Prawo

Zawieszenie działalności gospodarczej – przepisy obowiązujące w 2021 roku

Możliwość czasowego zawieszenia działalności gospodarczej nie jest nowością. Korzystano z niej już wcześniej, jednak pandemia COVID-19 nasiliła potrzebę na przerwę w prowadzeniu wielu przedsiębiorstw. Mimo tarcz antykryzysowych wielu przedsiębiorców zgłosiło zawieszenie działalności gospodarczej w 2021 roku.

Zawieszenie działalności gospodarczej – czym jest?

Za zawieszenie działalności gospodarczej uznaje się stan, w którym zarejestrowana działalność prowadzona przez przedsiębiorstwo zostaje wstrzymana na określony czas z różnych względów. Co warte podkreślenia, zawieszenie działalności gospodarczej nie oznacza, że firma zostaje zamknięta lub zlikwidowana. Zawieszenie działalności dotyczy firm, które znajdują się w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

Najczęściej decyzja o zawieszeniu działalności gospodarczej jest podejmowana wtedy, gdy przedsiębiorstwa uznaje, że konieczna jest przerwa w prowadzeniu działalności.

Proces zawieszenia działalności firmy w 2021 – co trzeba wiedzieć?

Chociaż zawieszenie działalności gospodarczej zwykle wykorzystywały firmy specjalizujące się w produktach lub usługach sezonowych, to brak klientów i przychodów w wielu branżach spowodował konieczność zawieszenia działalności gospodarczej także w innych sektorach. Aby zawiesić działalności gospodarczą trzeba wypełnić formularz CEIDG-1.

Zawieszenie firmy online – elektroniczna forma zawieszenia firmy

Zawieszenia działalności gospodarczej można dokonać tradycyjną formą. Wysyłka dokumentów pocztą jest jednak czasochłonna i kosztowna, szczególnie że podpis pod dokumentami musi być poświadczony przez notariusza. Lepszym rozwiązaniem jest złożenie dokumentów online. Trzeba jednak pamiętać o tym, że możliwe jest to tylko wtedy, gdy posiada się podpis elektroniczny lub profil zaufany ePUAP. Mimo elektronicznej formy możliwa jest wtedy weryfikacja tożsamości.

Brak posiadania podpisu elektronicznego lub konta nie przekreśla jednak możliwości ograniczenia formalności do minimum. Wypełnienie dokumentu online można zrobić także anonimowo. Trzeba jednak w ciągu 7 dni udać się do Urzędu Gminy. Zawieszenie działalności gospodarczej przez Internet to nowoczesna forma, dzięki której osobiste lub listowne załatwianie formalności jest prostsze i szybsze.

Zawieszenie działalności firmy w praktyce

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy zawieszenie działalności odbywa się ostatniego, czy pierwszego dnia miesiąca. Okres zawieszenia działalności gospodarczej rozpoczyna się w dniu podanym we wniosku złożonym w celu zgłoszenia zawieszenia wykonywanej działalności gospodarczej. Kończy się wtedy, gdy mija dzień podany we wniosku lub w dniu wznowienia wykonywania działalności gospodarczej.

Obowiązki wobec pracowników

Aby móc zgłosić zawieszenie działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może zatrudniać pracowników na umowę o pracę, na zasadzie powołania, wyboru, mianowania, a także zatrudnionych na spółdzielczą umowę o pracę. Możliwe są zwolnienia, ale w przypadku zwolnień grupowych konieczne jest zgłoszenie tego faktu do urzędu pracy. Pracowników należy wyrejestrować z ubezpieczeń w ciągu 7 dni.

Obowiązki wobec ZUS

Jedną z zalet zawieszenia działalności gospodarczej jest brak konieczności opłacania składek ZUS. Zgłoszenie zawieszenia powoduje wyrejestrowanie składek i wyrejestrowanie z ubezpieczeń.

Na jak długo można zawiesić działalność firmy?

Zawieszenie działalności gospodarczej to prawo przedsiębiorców, którzy z różnych przyczyn podejmują decyzję o przerwaniu prowadzenia działalności. Zasady zawieszania reguluje ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. W art. 14a ustawodawca określa, że zawieszenie działalności gospodarczej może trwać od 30 dni do 24 miesięcy. Brak wznowienia działalności oznacza wykreślenie z urzędu –  to znaczy likwidację działalności.

Ustawa o prawie przedsiębiorców zmieniła się jednak i dopuszcza się wyjątki, które określają, że okres zawieszenie można wydłużyć do 3 lat lub nawet do 6 lat. Wiele zależy od tego, jaki charakter ma prowadzona działalność, jak długo się ją prowadzi lub czy ma się dziecko. Co więcej, we wniosku nie trzeba podawać daty wznowienia.

Kliknij aby skomentować

Sprawdź również

Księgowość

Jednym z dokumentów księgowych przedsiębiorstw jest nota obciążeniowa. Księgowanie noty obciążeniowej, uznaniowej lub obciążeniowo-uznaniowej pozwala między innymi na dokumentowanie nieopodatkowanych transakcji. Chociaż często możliwa...

IT

Czy wiesz, że jeśli reklamujesz swój biznes za pomocą portali społecznościowych, takich jak LinkedIn, Facebook, czy też Google, obowiązuje Cię od tego podatek? Do...

Księgowość

Nievatowcy, zwolnieni z obowiązku opodatkowania sprzedaży, mogą posługiwać się w rozliczeniach rachunkami lub wystawiać faktury sprzedażowe, w szczególności w ramach sprzedaży na rzecz firm...

Księgowość

Jednym z najważniejszych obowiązków każdej osoby prowadzącej działalność gospodarczą jest bieżące regulowanie zobowiązań finansowych wobec urzędu skarbowego. Jedną z podstawowych danin jest podatek dochodowy....

©Copyright 2020 LTB Sp. z o.o. ul. Gwiaździsta 66, 53-413 Wrocław

Exit mobile version