Każdy mieszkaniec Polski jest zobowiązany do opłacania różnego rodzaju podatków. Sprawa jednak nieco się komplikuje w przypadku osób, które sprowadziły się tutaj z zagranicy lub wyjechały w celach zarobkowych. W takiej sytuacji obowiązuje rezydencja podatkowa. Dowiedz się, na czym ona dokładnie polega oraz jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać rezydentem.
Czym jest rezydencja podatkowa?
Jest to miejsce, w którym podatnik jest zobowiązany do opłacenia podatku. W przypadku Polski dotyczy to osób, które mają w tym kraju ośrodek interesów życiowych gospodarczych lub osobistych oraz tych, które przebywają na terenie kraju ponad 183 dni w ciągu roku podatkowego.
Rezydencja podatkowa w Polsce — jakie warunki trzeba spełnić?
Jak już wiesz, rezydentura podatkowa w Polsce obowiązuje osoby przebywające na obszarze kraju dłużej niż 183 dni w ciągu konkretnego roku podatkowego lub mają tutaj ośrodek interesów życiowych. Jednak ustalenie rezydencji podatkowej może być bardzo trudne. Niekiedy bowiem ciężko jest określić, od kiedy dokładnie dana osoba przebywa w Polsce. Jest to związane z brakiem kontroli granicznych.
Czym jest podwójne opodatkowanie?
Podwójne opodatkowanie to sytuacja, gdy konkretna osoba jest zobowiązana do zapłaty dwóch podatków na rzez dwóch krajów. Dotyczy to najczęściej sytuacji, gdy pracownik mieszka w jednym państwie, a pracuje dla innego. Urząd skarbowy może sprawdzić, skąd dokładnie pochodzi dochód na podstawie PIT-36 oraz załącznika PIT/ZG. Polska współpracuje z większością krajów w zakresie unikania podwójnego opodatkowania jej obywateli, dlatego można uniknąć takiej sytuacji. Podwójne opodatkowanie dotyczy także osób, którym jest wypłacana polska emerytura, ale zamieszkują one w kraju Unii Europejskiej (lub odwrotnie), zostały oddelegowane do pracy za granicą na krótki czas, mieszkają poza Polską i nie są zatrudnione, a świadczenie dla bezrobotnych zostało przeniesione do innego kraju.
Zarobki otrzymywane z zagranicy są regulowane dwiema metodami, czyli wyłączenia z progresją i metody proporcjonalnego odliczenia. Pierwsza z nich obowiązuje wtedy, gdy dochód został osiągnięty za granicą oraz w Polsce. Wtedy zarobki uzyskane poza krajem nie będą opodatkowane. Posłużą one ustaleniu stopy procentowej, zgodnie z którą zostanie określony podatek dochodowy w Polsce.
Metoda proporcjonalnego odliczania jest związana z obowiązkiem wykazywania zagranicznych dochodów w rocznym zeznaniu bez względu na to, czy są one uzyskiwane również w Polsce. Jednak podatek opłacony poza granicami zostanie odliczony, dzięki czemu obniżona zostanie należność do zapłacenia w polskim urzędzie skarbowym.
Jak zmienić status rezydencji podatkowej?
Rezydencja osoby fizycznej oraz rezydencja podatkowa osoby prawnej może zostać zmieniona na wniosek samego zainteresowanego. Najczęściej robią to osoby, które uzyskują dochody za granicą i to właśnie tam chcą płacić podatki. Zmiana rezydencji podatkowej oznacza, że nie będą musiały składać zeznań rocznych w polskim urzędzie skarbowym. Nie jest to jednak takie proste. Wszystko zależy od wymagań konkretnego państwa, w którym rezydent będzie podlegał opodatkowaniu. Warto wcześniej skonsultować to z doświadczonym doradcą, który podpowie, jakie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze w danej sytuacji.
W przypadku Niemiec uzyskanie statusu rezydenta podatkowego jest możliwe w przypadku osób, które mieszkają w tym kraju przez co najmniej pół roku w sposób ciągły. Jednak ten obowiązek nie dotyczy pracowników, których większość dochodów stanowią te uzyskane z niemieckiej firmy. Z kolei na Cyprze trzeba przebywać przez co najmniej 60 dni i jednocześnie nie być na terenie innego kraju dłużej niż 183 dni. Niezbędne jest także to, aby być właścicielem nieruchomości lub ją wynajmować, prowadzić działalność gospodarczą lub pracować w roku, w którym rozpoczęto starania o rezydenturę. W innych krajach wymogi te są jeszcze bardziej zróżnicowane. Zanim więc rozpoczniesz starania się o rezydenturę, dokładnie się z nimi zapoznaj. Samo podjęcie pracy w innym kraju nie sprawi, że zostaniesz zwolniony z opłacania podatków w Polsce. Warto więc skonsultować te kwestie ze wspomnianym już doradcą, który doradzi najkorzystniejsze rozwiązanie. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych nerwów.