Nieubłaganie zbliża się termin oddawania deklaracji podatkowych. W tym roku postaw na sprytne rozwiązanie i wypełnij swój PIT przez Internet. W ten sposób zaoszczędzisz wiele czasu i nerwów. Jeśli nie wiesz, w jaki sposób przebiega takie rozliczenie, zapraszamy Cię do przeczytania tego krótkiego przewodnika po wypełnianiu PITu online.
Zalety rozliczania PITu za pomocą Internetu
Zaletą rozliczania PITu przez Internet jest możliwość wyboru łatwego w obsłudze, darmowego programu. Możemy skorzystać z usługi Twój e-PIT oferowanej przez resort finansów lub innej aplikacji, która krok po kroku przeprowadzi Cię przez wypełnienie właściwego druku PIT. Przypilnuje także poprawności Twoich obliczeń także w kontekście przysługujących Ci ulg i obliczeń. To naprawdę duże ułatwienie!
Ponieważ w składaniu deklaracji podatkowej towarzyszy Ci komputer, nie musisz korzystać z pomocy księgowości ani martwić się, czy dobrze pamiętasz wszystkie zawiłe przepisy. Dzięki wykorzystaniu takiego programu możesz sprawdzić poprawność wstępnej deklaracji, którą przygotowali za Ciebie urzędnicy. W ten sposób unikniesz konieczności składania korekty.
Jeśli potrzebujesz szybko uzyskać UPO, czyli urzędowe potwierdzenie odbioru PITu, internetowy system rozliczeń powinien być Twoim pierwszym wyborem. Twoje dane przetwarzane przez program będą bezpieczne, co gwarantuje certyfikat SSL. Sprawdź, czy wybrana przez Ciebie aplikacja go posiada.
Jak rozliczyć PIT przez Internet w 2022 roku?
Tegoroczna edycja usługi Twój e-PIT została uruchomiona 15 lutego. By z niej skorzystać, nie musisz instalować żadnego programu – wszystko, czego potrzebujesz, jest w zasięgu Twojej przeglądarki internetowej. Gdy otworzysz już stronę usługi, konieczne będzie zalogowanie się do portalu. Są na to trzy sposoby:
- Po pierwsze, możesz wykorzystać zainstalowaną na Twoim telefonie aplikację mObywatel;
- Po drugie, możesz zalogować się za pośrednictwem profilu zaufanego, bankowości elektronicznej lub e-dowodu;
- Po trzecie, możesz skorzystać z opcji „Twoje dane podatkowe”. W tym wypadku wystarczy, że podasz swój numer PESEL lub NIP oraz kwotę przychodu za rok 2020, przychodu za rok 2021 i wartość nadpłaty lub niedopłaty z ubiegłego roku. Niestety, jeśli wartość ta wynosi 0, system może odmówić dostępu do dalszych działań. Musisz wtedy skorzystać z którejś z dwóch poprzednich metod logowania.
Po zalogowaniu zobaczysz automatycznie wygenerowane zeznanie podatkowe za 2021 rok. Na górze zobaczysz opcje:
- Rozlicz się indywidualnie;
- Rozlicz się wspólnie z małżonkiem;
- Rozlicz się jako osoba samotnie wychowująca dziecko.
Wybierz tę, która dotyczy Twojej sytuacji. W tej samej karcie możesz zaznaczyć przysługujące Ci ulgi, jak na przykład ulga dla młodych czy ulga dla dzieci i uzupełnić kwoty podlegające odliczeniu od podatku. Co bardzo ważne, w tym samym miejscu wybierzesz organizację pożytku publicznego, do której trafi 1% Twojego podatku. Taka decyzja nic Cię nie kosztuje, a może pomóc kształtować Polskę w sposób odpowiadający Twoim wartościom.
Po uzupełnieniu wszystkich opisanych powyżej miejsc w tabeli musisz tylko wcisnąć przycisk z napisem „Akceptuj i Wyślij”. System poprosi Cię o potwierdzenie wykonania tej czynności, by uniknąć złożenia PITu wskutek przypadkowego kliknięcia. Takie podwójne wciśnięcie przycisku wystarczy, by Twój PIT trafił do urzędu skarbowego.
Jeśli chcesz posiadać swój PIT na dysku komputera w formie pliku PDF, wejdź w zakładkę „złożone dokumenty”. Twój PIT będzie stanowił najnowszy rekord na znajdującej się tam liście. Z tego miejsca możesz bezpiecznie go pobrać i od razu wydrukować.
Przy wypełnianiu e-PITu okazało się, że masz niedopłatę?
Uporanie się z tym problemem nie będzie niczym trudnym. Rządowa usługa udostępnia prosty sposób na wpłacenie należnej kwoty na przypisany podatnikowi mikrorachunek. Usługa PIT wyświetli przycisk „zapłać online”. Możesz go kliknąć i pozwolić, by system płatności poprowadził Cię przez dalsze kroki.
Do kiedy należy wypełnić PIT przez Internet?
Wcześniejsze uzupełnienie PITu i uregulowanie niedopłaty gwarantuje poczucie spokoju. Warto jednak znać ostateczny termin na spełnienie tego obowiązku. Dla PIT-28 mija on 28 lutego, zaś PIT-36, PIT-37 i PIT-38 można składać do 2 maja bieżącego roku. Pewnie zdziwiło Cię, że nie jest to tradycyjna data 30 kwietnia. W tym roku dzień ten przypada w sobotę, konieczne więc było stosowne przesunięcie.