Prowadząc bloga, pisząc różne artykuły bądź posiadając własną działalność gospodarczą, często potrzebujemy dużej ilości grafiki i zdjęć. Jednak nie zawsze możemy korzystać z pracy fotografa. W takiej sytuacji warto skorzystać z banków zdjęć i multimediów. Część z nich jest darmowa, a za niektóre trzeba zapłacić. Jakie więc warto wybrać?
Z jakich stron internetowych korzystać, jeśli chcemy pobierać multimedia?
W zależności od preferencji, zasobności portfela, a także osobistych wymagań, możemy skorzystać z wielu różnych platform do pobierania materiałów. Poniżej omawiamy najpopularniejsze z nich.
Pixabay
Jest to jedna z najbardziej popularnych stron do pobierania zdjęć. Prawie każdy, kto potrzebował kiedyś legalnie pobrać daną fotografię, prawdopodobniej słyszał o tej witrynie. Pixabay ma w ofercie ponad milion zdjęć, ilustracji, wektorów, filmów wideo, efektów dźwiękowych, a nawet muzyki. Duża część zasobów strony jest darmowa. Jednak część multimediów jest płatna. Zakupić dany obraz można na dwa sposoby: poprzez płatność jednorazową, a także w abonamencie.
W zależności od bogactwa danego abonamentu trzeba zapłacić kolejno 29, 70 albo 98 euro w planie rocznym. Plan miesięczny poodnosi te stawki kolejno 35, 85, 150 euro. Obie wartości cen są obliczone, kiedy użytkownik pobiera maksimum 10 multimediów miesięcznie. Darmowe pobranie zdjęcia może się odbyć w trzech rodzajach rozdzielczości.
Shutterstock
Ta domena jest dominującą w swojej dziedzinie, jeśli chodzi o płatną kategorię. W swojej domenie posiada nie tylko obrazy, ale i materiały dziennikarskie, wideo, muzykę, modele 3D, Studios, Łącznie posiada ponad 316 milionów zasobów. Wyszukiwarka poprawnie odnajduje zdjęcia, nawet przy wpisaniu frazy kluczowej w języku polskim.
Dla nowych użytkowników ten bank zdjęć przygotował bezpłatny miesięczny okres próbny po wcześniejszym założeniu konta. Po tym czasie można kontynuować korzystanie z bogactwa medium, płacąc 29 dolarów miesięcznie. Zdjęcia można pobrać w trzech różnych rozmiarach bądź dostosować pod swoje preferencje.
Unsplash
Jeden z najbogatszych zasobów do ściągania zdjęć. Posiada zarówno zdjęcia, jak i projekty w formacie 3D. Strona została podzielona na 10 kategorii, według których łatwiej można znaleźć odpowiednie zdjęcie. Witryna posiada ponad milion zdjęć od ponad 160 tysięcy twórców. Najprawdopodobniej z tego powodu ten bank zdjęć został uznany za najlepszy przez m.in. Medium, Entrepreneur Magazine, czy Forbes.
Użytkownicy mogą pobierać zdjęcia za darmo, jednak Polacy powinni używać słów w wyszukiwarce w języku angielskim.
Flickr
To baza nie tylko zdjęć, ale i ludzi i grup społecznych. Wystarczy wpisać przykładowe słowo, a pokażą się w zależności od filtra odpowiednie wyniki wyszukiwania. Część multimediów jest darmowa, lecz za niektóre trzeba zapłacić w zależności od pakietu: 5,49 za miesiąc przy planie rocznym, 7,49 za miesiąc oraz 19.99 za miesiąc przy planie 3-miesięcznym.
Darmowe zdjęcia można pobierać w dziewięciu różnych rozdzielczościach. Ten bank zdjęć z wyłączeniem Facebooka posiada najwięcej materiałów. Dla użytkowników jest dostępne prawie 300 milionów zdjęć, a każde z nich jest opisane. Oprócz tego wszystkie fotografie można wyszukiwać po odpowiedniej licencji.
Biblioteka zdjęć Canvy
Ta witryna jest bardzo funkcjonalna i bogata, jeśli chodzi o projektowanie, wykorzystywani zdjęć, tworzenie wszelkich materiałów audiowizualnych czy też papierniczych. Canva oferuje wiele typów multimediów, dzięki którym można pod kątem wizualnym kompleksowo stworzyć wizytówkę firmy, w tym i poszczególne elementy strony internetowej. Canva jest bardzo prosta, ponieważ intuicyjna w obsłudze.
Co więcej, duża część bazy jest darmowa, choć za część materiałów trzeba zapłacić. Jednak jeśli wybieramy opcję bezpłatnych zdjęć, należy mieć się na baczności, ponieważ administratorzy pozwalają wrzucać na Canvę materiały z innych stron i nie ponoszą odpowiedzialności za nie. Może się okazać, że pobierzemy fotografię z Canvy oznaczoną jako darmowa, a w rzeczywistości złamiemy prawo, ponieważ jej źródło jest płatne. Z tego powodu trzeba zwracać uwagę na to, jaka jest kategoria danych zdjęć i kiedy możemy bez obaw użyć do pożytku komercyjnego, a kiedy trzeba podpisać autora przy np. użytku dla własnych, niekomercyjnych celów.
Warto wykupić dostęp do płatnej części multimediów witryny. Jeśli chcemy z niej korzystać sami bądź do 5 osób, należy zapłacić 449.99 złotych rocznie (im zespół jest liczniejszy, tym koszt wzrasta). Jeśli nasz zespół jest większy, a oczekiwania dokładnie sprecyzowane, należy skontaktować się z administracją i poprosić o indywidualną wycenę.
Banki zdjęć to idealna opcja dla osób potrzebujących wiele materiałów graficznych, ale nie posiadających czasu i/lub pieniędzy na indywidualną sesję zdjęciową bądź zatrudnienie grafika. Wtedy pomocne są banki zdjęć, które często za darmo mogą z powodzeniem zastąpić pracę wyżej wymienionych osób oraz zaoszczędzić mnóstwo czasu.