Polska jest liderem w Europie środkowo-wschodniej w zakresie świadczenia usług outsourcingu IT. Każdy przedsiębiorca wie, jak ważna jest przewaga nad konkurencją, nie dziwi więc fakt, że coraz więcej firm, w tym także małych, decyduje się na powierzenie działań informatycznych zewnętrznej firmie.
Na czym polega outsourcing IT?
Outsourcing IT to zatrudnienie zewnętrznej firmy i zlecenie im działań informatycznych. Jest to zarówno wsparcie informatyczne udzielane przez wykwalifikowaną kadrę, jak i znaczące obniżenie kosztów utrzymania systemów informatycznych. Outsourcing IT dla firm może obejmować pełną obsługę danego przedsiębiorstwa lub wybrane procesy. Zakres usług jest ustalany indywidualnie, ponieważ zadania które będą realizowane w ramach outsourcingu IT, w dużej mierze zależą od zapotrzebowań konkretnej firmy.
Jak wygląda sytuacja na rynku europejskim – zapotrzebowanie na specjalistów?
Branża IT stale ewoluuje, przez co nieustannie wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów o wielu kompetencjach. Dodatkowo wymagane jest od pracowników posiadanie i rozwijanie różnych zestawów umiejętności. Europejscy nabywcy coraz częściej poszukują osób, które dysponują zarówno miękkimi, jak i twardymi kompetencjami. Szybki rozwój IT spowodował niedopasowanie obecnych umiejętności do tych, które są wymagane. Konsekwencją tego jest niedobór kompetencji w europejskim sektorze IT. Brak specjalistów jest zauważalny we wszystkich sferach, ze szczególnym uwzględnieniem programistów, specjalistów obliczeń mobilnych czy przetwarzania w chmurze.
W jakich obszarach wykorzystuje się outsourcing usług IT?
Niezależnie od zakresu czy branży danej firmy, jej najważniejszym filarem jest dobre opracowanie strategii działań, odpowiednia struktura organizacyjna oraz prawidłowo prowadzona księgowość. Właśnie dlatego wiele przedsiębiorców decyduje się na korzystanie z usług zewnętrznych firm, w celu kompleksowej opieki informatycznej. Przedmiotem outsourcingu może być wszystko to, co do tej pory było wykonywane wewnątrz firmy przez pracowników. Najczęściej działania outsourcingu obejmują rachunkowość, logistykę, HR czy dział prawny, ponadto jest to także konsulting.
Jakie są prognozy rozwoju?
Obecne tempo rozwoju technologicznego oraz deficyt specjalistów na rynku, a także znaczące oszczędności, wymuszają na właścicielach firm, sięgniecie po usługi outsourcingu IT. Takie rozwiązanie zapewnia ciągłość procesów oraz umożliwia spokojne planowanie rozwoju. Pracodawcy coraz chętniej korzystają z usług outsourcingowych, dzięki czemu w efektywniejszy sposób mogą realizować wiele zadań i to bez konieczności zatrudniania pracowników. Prognozy rynkowe zakładają nieustanny rozwój outsourcingu IT, nie przewidując przy tym żadnego spowolnienia.
Jak pandemia COVID wpłynęła na zmiany w rynku IT?
Pandemia Covid-19 oraz związany z nią lockdown spowodowały przeorganizowanie pracy w wielu firmach. Zdecydowana większość przedsiębiorców zdecydowała się wdrożyć pracę zdalną. Takie rozwiązanie było możliwe dzięki wcześniejszym zainwestowaniu w infrastrukturę IT oraz współpracę z zewnętrznymi firmami. Pandemia Covid-19 znacząco zmieniła pogląd na outsourcing IT. Statystyki wskazują, że jeszcze kilka lat temu zasadniczą motywacją do korzystania z usług informatycznych zewnętrznej firmy była redukcja kosztów oraz zwolnienie zasobów finansowych dla innych celów. Obecnie jest to sposób na zdobycie przewagi rynkowej. Umiejętność szybkiego przystosowania się do zaistniałych zmian stała się kluczowa, ponieważ według ekspertów, firmy muszą być przygotowane na wiele nieprzewidzianych okoliczności, podobnych do pandemii Covid-19.
Światowi giganci na rynku outsourcingu IT
Platforma dla wykwalifikowanych programistów – HackerRank publikuje tysiące zadań, których rozwiązanie jest oceniane pod względem jakości oraz szybkości. Platforma znormalizowała wyniki dla każdej dziedziny przed znalezieniem średniej. Takie działanie pozwala na porównanie indywidualnych wyników w różnych domenach. Na tej podstawie tworzony jest raport przedstawiający, który kraj ma najwięcej wykwalifikowanych programistów. Na HackerRank znajduje się ponad 1,5 mln najlepszych programistów.
5 światowych gigantów na rynku outsourcingu IT wg raport HackerRank:
- Chiny
- Rosja
- Polska
- Szwajcaria
- Węgry
Co więcej, Polscy specjaliści IT zajęli 1 miejsce wśród programistów Java oraz 2 miejsce wśród programistów Pythona.
Dlaczego Polska jest atrakcyjnym krajem na outsourcing IT?
Polscy informatycy znani są na arenie międzynarodowej ze swoich umiejętności, poświęcenia oraz wysokiej motywacji do wykonywanej pracy. Dodatkowo nie boją się wyzwań i sumiennie wykonują powierzone zadania. Polscy specjaliści cechują się także kreatywnością, wytrwałością, znajomością kilku języków programowania oraz zaangażowaniem. Co więcej, są otwarci na konstruktywną krytykę. Dużym atutem są także relatywnie niskie koszty wynagrodzeń. Zatrudnienie Polskiego specjalisty to gwarancja rzetelnie wykonanej usługi w zamian za wysokie koszty.
Outsourcing IT – jak Polska wypada na tle innych krajów?
Polska jest atrakcyjnym krajem na outsourcing IT. Swoją przewagę zbudowała m.in. dzięki:
- atrakcyjnym kosztom operacyjnym;
- rozwiniętej infrastrukturze;
- relatywnie wysokiemu wskaźnikowi rozwoju społecznego;
- bliskości zachodniej Europy;
- niskiemu ryzyku operacyjnemu;
- świetnej znajomości języka angielskiego.
Powyższe aspekty dają nam przewagę na tle innych państw.
Poprzez dynamiczny rozwój kompetencji outsourcing IT wprowadza nową jakość we wszystkich firmach. Jakość świadczonych usług stale rośnie. Nie dziwi więc fakt, że outsourcing IT cieszy się niesłabnącą popularnością.