Słysząc nazwę „Google”, przed oczami ukazuje się wyszukiwarka. Jest ona najpopularniejszą na świecie, a także jak doskonale pokazuje ten przykład, najbardziej rozpoznawalnym „produktem” korporacji. Służy do wyszukiwania, pozyskiwania informacji, co często wykorzystywane jest w marketingu, chociażby w pozycjonowaniu witryn. Firma Google oferuje jednak szereg innych narzędzi, które mogą przysłużyć się do zwiększenia zasięgów. Ich używanie przynosi szereg korzyści, ale przede wszystkim nie należy do najtrudniejszych zadań. Przyjrzymy się dzisiaj bliżej podstawowym, darmowym narzędziom: Google Search Console, Google Analytics i Google Ads.
Google Analytics
W dzisiejszych czasach to Internet stał się najczęstszym miejscem codziennych czynności – zarówno zawodowych, jak i prywatnych. Dotyczy to także zakupów oraz podejmowania decyzji zakupowych. Jak wskazują badania, nawet 83% osób poszukuje informacji o produkcie, marce właśnie w sieci. Podczas tego korzystają właśnie z wyszukiwarki Google. Jeżeli więc chcemy zaistnieć w świadomości konsumentów – internautów musimy do nich dotrzeć właśnie poprzez to medium.
Pomoże nam w tym pierwsze z dostępnych narzędzi Google – Google Analytics. Jego główną funkcją jest budowanie witryn internetowych w oparciu o zebrane dane. Możliwe jest to, dzięki stałemu monitorowaniu danej strony internetowej, co w efekcie przekłada się na statystyki oraz raporty.
Dane pozyskiwane w Google Analytics
Statystki gromadzone przez to narzędzie dotyczą niezwykle przydatnych danych, których zestawienie pomaga w ulepszaniu widoczności witryny. Z Google Analytics możemy dowiedzieć się o m.in.:
- liczbie użytkowników, którzy odwiedzają witrynę po raz pierwszy oraz powracających (dodatkowa częstotliwość odwiedzin);
- sposobie, w jaki trafili na daną witrynę (np. przy pomocy wyszukiwarki, odnośnik na innych platformach, serwisach społecznościowych lub ręcznie wpisali adres);
- ruchu na stronie w czasie rzeczywistym (np. liczba aktywnych użytkowników, przeglądane podstrony);
- ścieżkach korzystania z witryny, kolejność odwiedzanych podstron;
- rodzaju urządzeń (np. komputer, smartfon);
- położeniu geograficznym;
- czasie poświęconym na stronie w tym także konkretnych dniach i godzinach, kiedy ruch jest największy;
- najbardziej popularnych treściach (najchętniej „klikane” przez użytkowników);
- poziomie skuteczności prowadzonych kampanii marketingowych.
Analiza pozyskanych danych, dzięki temu narzędziu pozwala na dostosowanie poszczególnych usług. Przykładem może być ocena skuteczności prowadzonych kampanii. Pozwala to na wyciągnięcie wniosków, które pozwolą ją utrzymać lub zwiększyć. Korzystanie z narzędzia pozwala tym samym na usprawnienie prowadzonych działań.
Google Search Console
Kolejne narzędzie bardzo przypomina Google Analytics, jednak posiada bardziej specjalistyczne funkcje. Dzięki nim możliwa jest głębsza analiza popularności strony pod kątem wyszukiwarki Google. Zebrane dane ukazują bowiem, co należy poprawić, aby zwiększyć widoczność witryny. Jest to doskonałe narzędzie dla osób zajmujących się SEO, pozycjonowaniem zawodowo lub na mniejszą skalę. Narzędzie jest darmowe oraz łatwe, wręcz intuicyjne w obsłudze.
Informacje zebrane w Google Search Console
Jedną z szeregu zalet jest zbieranie danych w czasie rzeczywistym, więc możliwe jest stałe monitorowanie gromadzonych danych m.in.:
- częstotliwość pojawiania się danej witryny w wynikach wyszukiwania Google;
- jednostkowe hasła i frazy, prowadzące na stronę;
- częstotliwość odwiedzin, odpowiadająca konkretnych hasłom i frazom;
- status indeksowania witryny;
- które witryny zewnętrzne posiadają odnośniki do strony, generujące ruch;
- zestawienie liczby wyświetleń w wyszukiwarce z „klikalnością”.
