Media społecznościowe

Wyszukiwarka

Marketing internetowy

Tworzenie makiet stron internetowych – dlaczego warto?

Makiety stron internetowych

Proces twórczy jest niezwykle wymagający. Oprócz wiedzy i znajomości sprawdzonych rozwiązań konieczne jest wsłuchanie się w potrzeby użytkownika i wcielenie ich w projekt. Pomocne w zmianie nastawienia i podejścia do całego procesu twórczego pod kątem użyteczności produktu, jest korzystanie z makiety strony internetowej. Zespół, który tworzy projekty będzie miał możliwość przetestować wprowadzone rozwiązania. To z kolei przełoży się na ulepszenie funkcjonalności jeszcze przed startem strony.

Czym jest makieta strony internetowej?

Makieta strony internetowej pełni ważną rolę w projektowaniu User Experience. Niejednokrotnie makieta uważana jest za gotowy projekt, który jest niedopracowaną wersją strony. Jednak od momentu weryfikacji analiz i badań do stworzenia gotowego szablonu strony, należy jeszcze wykonać wiele innych kroków. Są one czasochłonne i wymagają zaangażowania oraz wsłuchania się w potrzeby użytkowników, jeszcze przed wdrożeniem finalnego produktu.

Makieta (nazywana także prototypem) to narzędzie, które służy do doskonalenia produktu. Jest to wstępny szkic widoku strony, który może być wykonany zarówno w kolorach, jak i odcieniach szarości. Jej celem jest przedstawienie wyglądu, założeń i rozwiązań, które będą obecne. Jako narzędzie do udoskonalenia strony, pomaga także w przeprowadzeniu analizy pod kątem:

  • estetyki,
  • funkcjonalności,
  • układu,
  • architektury informacji.

Dzięki niej możliwe jest sprawdzenie kroków, które będzie musiał wykonać użytkownik.

Makieta strony internetowej

Kiedy się ją tworzy?

Makiety powinny być wykorzystywane przy tworzeniu każdej strony internetowej – zwłaszcza przy rozbudowanych serwisach www. Niejednokrotnie jednak jest to pomijany krok, co przekłada się na jakość stron. Jest to najczęściej spowodowane chęcią zaoszczędzenia czasu i budżetu, jednak to pozorna korzyść, która może być powodem wielu problemów. Makieta może pomóc w uniknięciu błędów z zakresu User Experience czy przepływu między ekranami, które tworzą dany krok. Jest to wizualne przedstawienie założeń projektu, które spisane są w dokumentacji. Dzięki niej możliwe jest pokazanie przewidywanego efektu ostatecznego, a dzięki temu doprecyzowanie go na etapie tworzenia strony.

Makieta strony internetowej to również cenne narzędzie dla klienta. Twórcy mogą przedstawić mu w ten sposób sporne kwestie, zaproponować wdrożenie lepszych, bardziej intuicyjnych rozwiązań czy też poprawić projekt według założeń klienta. Pozwala ona zatem także na uniknięcie późniejszych poprawek – co przekłada się na sporą oszczędność czasu i nerwów.

Jakie informacje zawiera?

Makieta to w pewnym sensie pokazowy prototyp strony internetowej. Tworzona jest na podstawie briefu, czyli listy wytycznych, które przekazuje zleceniodawca. Według niej należy stworzyć listę elementów, które są na niej potrzebne i posegregować je według ważności. Pozwala to na wyodrębnienie tego co jest istotne i umieszczenie w bardziej eksponowanych miejscach. Natomiast pozostałe można umieścić na podstronach lub w stopce.

Kolejnym krokiem jest tworzenie schematu, którego celem jest ustalenie miejsca nagłówku, typ planowanego menu oraz umieszczenie i sposób rozłożenia konkretnych boksów. Warto taki wstępny szkic wykonać ręcznie, żeby stworzyć wizję strony bez ograniczeń narzucanych przez programy, takich jak chociażby rodzaje i wielkości fontów. Jednak po tym kroku konieczne jest przeniesienie strony do świata cyfrowego.

Tutaj oprócz rozmieszczenia i wstępnych założeń konieczne jest zamieszczanie tekstów. Pozwala to na przystosowanie wielkości fontów, logo, czy ilości znaków w akapicie. Elementy te można dowolnie zmieniać, według potrzeb i ustaleń klienta, gdyż nie jest to czasochłonne.

Jakich narzędzi można użyć podczas tworzenia makiet stron www

Figma

Figma to narzędzie pozwalające na darmowe opracowanie graficzne. Aplikacja łączy w sobie elementy wielu innych narzędzi i rozwiązań, które oferują płatne pakiety. Dzięki temu możliwe jest tworzenie i edytowanie grafiki. Zarówno wektorowej jak i rastrowej, we wspólnym polu roboczym.

Figma posiada bardzo przejrzysty i intuicyjny interfejs, co czyni ją prostą w obsłudze, nawet dla osób, które nie miały z nią wcześniej styczności. Dodatkowym atutem jest to, że działa ona w chmurze – co zapewnia dostęp do niej z każdego sprzętu oraz automatyczne zapisywanie wprowadzonych zmian.

Moqups

Moqups.com jest bardzo funkcjonalnym narzędziem, jego dodatkowym atutem jest darmowy dostęp. Dostęp do aplikacji jest nieograniczony, a poszerzenie funkcjonalności możliwe jest po opłaceniu subskrypcji. Moqups jest intuicyjny i przejrzysty, dzięki czemu zapoznanie się z nim nie zajmie sporo czasu.

Tworzenie makiet stron internetowych

Korzyści jakie daje tworzenie makiet w porównaniu do pracowania od razu w trybie live

Stworzenie makiety strony internetowej jest bardzo potrzebne i pomocne, ich zastosowanie przyniesie szereg korzyści:

  • możliwość doprecyzowania szczegółów,
  • oszczędność czasu, ograniczenie ewentualnych błędów i poprawek,
  • optymalizacja zadań,
  • zachowanie pełnej kontroli nad realizacją projektu,
  • przejrzystość na każdym etapie fazy projektowej.

Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Księgowość

Nievatowcy, zwolnieni z obowiązku opodatkowania sprzedaży, mogą posługiwać się w rozliczeniach rachunkami lub wystawiać faktury sprzedażowe, w szczególności w ramach sprzedaży na rzecz firm...

Księgowość

Jednym z dokumentów księgowych przedsiębiorstw jest nota obciążeniowa. Księgowanie noty obciążeniowej, uznaniowej lub obciążeniowo-uznaniowej pozwala między innymi na dokumentowanie nieopodatkowanych transakcji. Chociaż często możliwa...

Biznes

Inwestowanie swoich pieniędzy to jeden z szybszych sposobów na pomnożenie swoich oszczędności. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej Polaków inwestuje nadwyżki. Jednak dla osób,...

Biznes

Rola copywritera w marketingu internetowym jest nieoceniona. Odpowiadając za słowo copywriter potrafi zdefiniować całą kampanię i stworzyć treści, które nie tylko sprzedają,lecz także tworzą...

Topowe tematy

Marketing partyzancki | jednoosobowa działalność gospodarcza | zasady tworzenia stron internetowych | platformy e-commerce | cele reklamy | ranking hostingu | program do wystawiania faktur online | księgowość w małej firmie | kiedy wystawić fakturę | linki afiliacyjne | copywriter praca | rodzaje reklam linkedin | faktura proforma | faktura korygująca | Brand Hero | szkolenia motywacyjne