Media społecznościowe

Wyszukiwarka

IT

Outsourcing IT – czy się opłaca?

Obsługa techniczna firmy jest wymagająca nie tylko pod kątem zadbania o sprzęt i oprogramowanie, ale też bezpieczeństwa danych przechowywanych w formie cyfrowej. Zatrudnienie pracowników IT zdolnych zadbać o każdy aspekt obsługi sieci komputerowej w firmie bywa kosztowne i zwykle nie kończy się na jednej osobie wiedzącej wszystko o wszystkim. Do obsługi IT potrzebny jest zespół ekspertów. Jeśli zależy Ci na ograniczeniu kosztów, uzyskaniu szybkiej pomocy w każdej sprawie i zapewnieniu sprawnego działania zaplecza technicznego Twojej firmy, outsourcing IT może okazać się najlepszym rozwiązaniem. Na czym polega taka usługa i czy faktycznie się opłaca?

Czym jest outsourcing IT?

Outsourcing IT to szereg usług oferowanych przez doświadczone firmy, w których zespole pracują specjaliści różnych dziedzin powiązanych z nowymi technologiami, sprzętem komputerowym, oprogramowaniem i bezpieczeństwem cyfrowym. Ich zadania nie ograniczają się wyłącznie do usuwania usterek na Twoim firmowym sprzęcie czy rozwiązywania problemów z siecią, ale obejmują wszelkie działania usprawniające działanie Twojego zaplecza IT. Wdrażanie nowych rozwiązań, dbanie o bezpieczeństwo danych, dopilnowanie zgodności oprogramowania i systemów zabezpieczeń z RODO i innymi wymaganiami europejskimi. Jeśli chcielibyśmy zatrudnić do takiej roli własny zespół, koszty jego utrzymania w porównaniu z outsourcingiem byłyby o wiele wyższe, bez gwarancji sprawnego i skutecznego załatwienia problemu.

Firma, której zlecony został outsourcing IT może zająć się utrzymaniem i konserwacją sprzętu komputerowego, zarządzaniem siecią, przygotowywaniem systemów operacyjnych, analizą wydajności sieci komputerowej, rozwiązywaniem problemów i usterek technicznych, opracowywaniem strategii bezpieczeństwa danych i pełną obsługą zabezpieczeń, także w sytuacjach kryzysowych. Stawiając na outsourcing możesz mieć pewność, że jeśli tylko pojawi się potrzeba rozbudowywania sieci, poprawiania wydajności sprzętu czy aktualizowania oprogramowania, specjaliści zajmą się tym jak najszybciej i zapewnią Twojej firmie pełną funkcjonalność i konkurencyjność na rynku. Współcześnie trudno wyobrazić sobie działanie bez ciągłego dostępu do komputerów i sieci, a outsourcing IT zapewnia firmie stałe wsparcie informatyczne w momencie, w którym przedsiębiorca tego potrzebuje.

Dlaczego outsourcing IT ma sens?

Wbrew pozorom, outsourcing IT może być doskonałym rozwiązaniem zarówno dla dużych, jak i małych firm. Obecnie każdy, nawet najmniejszy przedsiębiorca potrzebuje pewnego zaplecza komputerowego w swojej firmie i jeśli samodzielnie nie potrafi zadbać o jego stuprocentowe działanie, będzie musiał zatrudnić osobę do obsługi działu IT w firmie. Kwestia naprawy sprzętu i dopilnowania, by działał sprawnie, może być zleceniem jednorazowym, zlecanym na zewnątrz. Trzeba jednak pamiętać, że każda praca przy firmowym sprzęcie komputerowym oznacza ryzyko naruszenia bezpieczeństwa i powinna być zlecana wyłącznie zaufanej osobie – pracownikowi zatrudnionemu wewnątrz firmy lub zewnętrznej firmie świadczącej outsourcing IT i ubezpieczonej na wypadek jakichkolwiek problemów.