Zebrane informacje dają wiele możliwości, jednak to nie koniec tego, co oferuje nam narzędzie. Niezwykle pożyteczną funkcją okazuje się monitorowanie mapy strony, które pozwala na wychwycenie ewentualnych błędów. Wszelkie nieprawidłowości są natychmiast zbierane i wysyłane przez Google Search Console w formie alertu. Na tej podstawie możliwe jest szybkie zareagowanie i naprawienie błędów. Narzędzie informuje także o atakach, które mogą zaistnieć na danej witrynie. To także pomaga na natychmiastową reakcję i wprowadzenie dodatkowego zabezpieczenia.
Google Ads
Kolejne z narzędzi, Google Ads posiada ogromny potencjał, który pozwala na tworzenie reklam w wyszukiwarce Google oraz stronach partnerskich. Środowisko funkcjonowania tego narzędzia związane jest z dwiema częściami: siecią reklamową i siecią wyszukiwania.
Pierwsza z nich dotyczy niemal większości Internetu, gdzie można umieścić własny baner, przedstawiający ofertę i usługi. Posiadamy tym samym większy zasięg, którym obejmujemy potencjalnych klientów. W Polsce możliwe jest skorzystanie z całej sieci reklamowej, która obejmuje najpopularniejsze witryny jak np.:
- onet.pl,
- interia.pl,
- wp.pl,
- wizaż.pl.
W przypadku sieci wyszukiwania mamy do czynienia z wyświetlaniem reklam w wyszukiwarce właśnie.
Ważną kwestią jest jednak odpowiednie targetowanie. Umożliwiają je funkcje Google Ads. Dotyczyć one mogą wielu czynników jak np.
- miejsce docelowe, gdzie mają wyświetlać się reklamy;
- tematyka witryn, jednak nie musi ona ściśle dotyczyć rodzaju reklamowych usług;
- słowa kluczowe i frazy, które zastąpią tematykę witryny, a wskażą, gdzie reklama ma zostać wyświetlona;
- zainteresowania grupy docelowej (np. reklamując garnki, warto skierować do osób hobbistycznie zajmujących się gotowaniem);
- użytkowników powracających na stronę (remarketing); mogli oni kiedyś już odwiedzić, zakupić, nie sfinalizować zakupów itp.;
- wyświetlanie reklam osobom, które poszukują podobnych produktów lub ofert w innych witrynach (np. porównują ceny).
Główne cele kampanii Google Ads
Osiąganie korzyści przy pomocy narzędzia Google Ads, umożliwia prawidłowe ustawienie celu. Dzięki ustaleniu go dalsza praca nad ustawieniami, frazami kluczowymi i targetowaniem, staje się prostsza, ale przede wszystkim bardziej efektywna.
Najczęściej spotykanymi celami, jakie można wyznaczyć podczas planowania kampanii to:
- zwiększenie wizyt w placówkach stacjonarnych;
- zwiększenie zasięgu, popularności marki w świadomości społeczeństwa (wzrost popularności, liczby nowych klientów lub grona zapoznanych z ofertą);
- promowanie aplikacji (zwiększenie liczby pobrań oraz zaangażowania użytkowników w korzystanie z niej);
- zachęcenie do zapoznania się z ofertą, poprzez informacje np. o promocjach;
- zwiększenie ruchu w witrynie;
- zwiększenie grona potencjalnych klientów (zachęcenie do wykonania konkretnych akcji np. zapisania do newslettera);
- zwiększenie sprzedaży lub innego rodzaju konwersji.
Oprócz szerokiego zakresu możliwości, jakie przedstawia Google Ads, jest on elastycznym narzędziem. Można odpowiednio manewrować pomiędzy funkcjami oraz parametrami, tak, aby finalnie osiągnąć sukces, przekładający się na realizację celu.
Dobry content z pomocą Google
Na sukces strategii marketingowej przekłada się wiele czynników. Natomiast Google swoją ofertą pozwala na jeszcze lepsze poznanie zapotrzebowania użytkowników. Każde z narzędzi posiada inne cele, ale wspólnie tworzą jedną całość — bezwarunkowe wsparcie w działaniach marketingowych.