“Wczasy pod gruszą” kojarzyć się mogą z minioną epoką, lecz tak naprawdę jest to wciąż popularna forma pomocy finansowej, jaką możesz uzyskać, wybierając się na urlop. W poniższym artykule zdobędziesz najważniejsze informacje dotyczące wczasów pod gruszą:
- Na jakiej zasadzie działają “wczasy pod gruszą”?
- Ile dni trwają?
- Jakie dokumenty trzeba złożyć, aby móc z nich skorzystać?
- Jakie należy spełniać kryteria?
- Jak duże możesz otrzymać dofinansowanie?
Wczasy pod gruszą – co trzeba wiedzieć?
Jest to forma pomocy finansowej, którą mogą uzyskać pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę, a fundusze pozyskiwane są z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, który pracodawca ma obowiązek założyć zawsze wtedy, gdy w firmie pracuje więcej niż 50 osób w przeliczeniu na pełny etat, a także w jednostkach budżetowych i samorządowych bez względu na liczbę pracowników.
Dodatkowo, o dofinansowanie wczasów mogą starać się również byli pracownicy, którzy przeszli już na emeryturę lub rentę, a także osoby młodociane, zatrudnione na umowę o pracę w ramach przyuczenia do wykonywania zawodu. Niektóre placówki dają możliwość skorzystania z wczasów pod gruszą również osobom zatrudnionym na umowę zlecenie.
Ile dni trwają wczasy pod gruszą?
Na wczasy pod gruszą możesz udać się o każdej porze roku. Nie ma to najmniejszego znaczenia. Kryterium, jakie trzeba spełniać, by móc ubiegać się o wczasy, jest ich czas trwania, wynoszący minimum 14 dni. Oznacza to, że jeśli tylko Twój staż pracy daje Ci możliwość wzięcia dwutygodniowego urlopu, przysługuje Ci prawo do skorzystania z wczasów pod gruszą. Dofinansowanie to jest jednak dostępne jedynie raz do roku.
Z pomocy finansowej możesz skorzystać bez względu na to, w jaki sposób spędzisz swój urlop – nie musisz tego dokumentować. Nie musisz wyjeżdżać za granicę, by uzyskać dofinansowanie. Co więcej, dodatkowe fundusze możesz uzyskać zarówno dla siebie, jak i w przypadku wyjazdu ze współmałżonkiem, lub gdy chcesz sfinansować wycieczkę dla dzieci.
Wczasy pod gruszą – dokumentacja
Pamiętaj o tym, że sam fakt pójścia na urlop nie oznacza automatycznie, że dostaniesz dofinansowanie. Aby tak się stało, musisz złożyć stosowny wniosek, na którym zwrócisz się w tej sprawie do swojego pracodawcy. Na wniosku umieść m.in. informację o tym, w jakim przedziale czasowym odbędzie się Twój urlop, a także podaj informację dotyczącą wysokości dochodu miesięcznego netto w przeliczeniu na jednego członka rodziny. W jakim celu?
Otóż nie ma jednoznacznej kwoty dofinansowania – dotyczy to zarówno kwoty minimalnej, jak i maksymalnej. Zależy ona od tego, jaka jest wysokość Twojego miesięcznego dochodu. Inne dokumenty to oświadczenie o dochodach, a często także zeznanie podatkowe PIT za zeszły rok. Dokumenty możesz złożyć zarówno przed pójściem na urlop, jak i po powrocie z niego.
Wczasy pod gruszą – kryteria i wysokość dofinansowania
Jak już była o tym mowa, wczasy pod gruszą przysługują przede wszystkim pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę, choć zdarza się też, że niektóre firmy udzielają dofinansowania do wczasów osobom pracującym na umowę zlecenie. Czy są jeszcze inne kryteria?
Nie. Nie ma znaczenia to, jakie zajmujesz stanowisko, ile zarabiasz i jaki masz staż pracy. Dofinansowanie uzależnione jest od formy zatrudnienia, a jego wysokość ma charakter tzw. uznaniowy, co oznacza, że im mniej zarabiasz, tym większe otrzymasz dofinansowanie – pracodawca może pokryć nawet całość wydatków poniesionych podczas urlopu.
Działa to jednak, niestety, również w drugą stronę. Jeśli pracodawca uzna, że Twoje dochody są wystarczająco duże, by samodzielnie zafundować sobie wypoczynek, wczasy pod gruszą mogą Cię nie dotyczyć.
Od dofinansowania urlopu nie są odprowadzane składki na ZUS. Niestety jednak jeśli kwota dofinansowania przekracza 380 złotych, zachodzi konieczność odprowadzenia podatku dochodowego.
Wczasy pod gruszą to nadal wyjątkowo atrakcyjna forma pomocy dla osób, których nie stać na samodzielne pokrycie kosztów związanych z wypoczynkiem. Planujesz urlop? Skorzystaj z dofinansowania!