Media społecznościowe

Wyszukiwarka

Biznes

Skąd pozyskać dotacje na założenie firmy?

Money background. Euro money banknotes and coins. European union economy concept. Top view

Coraz więcej osób decyduje się w ostatnich latach na założenie własnej firmy, odnosząc na tym polu mniejsze lub większe sukcesy. Czy będzie to jednoosobowa działalność gospodarcza, mała firma zatrudniająca kilka osób czy powiększająca się z czasem średnia firma, aby stworzyć jakiekolwiek warunki do jej działania i rozwoju trzeba mieć pieniądze. O te zwykle najtrudniej, dlatego dla młodych przedsiębiorców tworzone są kolejne programy wsparcia ułatwiające uzyskanie środków na własną firmę. Skąd pozyskać dotacje na założenie firmy i jak skutecznie wykorzystać uzyskane środki? 

Dotacje z Funduszu Pracy – własna firma odpowiedzią na bezrobocie

Program wsparcia młodych przedsiębiorców przez Urząd Pracy został stworzony po to, by skuteczniej walczyć z bezrobociem w Polsce i umożliwić młodym, pomysłowym często ludziom stworzenie własnego miejsca pracy w momencie, gdy nie mogą znaleźć go u innych. Dotacje z Funduszu Pracy przysługują dla bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie pracy, ale nie ma żadnych wytycznych dotyczących tego przez jaki czas należy status bezrobotnego posiadać. W efekcie wielu młodych przedsiębiorców rejestruje się w Urzędzie i składa wniosek o dofinansowanie, a jeśli go nie uzyska, próbuje ponownie. 

Fundusz Pracy zasilany jest z comiesięcznych składek przelewanych przez pracowników do ZUS-u. O dofinansowanie na założenie firmy mogą starać się z niego osoby, które są zarejestrowane jako bezrobotne i wcześniej nie odmówiły złożonej przez urząd propozycji pracy, w przeciągu ostatnich 12 miesięcy nie prowadziły własnego przedsiębiorstwa i wcześniej nie korzystały z dotacji z Funduszu Pracy lub środków unijnych. Każda osoba wnioskująca o dotację na założenie firmy będzie musiała przejść szkolenie z przedsiębiorczości, a w razie zaakceptowania wniosku podpisać umowę ze starostą na co najmniej 12 miesięcy, w trakcie których firma musi utrzymać się na rynku. Dotacja przelewana z Funduszu Pracy jest jednorazowa, bezzwrotna, ale jeśli przedsiębiorca w ciągu 2 miesięcy od otrzymania dotacji i rozpoczęcia działalności gospodarczej nie będzie działać na rynku, dotacja będzie musiała zostać w całości zwrócona. 

Jak założyć firmę z funduszy unijnych? 

Kolejnym popularnym i skutecznym sposobem na pozyskanie środków na założenie własnej firmy jest złożenie wniosku o dotację ze środków unijnych. W tej kategorii dostępne są dotacje bezzwrotne oraz mikropożyczki, a wybór między nimi zależny jest m.in. od tego jak dużo środków potrzebujemy. 

  • Mikropożyczki umożliwiają otrzymanie do 100 000 zł wsparcia na okres do 60 miesięcy. Pieniądze pochodzą w tym wypadku ze specjalnego funduszu pożyczkowego, ich spłata może zostać rozłożona na dłuższy okres lub zawieszona na 12 miesięcy, jeśli przedsiębiorca znajdzie się w trudniejszej sytuacji materialnej. Ze względu na to, że jest to pożyczka a nie dotacja, nie ma tu większych ograniczeń odnośnie tego kto może starać się o taką formę pomocy na rozkręcenie własnej działalności. 
  • Bezzwrotne dotacje z funduszy unijnych przysługują w wysokości do 40 000 zł dla przedsiębiorców, najczęściej bezrobotnych, którzy chcą założyć własną firmę i posiadają biznesplan oraz określony cel swojej działalności, ale nie mają środków by ją rozkręcić. Aby uzyskać dofinansowanie w tej postaci potrzeba mieć zabezpieczenie w formie weksla in blanco, hipoteki, zastawu czy też poręczenia.