Outsourcing IT ma sens, bo zwalnia przedsiębiorcę z mnóstwa obowiązków i stresu związanego z zadbaniem o zaplecze komputerowe swojej firmy. Mając na uwadze wszystkie kwestie, o jakie muszą dbać przedsiębiorcy, zmartwienie o sprawne działanie stanowisk pracy, aktualność oprogramowania czy funkcjonowanie firmowej strony internetowej jest naprawdę zbędne.

Outsourcing jest tańszy, wygodniejszy, bezpieczniejszy, a przede wszystkim mniej wymagający. Najważniejsze decyzje dotyczące rozwoju zaplecza technicznego, instalacji oprogramowania czy opracowywania strategii bezpieczeństwa danych w dalszym ciągu pozostają w rękach Twojej firmy, ale związane z nimi zadania przekazujesz w ręce profesjonalistów.

Outsourcing IT – czy to się opłaca?

Pytania o opłacalność inwestowania w kompleksową obsługę IT oferowaną przez firmy zewnętrzne pojawiają się najczęściej ze strony małych firm, które nie mają dużych wymagań w kwestii utrzymania sprawnej sieci komputerowej w firmie. Zatrudnienie jednego pracownika do obsługi IT wydaje się rozsądne, ale w praktyce często się nie sprawdza – nie każdy specjalista IT zna się na wszystkim, a w razie jego zachorowania czy urlopu firma pozostaje bez wsparcia technicznego.

Jednocześnie, im większa firma i większe wymagania, tym więcej pracowników wypadałoby zatrudnić – jeden człowiek nie poradzi sobie ze wszystkimi zapytaniami kilkudziesięciu osób w firmie. Jeśli nałożymy na to kwestię tego, że pracownicy IT nie są potrzebni w firmach w pełnym wymiarze czasu, utrzymanie solidnego zespołu jest kosztownym wyzwaniem. Outsourcing wychodzi w kalkulacjach znacznie taniej.

Decydując się na outsourcing to Ty wybierasz jakie usługi mają być w ramach współpracy wykonywane. Firma zewnętrzna specjalizująca się w obsłudze IT może podpowiedzieć Ci, nad czym warto popracować, jakimi sprawami trzeba zając się w pierwszej kolejności i jakie działania będą potrzebne regularnie by utrzymać sprawne działanie firmy. Jednocześnie jednak nikt nie narzuca wykonywania usług i serwisu tam, gdzie nie jest to konieczne.

Outsourcing IT może zapewnić Twojej firmie stałą opiekę nad sprzętem komputerowym i siecią wtedy, kiedy tego potrzeba – specjaliści są dostępni pod telefonem, często całodobowo i służą pomocą w zakresie, jakiego Twoja firma w danym momencie oczekuje. Wybierając sprawdzonych podwykonawców możesz z powodzeniem zając się główną działalnością firmy i zaufać, że Twoje zaplecze komputerowe jest w dobrych rękach.

Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również

Księgowość

Ustawa z 1 września 2019 roku wprowadziła elektroniczny wykaz czynnych podatników VAT nazywany białą listą podatników. Wraz z jej wprowadzeniem przedsiębiorcy zyskali możliwość odszukania...

Marketing internetowy

Kolejność wyników, jakie pokazuje wyszukiwarka Google po wpisaniu przez użytkownika określonego hasła czy zapytania, jest ustalana na podstawie algorytmów. Nikt poza Google nie zna...

Marketing internetowy

Prowadząc sklep internetowy i przygotowując podstrony kolejnych produktów, trzeba zadbać nie tylko o ich zdjęcia, poprawnie wyświetlającą się cenę czy dostępność rozmiarów. O ile...

IT

Wprowadzenie solidnego, rozbudowanego systemu płatności w sklepie internetowym to ułatwienie nie tylko dla firmy prowadzącej sklep, ale przede wszystkim dla jej klientów, którzy będą...