Zasiłek chorobowy to świadczenie pieniężne, które przysługuje osobom odprowadzającym składki na ubezpieczenie chorobowe. Mogą one być płacone obowiązkowo lub dobrowolnie. Stąd też przysługuje on wszystkim pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, jak i osobom pracującym na umowie zlecenie lub agencyjnej (o ile odprowadzają składki na ubezpieczenie chorobowe). Zasiłek chorobowy przysługuje tym, którzy pozostają w stosunku pracy, jednak przez pewien czas nie mogą wykonywać pracy zarobkowej. Podstawą do otrzymania zasiłku chorobowego jest zwolnienie lekarskie.
Kiedy pracodawca wypłaca zasiłek chorobowy?
Wypłata zasiłku chorobowego przez pracodawcę, następuje w sytuacji, kiedy pracownik pozostaje niezdolny do pracy w okresie:
- do 33 dni – dotyczy osób do 50 roku życia;
- do 14 dni – w przypadku osób po 50 roku życia.
W takim przypadku pracodawca wypłaca pracownikowi (w zależności od wieku), wynagrodzenie chorobowe przez pierwsze 33 lub 14 dni.
Kiedy ZUS wypłaca zasiłek chorobowy?
W przypadku czasowej niezdolności do pracy, trwającej łącznie dłużej niż 33 dni w roku kalendarzowym lub 14 dni w przypadku osób po 50 roku życia, to Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejmuje na siebie obowiązek wypłaty zasiłku chorobowego.
Zasiłek chorobowy ZUS – termin wypłaty
Zasiłek chorobowy nie jest wypłacany od razu, ponieważ musi minąć tzw. okres wyczekiwania, który wynosi:
- 30 dni – dotyczy obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego;
- 90 dni – dotyczy dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.
Jakich formalności musi dopełnić pracownik, aby otrzymać zasiłek chorobowy – ZUS?
Podstawą do otrzymania zasiłku chorobowego jest zwolnienie lekarskie. Najczęściej jest ono wysyłane w sposób elektroniczny tzw. e-ZLA. Stąd też nie ma konieczności osobistego dostarczenia zwolnienia L4. Jest ono widoczne na profilu PUE ZUS. Jeśli pracodawca nie posiada profilu na PUE ZUS, musi o tym fakcie poinformować swojego podwładnego w formie pisemnej w pierwszym dniu jego pracy. W takiej sytuacji konieczne jest dostarczenie zwolnienia lekarskiego do zakładu pracy.
Wniosek o zasiłek chorobowy
Warto pamiętać, że ZUS nie wypłaci zasiłku chorobowego z urzędu. Konieczne jest złożenie stosownego wniosku. Dokument ten składa pracodawca. Jako wniosek o zasiłek chorobowy traktuje się zaświadczenie pracodawcy (płatnika składek) udokumentowane na druku Z-3 lub Z-3a. Pracodawca zobowiązany jest do wystawienia i przekazania zaświadczenia płatnika składek, nie później niż 7 dni od otrzymania zaświadczenia lekarskiego.
Ile wynosi zasiłek chorobowy i jak długo można pobierać takie świadczenie?
Wraz z 2022 roku weszły w życie zmiany dotyczące zwolnień lekarskich oraz zasiłku chorobowego. Od bieżącego roku bez względu na rodzaj choroby, wszystkie zwolnienia L4 sumują się, o ile nie ma między nimi przerwy przekraczającej 60 dni. Zasiłek chorobowy jest wypłacany w ciągu roku kalendarzowego nie dłużej niż 182 dni bądź 270 dni (zliczając wszystkie okresy niezdolności do pracy), ale tylko w sytuacji występowania gruźlicy lub w przypadku kobiet będących w ciąży.
Wysokość zasiłku chorobowego może wynosić 70%, 80% bądź 100%. Wysokość świadczenia jest obliczana na podstawie średniej z 12 ostatnich miesięcy.
100% wynagrodzenia przysługuje:
- kobietom w ciąży;
- pracownikom, którzy ulegli wypadkowi w pracy oraz w drodze do lub z pracy:
- osobom cierpiącym na choroby zawodowe;
- dawcom narządów, tkanek lub komórek i otrzymali zwolnienie z tego tytułu.
70% wynagrodzenia przysługuje osobom przebywającym w szpitalu, natomiast 80% wszystkim pozostałym.
Zwrot zasiłku chorobowego przez pracodawcę
W sytuacji, kiedy pracodawca błędnie ustalił prawo do zasiłku chorobowego bądź jego wysokość, w konsekwencji czego doszło do nadpłaty, wówczas spoczywa na nim obowiązek zwrotu nadpłaconej kwoty. Pracodawca rozlicza je w składkach ubezpieczenia społecznego w deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA. Jest to dokonywane na podstawie korekty dokumentów.
Warto jednak pamiętać, że zasiłek chorobowy nie przysługuje w sytuacji, gdy: dana osoba przebywa w areszcie tymczasowym, w więzieniu, jest na urlopie bezpłatnym lub wychowawczym oraz w sytuacji, kiedy nie może ona pracować z powodu nadużycia alkoholu bądź w nieodpowiedni sposób korzysta ze zwolnienia lekarskiego.