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości wsparciem przy zakładaniu firmy

Młodzi przedsiębiorcy poszukujący środków na założenie własnej firmy mogą skorzystać z pomocy Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości, które skupiają studentów i absolwentów uczelni wyższych planujących założyć własną działalność. Osoby takie mogą otrzymać w inkubatorze wsparcie ekspertów i nie muszą zakładać własnej działalności gospodarczej by rozkręcić biznes – działają pod wsparciem inkubatora uzyskując własną osobowość prawną i płacąc miesięcznie składkę w wysokości 250 zł. Inkubatory ograniczają w pewien sposób swobodę działania, ale ograniczają ryzyko związane z zakładaniem firmy i jej możliwym upadkiem oraz stratą włożonych w działalność funduszy. Inkubator zapewnia też wsparcie biurowe i marketingowe, co dla początkującego przedsiębiorcy może być wyjątkowo dobrym punktem startowym. 

Aniołowie biznesu – finansowanie dla drogich projektów

Ostatnim z ciekawszych na polskim rynku sposobów na uzyskanie dotacji na założenie firmy są Aniołowie Biznesu – zamożni przedsiębiorcy, którzy wspierają zakładanie i rozwój nowych firm z ciekawą perspektywą i pomysłem za cenę udziałów w firmie. Rozwiązanie takie wymaga stworzenia spółki, ale opłaca się w przypadku osób które już zakładając swoją firmę celują wysoko i do jej rozwoju potrzebują znaczących środków finansowych niedostępnych w przypadku pozostałych dotacji. 

Brak oszczędności na koncie to jeszcze nie powód, by rezygnować z zakładania własnej firmy lub odkładać ten pomysł na później. Dostępne programy dofinansowań i dotacji dla młodych przedsiębiorców wspierają wiele firm odnoszących rynkowe sukcesy. Spoglądając w stronę wielu przedsiębiorców często nie mamy nawet pojęcia, że ich początki obejmują uzyskanie dotacji. Jeśli masz dobry pomysł na firmę, chcesz rozkręcić własną działalność i potrzebujesz wyłącznie środków finansowych, dotacja może być dobrym punktem wyjściowym.

Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Księgowość

Nievatowcy, zwolnieni z obowiązku opodatkowania sprzedaży, mogą posługiwać się w rozliczeniach rachunkami lub wystawiać faktury sprzedażowe, w szczególności w ramach sprzedaży na rzecz firm...

Biznes

Inwestowanie swoich pieniędzy to jeden z szybszych sposobów na pomnożenie swoich oszczędności. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej Polaków inwestuje nadwyżki. Jednak dla osób,...

Księgowość

Jednym z dokumentów księgowych przedsiębiorstw jest nota obciążeniowa. Księgowanie noty obciążeniowej, uznaniowej lub obciążeniowo-uznaniowej pozwala między innymi na dokumentowanie nieopodatkowanych transakcji. Chociaż często możliwa...

Biznes

Zbudowanie dobrej jakości ogłoszenia o pracę, które zostanie zauważone i przyciągnie na rozmowę wartościowych kandydatów wymaga nie tylko atrakcyjnych warunków samego zatrudnienia, ale i...

Topowe tematy

Marketing partyzancki | jednoosobowa działalność gospodarcza | zasady tworzenia stron internetowych | platformy e-commerce | cele reklamy | ranking hostingu | program do wystawiania faktur online | księgowość w małej firmie | kiedy wystawić fakturę | linki afiliacyjne | copywriter praca | rodzaje reklam linkedin | faktura proforma | faktura korygująca | Brand Hero | szkolenia motywacyjne