Media społecznościowe

Wyszukiwarka

Biznes

Ulgi dla przedsiębiorców – kiedy i za co przysługują?

Ulgi dla przedsiębiorców

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej jest dla wielu przedsiębiorców niezwykle kosztowne. Dlatego warto już wcześniej zainteresować się, czy przy prowadzeniu naszego biznesu przysługują nam różnego rodzaju ulgi. Posiadanie tej wiedzy pozwoli na zmniejszenie kosztów generowanych przez przedsiębiorstwo – zwłaszcza na samym początku jej działalności.

Każda osoba, która decyduje się na prowadzenie działalności gospodarczej powinna wiedzieć jakie przysługują jej ulgi oraz zwolnienia w ZUS. Niektóre z nich dotyczą tylko początkujących przedsiębiorców, inne natomiast znajdą swoje zastosowanie w długo prosperujących firmach. Można również znaleźć ulgi przysługujące osobom zatrudnionym w firmie. O jakich ulgach warto pamiętać zakładając własną firmę?

Ulga na start dla nowych przedsiębiorców

Ulga na start dla nowych przedsiębiorców została wprowadzona 30 kwietnia 2018 roku i od tego czasu została już wykorzystana przez wielu Polaków. W przypadku tej ulgi mogą z niej skorzystać osoby fizyczne, które do tej pory jeszcze nie posiadały działalności gospodarczej albo nie prowadziły jej co najmniej 60 miesięcy od dnia jej zawieszenia lub zupełnego zamknięcia firmy. Z tej ulgi mogą skorzystać również osoby, które nie wykonują pracy na rzecz innego pracodawcy czynności, które zaliczają się do zadań wkrótce prowadzonej działalności gospodarczej.

Ulga na start zwalnia początkujących przedsiębiorców z obowiązku ubezpieczenia społecznego przez okres 6 miesięcy od dnia zarejestrowania firmy. Przez czas pół roku podatnik jest zwolniony z opłacania składek emerytalnych, rentownych, wypadkowych, a także ubezpieczenia zdrowotnego. Do tej pory zwolnieni z tego były osoby prowadzące działalność rolniczą.

Składka zdrowotna a ulga ZUS

Osoba fizyczna, która prowadzi własną działalność gospodarczą jest zobowiązana do tego, aby opłacać składki zdrowotne do ZUS. Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego obejmuje również emerytów i rencistów, którzy jeśli nie prowadzą własnej firmy są z tego zwolnieni. Warto jednak pamiętać o tym, że niektórzy przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulgi na opłacanie składki zdrowotnej, co wynika z przepisów o ubezpieczeniu zdrowotnym. W efekcie można zostać zupełnie zwolnionym z obowiązku opłacania składek lub jej wartość zostanie obniżona do wysokości zaliczki na podatek dochodowy działalności.

Wniosek o ulgę na ubezpieczenie społeczne mogą składać jedynie emeryci i renciści, a także osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Niestety, ulga obejmuje wyłącznie niektóre miesiące w roku i należy spełnić konkretne warunki, a także raz w miesiącu złożyć w ZUS stosowną dokumentację.

Ulga dla przedsiębiorcy

Ulga na CIT dla każdego przedsiębiorcy?

Nowelizacja prawa podatkowego w styczniu 2020 pozwoliła na obniżenie preferencyjnej stawki CIT na 9 procent. Niestety, nie wszystkim przedsiębiorcom będzie ona przysługiwała. Aby móc skorzystać z ulgi należy posiadać przede wszystkim status podatnika małej firmy, a jednocześnie przychody w 2019 roku nie mogły przekroczyć 2 milionów euro w przeliczeniu na złotówki, zgodnie z aktualnym kursem walut.

Obniżona kwota zaliczki od podatku dochodowego firmy z 15 procent na 9, dotyczy również przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą. W takim przypadku ulga przysługuje bez posiadanego statusu małego podatnika. W praktyce jednak należy spełnić szereg wymagań, aby zaliczka na poczet podatku została obniżona.

Innovation Box – ulga na innowacje

Innovation Box, czyli tak zwana ulga na innowacje została wprowadzona do polskiego prawa podatkowego w 2019 roku. Głównym założeniem wprowadzenia tego zapisu było wspieranie innowacyjności polskich firm, zachęcając je do nieustannego rozwoju i zwiększenia konkurencyjności na rynku przedsiębiorstw. Założeniem Innovation Box jest obniżenie podatku dochodowego do 5 procent. Aby otrzymać ulgę należy spełnić wszystkie wymagania. Do kwalifikowanych praw własności intelektualnej należą przede wszystkim wszelkiego rodzaju patenty, prawa ochronne dla produktów leczniczych lub ochrony roślin, prawa autorskie stworzonego programu komputerowego itd.

Aby otrzymać ulgę Innovation Box należy szczegółowo udokumentować wszelkie poniesione koszty związane z powstaniem patentu lub autorskiego produktu.

Ulgi dla przedsiębiorców to ogromne możliwości – zarówno dla osób dopiero zakładających własną działalność gospodarczą, jak i sprawnie funkcjonujących już firm. Warto jednak pamiętać, że w celu otrzymania ulgi podatkowej lub ulgi na ZUS, konieczne jest spełnienie szeregu wymagań i wypełnienie licznych formalności.

Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również

Biznes

Programy do fakturowania online to wygodne narzędzie, które ułatwia dziś wielu firmom prowadzenie własnej księgowości i kontrolowanie bieżących spraw finansowych. W małych i średnich...

Biznes

Home office to nie nowość. Niemniej jednak stan epidemii spowodował, że takie świadczenie pracy bardzo się upowszechniło i wygląda na to, że pod tym...

Domeny, hosting

Wybór hostingu dla tworzonej strony internetowej będzie kluczowy, jeśli chcemy żeby wszystko działało sprawnie. Dobry i szybki hosting gwarantuje, że strona będzie wczytywała się...

Marketing internetowy

Prowadząc sklep internetowy i przygotowując podstrony kolejnych produktów, trzeba zadbać nie tylko o ich zdjęcia, poprawnie wyświetlającą się cenę czy dostępność rozmiarów. O ile...