VAT (ang. Value Added Tax) to podatek od towarów i usług dotyczący zarówno sprzedawców, jak i nabywców. Jego stawka uzależniona jest od wybranej usługi lub towaru. W Polsce wynosi ona obecnie 23%, 8%, 5% oraz 0%. Zgodnie z zapisami Ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług nie każdy podatnik prowadzący działalność gospodarczą musi obowiązkowo rozliczać podatek VAT. Niektórzy przedsiębiorcy mają prawo do skorzystania ze zwolnienia z podatku od wartości dodanej. Kim są ci przedsiębiorcy? Co jest zwolnione z podatku VAT?
Kto jest zwolniony z podatku VAT?
Obowiązkowi VAT podlega z zasady każdy przedsiębiorca prowadzący działalność w sposób zorganizowany i ciągły. Niektóre osoby mają jednak możliwość skorzystania ze zwolnienia z płacenia podatku od wartości dodanej. Są to:
- nowi przedsiębiorcy, którzy dopiero rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej,
- przedsiębiorcy, którzy w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyli ustalonego limitu obrotów,
- przedsiębiorcy sprzedający towary lub świadczący usługi, na które nie obowiązuje podatek od wartości dodanej, a więc:
- lekarze, lekarze dentyści, pielęgniarki, położne i psychologowie,
- nauczyciele świadczący usługi prywatnego nauczania na poziomie przedszkolnym, podstawowym, ponadpodstawowym i wyższym,
- nauczyciele języków obcych,
- osoby świadczące usługi finansowe.
Warto zaznaczyć, że niezależnie od tego, czy limit obrotów został przekroczony, ze zwolnienia z podatku VAT nie mogą skorzystać podatnicy:
- świadczący usługi prawnicze,
- świadczący usługi z zakresu doradztwa (z wyłączeniem doradztwa rolniczego),
- sprzedający wyroby z metali szlachetnych,
- świadczący usługi jubilerskie,
- sprzedający towary opodatkowane akcyzą (z wyłączeniem wyrobów tytoniowych i energii elektrycznej)
- sprzedający nowe i używane środki transportu,
- sprzedający budynki i tereny budowlane,
- których siedziba działalności nie mieści się na terenie Polski.
Zwolnienie podmiotowe i zwolnienie przedmiotowe
Wyróżnia się dwa rodzaje zwolnienia z podatku VAT – zwolnienie podmiotowe i zwolnienie przedmiotowe. Nowym przedsiębiorcom i osobom, które nie przekroczyły w poprzednim roku podatkowym ustalonego limitu obrotów, przysługuje zwolnienie podmiotowe, konkretne usługi obejmuje z kolei zwolnienie przedmiotowe.
Zwolnienie podmiotowe z VAT – do jakiej kwoty?
Ze zwolnienia podmiotowego z VAT korzystają obecnie przedsiębiorcy, których roczny obrót nie przekracza równowartości 40 000 euro, czyli 200 000 złotych (kwota w złotych obliczana jest po średnim kursie Narodowego Banku Polskiego z dnia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej).
Czy podatnik zwolniony z VAT składa deklarację?
Zwolnienie z podatku VAT aplikowane jest automatycznie, korzystający z niego podatnik nie ma więc obowiązku składania do urzędu skarbowego deklaracji w postaci wypełnionego formularza VAT-R.
Wypełnianie faktury dla zwolnionych z VAT
Bez względu na zwolnienie z VAT podatnik musi wystawić fakturę na żądanie nabywcy, zgłoszone w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym doszło do dostarczenia towaru lub wykonania usługi, bądź przekazania przez nabywcę części lub całości zapłaty. W polu dotyczącym stawki VAT należy wpisać skrót „zw” (zwolniony). W wypadku korzystania ze zwolnienia przedmiotowego na fakturze należy dodatkowo podać podstawę prawną dla prowadzenia sprzedaży zwolnionej z podatku VAT, czyli art. 43 ust. 1 ustawy o VAT.
Co daje zwolnienie z VAT?
Zwolnienie z VAT pomaga zaoszczędzić czas i energię potrzebne na naliczenie podatku i odprowadzenie go do urzędu skarbowego, a także przygotowywanie okresowych deklaracji. Pozwala również uniknąć konieczności płacenia podatku z własnej kieszeni w sytuacji, gdy nieuczciwy kontrahent nie uiści opłaty za sprzedany towar lub wykonaną usługę.
FAQ
Czy usługi medyczne są zwolnione z VAT?
Z podatku VAT zwolnione są wszystkie usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.
Czy usługi szkoleniowe są zwolnione z VAT?
Usługi szkoleniowe są zwolnione z podatku VAT, podobnie jak wszystkie usługi w zakresie kształcenia i wychowania objęte systemem oświaty zgodnie z przepisami o systemie oświaty.
Czy nauka jazdy jest zwolniona z VAT?
Zgodnie z orzeczeniem TSUE nauka jazdy stanowi nauczanie specjalistyczne, nie jest więc rodzajem działalności edukacyjnej o charakterze powszechnym lub wyższym i w związku z tym nie obejmuje jej zwolnienie z VAT.
Czy wynajem mieszkania jest zwolniony z VAT?
Zgodnie z obowiązującą ustawą wynajem mieszkania lub dzierżawienie nieruchomości na własny rachunek i wyłącznie na cele mieszkaniowe jest objęty zwolnieniem przedmiotowym z VAT.
Czy zarządzanie nieruchomościami jest zwolnione z VAT?
Zwolnione z VAT są wszystkie świadczone na zlecenie usługi zarządzania nieruchomościami mieszkalnymi, z wyjątkiem ich wyceny.
Czy usługi informatyczne są zwolnione z VAT?
Usługi informatyczne traktowane są jako usługi doradcze i jako takie nie mogą być zwolnione z VAT.