Kontrakt B2B to rodzaj współpracy pomiędzy dwoma przedsiębiorcami. Jeden z nich świadczy swoje usługi na rzecz drugiego zgodnie z zapisami w umowie. Takie rozwiązanie niesie za sobą sporo korzyści, ale ma też swoje wady. Niemniej jednak w Polsce B2B zyskuje coraz większą popularność, dzięki czemu wiele osób decyduje się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej i świadczenie swoich usług na rzecz innego przedsiębiorcy.
Czym jest zatrudnienie w formie B2B?
B2B to skrót od business to business. Umowa o współpracę B2B zawierana jest pomiędzy dwoma podmiotami gospodarczymi. Kontrakt najczęściej podpisywany jest przez przedsiębiorcę prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą oraz przedstawiciela innej firmy. Umowa B2B oparta jest na przepisach kodeksu cywilnego, dlatego też usługodawca nie ma praw i obowiązków wynikających z kodeksu pracy, natomiast stosuje się do zapisów w kontrakcie. Ten rodzaj współpracy wymaga samozatrudnienia, stąd też osoba decydująca się na podpisanie umowy B2B nie jest pracownikiem a przedsiębiorcą, który świadczy usługi na rzecz innego podmiotu gospodarczego. Stąd też wymogiem koniecznym jest prowadzenie własnej firmy, a także pełna odpowiedzialność za realizowane zlecenie.
B2B czy umowa o pracę?
Umowa B2B wiąże się z koniecznością prowadzenia własnej działalności gospodarczej i dopilnowania wynikających z tego tytułu obowiązków, czyli:
- samodzielne odprowadzenie składek do ZUS,
- wystawianie faktur za świadczone usługi,
- opłacanie podatków,
- prowadzenie księgowości,
- rozliczanie się z urzędem skarbowym.
Innymi słowy, jest to samozatrudnienie, które wynika z przepisów Kodeksu cywilnego. Stąd też taka osoba traci przywileje, którymi dysponuje pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Mowa tutaj np. o urlopie wypoczynkowym lub na żądanie czy płatnym zwolnieniu chorobowym. Dodatkowo przedsiębiorca, z którym samozatrudniony podpisał kontrakt, nie odprowadza składek społecznych.
Kto najczęściej podejmuje ten rodzaj współpracy?
Samozatrudnienie najczęściej spotykane jest w branży IT. Informatycy podpisują kontrakty z taką liczbą przedsiębiorców, jakim są w stanie świadczyć swoje usługi. Dzięki temu sami ustalają, z iloma osobami będą współpracować, co pozwala na większe dochody. Oczywiście warunkiem koniecznym jest brak zapisu w umowie o zakazie konkurencji. Z tego rodzaju kontraktu chętnie korzystają również graficy, tłumacze czy copywriterzy.
Dlaczego umowa B2B jest chętnie wybierana?
Współpraca oparta na zasadach B2B jest obarczona pewnymi obowiązkami, jednak umożliwia większą swobodę działania niż zatrudnienie na umowie o pracę. To przede wszystkim możliwość wykonywania powierzonych obowiązków w dowolnym czasie i miejscu. To świetne rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie elastyczność oraz niezależność w wykonywaniu określonych działań. Warto jednak pamiętać, że prowadzenie działalności na podstawie zasady B2B wymaga odpowiedzialności, samodyscypliny i odpowiedniego zarządzania czasem.
Umowa B2B wady i zalety
Każdy rodzaj umowy ma swoje plusy i minusy. To samo dotyczy kontaktów B2B. Ich najważniejszą zaletą są wyższe zarobki. Z racji, iż osoba, z którą podpisywane jest zobowiązanie o świadczeniu usługi, nie musi odprowadzać obowiązkowych składek (jak ma to miejsce przy umowie o pracę), może wypłacić wyższe wynagrodzenie. Kolejną zaletą jest elastyczność. Odnosi się to do miejsca oraz czasu, a także wykonywania swoich obowiązków. Co więcej, daje to również możliwość współpracy z kilkoma przedsiębiorcami naraz. Samozatrudnienie charakteryzuje się także brakiem kontroli przełożonych, stąd też cechuje się samodzielnym wykonywaniem powierzonych zadań. Osoba prowadząca własną działalność gospodarczą decyduje także o sposobie opodatkowania własnej firmy. Co więcej, wydatki, które ponosi w związku z prowadzeniem własnej firmy, może zaliczyć do kosztów, obniżając tym samym wysokość podatków. Kolejną zaletą jest możliwość odliczenia VAT od produktów oraz usług przeznaczonych na prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej.
Jednak umowa B2B ma również swoje wady. Pierwszą z nich jest szereg formalności, które muszą być dopełnione przy zakładaniu i późniejszym prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. Kolejnym minusem jest brak pracowniczych przywilejów, np. urlopu. Ważne jest również pilnowanie terminów związanych z odprowadzeniem składek do ZUS.
Podjęcie współpracy na zasadach B2B niesie za sobą różne możliwości. Warto jednak zadbać, aby kontrakt zabezpieczał obie strony i był dla nich w pełni korzystny.