Współcześni młodzi ojcowie dostali ogromne udogodnienie od polskiego prawa – możliwość pójścia na urlop ojcowski. Pojawiają się jednak w związku z tym kwestie, jakie należy wiedzieć w związku z tym rodzajem urlopu. Poniżej przedstawiamy kompendium najistotniejszych informacji, w ramach których poznasz przysługujące Ci prawa.
Odpowiadamy na następujące pytania:
- Czym jest urlop ojcowski i ile trwa?
- Kto wypłaca pieniądze za urlop?
- Ile jest czasu na wykorzystanie urlopu?
- Czy pracodawca może odmówić przyznania urlopu ojcowskiego?
- Jakie dokumenty należy złożyć?
Czym jest urlop ojcowski?
- Podstawowa definicja urlopu ojcowskiego zakłada prawo do spędzenia ze swoim dzieckiem 14 dni kalendarzowych. To jednak nie wszystko.
- Czymś nieco innym jest urlop tacierzyński, który trwa 6 tygodni, odejmowanych od urlopu macierzyńskiego.
- Jeszcze inną opcją jest urlop rodzicielski – stanowi on wydłużenie zarówno urlopu macierzyńskiego i tacierzyńskiego i trwa co najmniej 32 tygodnie.
- Na urlopie możesz przebywać sam lub z matką dziecka – nie ma to wpływu na prawo do jego uzyskania.
- Istnieje jeszcze urlop okolicznościowy z okazji narodzin dziecka. Trwa on dwa dni i obejmuje dzień porodu i dzień po nim. Wystarczy złożyć wniosek o taki urlop.
Kto wypłaca pieniądze za urlop?
Dobrą wiadomością jest to, że przebywanie na urlopie ojcowskim uprawnia do wynagrodzenia w wysokości 100%. Świadczenie wypłaca ZUS na podstawie pobranych składek za ubezpieczenie chorobowe. Wysokość kwoty wyliczana jest na podstawie średniej wysokości wynagrodzenia, jakie było wypłacane przez ostatnie 12 miesięcy przed miesiącem pójścia na urlop.
Do kiedy jest czas na wykorzystanie urlopu ojcowskiego?
Często sądzi się, że urlop ojcowski należy się tylko zaraz po narodzeniu dziecka. Jest to mylne przekonanie, dlatego że na wykorzystanie go przysługują aż dwa lata. Jeśli nie wykorzystasz urlopu ojcowskiego w tym czasie, wówczas on przepada.
Nieco inaczej prezentuje się sytuacja w przypadku dziecka adoptowanego – dwa lata, jakie Ci przysługują na urlop ojcowski, liczą się od momentu uprawomocnienia się postanowienia o adopcji. W tym wypadku dziecko nie może mieć więcej, niż 7 lat lub nie więcej niż 10, jeśli podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku rozpoczęcia nauki szkolnej.
Czy pracodawca może odmówić przyznania urlopu ojcowskiego?
Nie ma takiego prawa. Co więcej, urlop ojcowski można wykorzystać w dwóch terminach – 2 razy po 7 dni. Warto też pamiętać o tym, że długość urlopu nie zmienia się w zależności od tego, czy urodziło się jedno, czy też więcej dzieci. W czasie tym obowiązuje również tzw. okres ochronny – pracodawca nie ma prawa Cię zwolnić, a do tego po powrocie na urlop ma obowiązek przywrócić Cię na to samo stanowisko, z takim samym wynagrodzeniem.
Jakie dokumenty należy złożyć?
Podstawą jest wniosek o przyznanie urlopu ojcowskiego. Najważniejsze informacje, jakie musi on zawierać, obejmują Twoje imię i nazwisko oraz czas, na jaki chcesz uzyskać całość lub część urlopu.
Pamiętaj jednak o jednej ważnej rzeczy. Pracodawca nie ma prawa odmówić Ci przyznania urlopu ojcowskiego, jednakże pod warunkiem, że będziesz ubiegać się o niego zgodnie z Kodeksem Pracy. Oznacza to m.in. że wniosek o urlop musisz złożyć nie później niż na 7 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia wolnego. Jeśli przekroczysz termin, wszystko będzie już zależało od woli pracodawcy.
Załączniki
Do wniosku o urlop ojcowski musisz dołączyć następujące dokumenty:
- oryginał lub kopię skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka, lub dzieci (dotyczy to również zagranicznych aktów urodzenia),
- oświadczenie o tym, czy korzystałeś już z całości lub części urlopu ojcowskiego,
- w przypadku dziecka adoptowanego dołącz kopię postanowienia sądu o przysposobieniu dziecka,
- kopię decyzji o odroczeniu obowiązku szkolnego (jeśli taka sytuacja nastąpiła).
Urlop ojcowski – informacje dodatkowe
- Urlop ojcowski przyznawany jest wyłącznie mężczyznom zatrudnionym na umowę o pracę.
- Nie ma znaczenia, czy pracujesz na cały etat, czy też na część – prawo do urlopu nie ulega zmianie.
- Nie ma znaczenia czas umowy – do urlopu ojcowskiego uprawnia okres próbny, umowa na czas określony lub nieokreślony.
- Nie musisz pozostawać z matką dziecka w związku małżeńskim.
- Nie dostaniesz urlopu, jeśli nie utrzymujesz kontaktu z dzieckiem, lub jeśli jesteś pozbawiony praw rodzicielskich.
Urlop ojcowski to niezwykły moment w życiu młodego ojca. Nie tylko zyskujesz czas na to, by nacieszyć się swoim dzieckiem, lecz też dostajesz szansę na odciążenie partnerki, która szczególnie Cię w tym czasie potrzebuje. Skorzystaj zatem z możliwości i zatroszcz się o szansę na nawiązanie więzi z maluchem, jaka zaprocentuje na lata.