Praca w trybie zdalnym to obecnie rzeczywistość wielu firm. Możliwość obsługi działalności z poziomu komputera osobistego i urządzeń mobilnych to wygoda, która może przydać się jednak nie tylko w czasach pandemii, ale i przy normalnym trybie pracy przedsiębiorstwa. Jeśli prowadzisz własną działalność gospodarczą, mikroprzedsiębiorstwo, małą bądź średnią firmę, dostęp do podstawowych narzędzi pracy z poziomu własnego smartfona umożliwi działanie z każdego miejsca na świecie. Jakie aplikacje mobilne usprawnią działanie Twojej firmy?
Firmowa skrzynka pocztowa w telefonie
Zarówno kierownictwo firmy prowadzące bezpośrednią komunikację z pracownikami, klientami, kontrahentami, dostawcami i firmami zewnętrznymi, jak i sami pracownicy powinni korzystać z aplikacji poczty e-mail zainstalowanej w swoich smartfonach. Współcześnie programy na urządzeniach dają możliwość podłączenia kilku skrzynek pocztowych i otrzymywania powiadomień z nich bez konieczności każdorazowego logowania się do aplikacji, co znacząco ułatwia pozostawanie na bieżąco z najważniejszymi wiadomościami i sprawami służbowymi.
Oprócz klienta poczty Google oraz Apple wgrywanych na urządzenia z Androidem i iOS, w sklepach z aplikacjami dostępnych jest wiele niezależnych aplikacji oferujących różne funkcje dopasowane do preferencji użytkownika. Wiele z nich z powodzeniem zsynchronizujesz z firmowym kalendarzem, dodasz notatki i przypomnienia, terminy spotkań, a także udostępnisz wydarzenia dla swoich współpracowników umożliwiając tworzenie firmowych grafików spotkań.
Pakiet Google
Jako pozycję bonusową powiązaną częściowo z dostępem do firmowej skrzynki pocztowej musimy wspomnieć pełen pakiet usług Google, instalowany docelowo we wszystkich urządzeniach opartych o Android. Zdecydowanie najważniejszym, z perspektywy biznesu, mobilnym narzędziem Google jest dysk, dzięki któremu z łatwością udostępnisz pliki dla swoich współpracowników. Poprzez automatyczne udostępnianie plików, organizację na foldery oraz współdzielenie poszczególnych partii wirtualnego dysku możesz znacznie łatwiej zarządzać najważniejszymi dokumentami i plikami, bez konieczności dostępu do komputerów w siedzibie firmy.
W pakiecie Google warto wspomnieć także o dokumentach i arkuszach – aplikacjach, które umożliwiają tworzenie, oglądanie i edycję wszystkich dokumentów oraz arkuszy udostępnionych na dysku Google.
Adobe Scan
Przesyłanie skanów dokumentów i umów to często duże wyzwanie, szczególnie w sytuacji gdy wszyscy pracownicy przebywają w domach i nie mają dostępu do skanerów, drukarek czy kopiarek. Z pomocą przychodzą tutaj mobilne skanery takie jak Adobe Scan i Office Lens, które przy wykorzystaniu funkcji aparatu są w stanie wykonać dobrej jakości skan dokumentu i zapisać go w pamięci telefonu, dysku w chmurze lub przesłać bezpośrednio przez e-mail do odbiorcy.
Niektóre skanery zostały wyposażone dodatkowo w funkcję OCR, dzięki której zeskanowany dokument może zostać przekształcony w plik tekstowy, pozwalając w ten sposób na szybką edycję treści z poziomu smartfona.
Xero Accounting i aplikacje do fakturowania
Przechodząc do kwestii obsługi firmy, jednym z przydatniejszych narzędzi w smartfonie osób obsługujących firmowe finanse może być aplikacja Xero Accounting zbierająca informacje o saldach kont bankowych oraz pozwalająca na monitorowanie płatności czy zarządzanie windykacją klientów. Bardziej kompleksową obsługę firmy zapewnią też dedykowane aplikacje tworzone w ramach programów do fakturowania. Dostępne z systemami CRM dają możliwość obsługi wielu obszarów firmy z poziomu prostej aplikacji, w tym zarządzanie projektami, kontrolowanie finansów, fakturowanie czy monitorowanie zadań.
Komunikacja firmowa – Slack, Cisco, Trello
Ostatnią aplikacją mobilną, a w zasadzie grupą aplikacji wykorzystywanych często w środowisku firmowym są komunikatory tekstowe i głosowe oraz aplikacje do zarządzania zadaniami i projektami. Znane z aplikacji desktopowych Slack oraz Cisco mogą i powinny zostać zainstalowane na smartfonach służbowych pracowników, dając im dostęp do komunikacji wewnętrznej firmy nawet w przypadku braku dostępu do komputera służbowego. Dodatkową funkcjonalność oferują programy takie jak Trello lub Asana, które na co dzień wykorzystywane są w przeglądarce, ale mogą z powodzeniem być zainstalowane jako aplikacja mobilna.
Dlaczego warto korzystać z aplikacji mobilnych w firmie?
Przeniesienie działania firmy do sieci odbywa się na szeroką skalę już od dłuższego czasu i dziś korzystanie z dysków w chmurze, komunikatorów internetowych czy programów online do fakturowania i rozrachunków wydaje się codziennością dla wielu przedsiębiorców. Korzystanie z dostępności i możliwości aplikacji mobilnych to tylko kolejny krok w stronę większej dostępności pracowników i bardziej efektywnego wykorzystania czasu pracy niezależnie od okoliczności.
Odpowiednio skonfigurowana aplikacja i ustawione w niej powiadomienia mogą informować o nowych e-mailach, wiadomościach, projektach, zadaniach czy nadchodzących terminach, ale też usprawnić przesyłanie dokumentów do pracowników, windykację należności u klientów czy rozliczanie faktur z biurem rachunkowym. Dla przedsiębiorców chcących być stale na bieżąco z działaniami firmy, przeniesienie części programów i aplikacji do będącego stale pod ręką smartfona zdecydowanie ułatwi rozwijanie biznesu.