Media społecznościowe

Wyszukiwarka

Biznes

Prosta spółka akcyjna – jak ją założyć i czy to się opłaca?

Prosta spółka akcyjna

Prosta spółka akcyjna, którą można założyć już od 1 marca 2021 roku, stanowi połączenie spółki akcyjnej i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Co warto wiedzieć na jej temat? Jakie są jej wady i zalety? Jak wygląda prowadzenie księgowości w przypadku prostej spółki akcyjnej?

Czym właściwie jest prosta spółka akcyjna?

Łączy ona w sobie cechy spółki akcyjnej i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Powstała w ramach zmian w ustawie z 19 lipca 2019 roku dotyczącej kodeksu spółek handlowych, a którą wprowadzono w życie 1 marca roku bieżącego. Prosta spółka akcyjna jest stworzona głównie z myślą o start-upach i rozwoju innowacyjnych technologii. Jedną z jej głównych zalet jest maksymalne wykorzystanie zdobyczy technologii komunikacyjnej w zakresie prowadzenia firmy.

Zalety i wady prostej spółki akcyjnej

Łatwa rejestracja spółki

Spółkę tego typu można łatwo założyć w formie tradycyjnej, a także online. Wkładem w założenie może być zarówno wkład finansowy, jak i niemajątkowy na zasadzie niezbywalnego prawa wartości majątkowej lub świadczenia pracy. Oznacza to po prostu, że wystarczającym wkładem w założenie firmy może być wniesienie do firmy swoich kwalifikacji.

Prosta spółka akcyjna

Mniejszy wymagany kapitał zakładowy

Nie występują w tym przypadku bariery związane z wejściem firmy na rynek. Tradycyjna spółka akcyjna wymagała kapitału początkowego w wysokości 100 tys. złotych, podczas gdy prosta spółka akcyjna wymaga zaledwie… 1 zł. Pozwoli to na założenie firmy wszystkim tym osobom, dla których dotychczasowa bariera finansowa była niemożliwa do pokonania.

Możliwość wyboru systemu organów zarządzających

W PSA istnieje możliwość dokonania wyboru w zakresie tego, czy będzie ona zarządzana przez radę nadzorczą i zarząd, czy też przez radę dyrektorów.

Rada dyrektorów odpowiada za zarządzanie sprawami związanymi ze spółką, a także za reprezentowanie jej interesów na zewnątrz. Rada ta dzieli się na dyrektorów tzw. wykonawczych i niewykonawczych. Ci pierwsi zajmują się prowadzeniem spółki, a dyrektorzy niewykonawczy odpowiadają za nadzór prowadzonych spraw.

Powołanie rady nadzorczej nie jest obowiązkowe, a w jej skład wchodzą osoby powoływane i odwoływane poprzez decyzje akcjonariuszy. Ich zadaniem będzie monitorowanie spraw związanych ze spółką.

Uproszczony obrót akcjami

Akcje mogą być zbywane w formie dokumentowej, która będzie zastrzegana pod rygorem nieważności. Co więcej, złożenie stosownej dokumentacji może odbyć się w formie elektronicznej, a do tego nie będzie konieczne składanie na niej własnoręcznego podpisu. Emisja i obrót akcjami podlegają zapisaniu w rejestrze akcjonariuszy, którym zająć się musi notariusz lub inny podmiot upoważniony do zarządzania papierami wartościowymi.

Prosta spółka akcyjna

Wady prostej spółki akcyjnej

Prowadzenie firmy w tym trybie niesie za sobą liczne ułatwienia, lecz jest w tym wszystkim jeden minus. Uproszczenia w postaci łatwiejszego założenia spółki czy też podejmowanie uchwał w formie elektronicznej mogą być postrzegane jako rozwiązania znacznie obniżające poziom bezpieczeństwa, co może przełożyć się na niechęć inwestorów do wkładania funduszy w ten rodzaj spółki.

Jak wygląda prowadzenie księgowości w prostej spółce akcyjnej?

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych zawierają katalog podmiotów, które są zobowiązane do prowadzenia pełnej księgowości. Wśród nich znajdują się m.in. spółka akcyjna i spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Prosta spółka akcyjna stanowi połączenie dwóch powyższych, zatem znajduje się w tym samym katalogu.

Księgi rachunkowe, prowadzone w prostej spółce akcyjnej, muszą zawierać informacje dotyczące m.in.

  • ewidencji analitycznej,
  • dziennika,
  • konta księgi głównej,
  • wykazu aktywów i pasywów,
  • zestawienia sald kont ksiąg pomocniczych.

Prosta spółka akcyjna  – czy będzie dobrym wyborem?

Bez wątpienia założenie spółki tego typu wiąże się z licznymi udogodnieniami, na które nie mogą liczyć akcjonariusze innych rodzajów spółek. Warto jednak dobrze przemyśleć zakładanie spółki w oparciu o nową formę prawną, która istnieje stosunkowo od niedawna.

Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Księgowość

Nievatowcy, zwolnieni z obowiązku opodatkowania sprzedaży, mogą posługiwać się w rozliczeniach rachunkami lub wystawiać faktury sprzedażowe, w szczególności w ramach sprzedaży na rzecz firm...

Księgowość

Jednym z dokumentów księgowych przedsiębiorstw jest nota obciążeniowa. Księgowanie noty obciążeniowej, uznaniowej lub obciążeniowo-uznaniowej pozwala między innymi na dokumentowanie nieopodatkowanych transakcji. Chociaż często możliwa...

Biznes

Inwestowanie swoich pieniędzy to jeden z szybszych sposobów na pomnożenie swoich oszczędności. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej Polaków inwestuje nadwyżki. Jednak dla osób,...

Biznes

Rola copywritera w marketingu internetowym jest nieoceniona. Odpowiadając za słowo copywriter potrafi zdefiniować całą kampanię i stworzyć treści, które nie tylko sprzedają,lecz także tworzą...

Topowe tematy

Marketing partyzancki | jednoosobowa działalność gospodarcza | zasady tworzenia stron internetowych | platformy e-commerce | cele reklamy | ranking hostingu | program do wystawiania faktur online | księgowość w małej firmie | kiedy wystawić fakturę | linki afiliacyjne | copywriter praca | rodzaje reklam linkedin | faktura proforma | faktura korygująca | Brand Hero | szkolenia motywacyjne