Domeny, hosting

Bezpieczne hasło – jak je stworzyć?

Hasło można zdefiniować jako ciąg znaków, używany w celu zabezpieczenia różnego rodzaju zasobów przed dostępem osób niepożądanych lub cyberprzestępców. Najczęściej stosowane są do logowania się do systemu operacyjnego, poczty, baz danych czy portali społecznościowych.

Dlaczego tworzenie bezpiecznych haseł jest ważne?

Każdy z nas na co dzień korzysta z kilku platform, stron internetowych, aplikacji czy innych zasobów, które są zabezpieczone hasłem. Ważna jest nie tylko jego siła, ale także częstotliwość zmieniania. W dzisiejszych czasach nie trzeba być specjalistą IT, aby włamać się na czyjeś konto. Stąd też, aby w pełni bezpiecznie korzystać z dobrodziejstw internetu, należy systematycznie zmieniać hasła oraz zadbać o ich wystarczającą moc. Ważne jest także, aby nie dzielić się nimi z innymi osobami. Takie działanie skutecznie zabezpieczy wszystkie konta i aplikację, ponadto uniemożliwi wyciek danych czy informacji.

Jak silne hasło zwiększa stopień bezpieczeństwa naszych danych w sieci?

Tworząc hasło, należy mieć na uwadze, że to właśnie ono będzie chroniło przed dostępem osób niepożądanych. Skonstruowany przez nas ciąg znaków ma istotne zadanie, musi ochronić naszą prywatność oraz strzec dostępu do urządzeń, kont, aplikacji, danych czy finansów. Odpowiednia siła hasła będzie skutecznym zabezpieczeniem przed atakami cyberprzestępców. Jednak nie wszyscy są tego świadomi. Warto zatem wiedzieć, jak tworzyć silne i bezpieczne hasła.

Jak stworzyć bezpieczne hasło?

Istnieje kilka praktycznych wskazówek, które pozwalają zwiększyć siłę hasła, należą do nich:

  • hasło powinno składać się z minimum 8 znaków – najlepiej, jeśli jest to od 12 do 14 znaków;
  • dobrze jest użyć małych i dużych liter, liczb, znaków specjalnych oraz frazy;
  • tworząc frazę, można dokonać zamiany np. a na @, s na $, i na ! itp.;
  • warto unikać polskich znaków;
  • nowe hasło musi być zupełnie inne niż poprzednie.

Dobrze jest zastosować:

  • zapis znaków specjalnych naprzemiennie z liczbami bądź literami;
  • kombinację kilku słów oddzielonymi znakami specjalnymi;
  • kombinację, które na pozór nie mają sensu, jednak ich wydźwięk zapada w pamięć;
  • wyraz, którego nie ma w słowniku;
  • łatwą do zapamiętania kombinację, lecz trudną do odgadnięcia przez innych.

Jakich haseł unikać?

Duża ilość haseł to po prostu ciąg znaków, które są bezpośrednio związane z jego właścicielem. Często zawierają one takie dane jak: imię lub nazwisko, datę urodzenia czy pseudonim. Tworząc hasła, trzeba wystrzegać się pewnych błędów, do których należą:

  • używanie własnego imienia, nazwiska, nazwy firmy czy świadczonej usługi;
  • stosowanie danych swoich bliskich lub pupili;
  • używanie swojego loginu jako część hasła;
  • stosowanie oczywistych wyrażeń;
  • tworzenie hasła z ciągu cyfr lub liczb znajdujących się obok siebie na klawiaturze;
  • stosowania ważnych dat np. daty urodzenia;
  • tworzenie krótkich haseł.

Czy generatory bezpiecznych haseł to dobre rozwiązanie, czy lepiej wymyślić hasło samemu?

Bezpieczne hasła to te, które mają dużą siłę i są przez nas samodzielnie wymyślone. Jednak, kiedy brakuje nam pomysłu, można skorzystać z generatora, który jest dostępny w internecie. Jest to narzędzie, które utworzy silne i odpowiednio długie hasło, składające się z liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Wygenerowany ciąg powstaje w oparciu o kombinację znaków alfanumerycznych oraz symboli, których zadaniem jest maksymalne bezpieczeństwo.

Sposoby na zapamiętywanie wymyślonego hasła

Istnieje kilka metod na zapamiętanie haseł, należą do nich:

  • mnemotechnika haków – polega na przypisaniu do każdej cyfry danego obrazu, tworząc tym samym oryginalną historyjkę;
  • cyfrowo-literowa – polega na przypisaniu niezmiennej spółgłoski lub samogłoski do poszczególnych cyfr od 0 do 9;
  • ogniw – w tej metodzie każde słowo ma swoje skojarzenie, tworząc zabawną lub absurdalną historyjkę.

Jeśli mamy problemy z zapamiętaniem wszystkich haseł, warto zastanowić się jak bezpiecznie je przechowywać. Oczywiście nie należy ich zapisywać na karteczkach, w kalendarzu czy notesie. Często zdarza się także, że ciągi znaków zapisywane są w osobnym nieszyfrowanym pliku na komputerze – to również jest błąd. Bezpieczne przechowywanie haseł powinno odbywać się z pomocą odpowiednich narzędzi np. dedykowany do tego celu menadżer. Jest to program, który służy do przechowywania wszystkich haseł w zaszyfrowanej przestrzeni dyskowej. Menadżer przechowuje poświadczenia logowania i zapisuje je, dzięki temu login i hasło w następnej próbie dostępu, pojawia się automatycznie. Aplikacja blokuje się z chwilą zamknięcia przeglądarki bądź przy bezczynności komputera.

Żyjemy w dobie internetu, gdzie spędzamy większość czasu w ciągu dnia. Mowa tutaj nie tylko o życiu prywatnym, ale także zawodowym. Codziennie korzystamy z kilku czy kilkunastu różnego rodzaju platform, stron czy prywatnych kont. Wszystko to musi być odpowiednio zabezpieczone silnymi hasłami.

Kliknij aby skomentować

Sprawdź również

Księgowość

Jednym z dokumentów księgowych przedsiębiorstw jest nota obciążeniowa. Księgowanie noty obciążeniowej, uznaniowej lub obciążeniowo-uznaniowej pozwala między innymi na dokumentowanie nieopodatkowanych transakcji. Chociaż często możliwa...

IT

Czy wiesz, że jeśli reklamujesz swój biznes za pomocą portali społecznościowych, takich jak LinkedIn, Facebook, czy też Google, obowiązuje Cię od tego podatek? Do...

Księgowość

Nievatowcy, zwolnieni z obowiązku opodatkowania sprzedaży, mogą posługiwać się w rozliczeniach rachunkami lub wystawiać faktury sprzedażowe, w szczególności w ramach sprzedaży na rzecz firm...

Księgowość

Jednym z najważniejszych obowiązków każdej osoby prowadzącej działalność gospodarczą jest bieżące regulowanie zobowiązań finansowych wobec urzędu skarbowego. Jedną z podstawowych danin jest podatek dochodowy....

©Copyright 2020 LTB Sp. z o.o. ul. Gwiaździsta 66, 53-413 Wrocław

Exit mobile version