W dzisiejszych czasach media stanowią najważniejszą sferę komunikacyjną. Ich stałe monitorowanie daje ogromne możliwości i zasób niezbędnych informacji do rozwijania się danej firmy. Warto również wiedzieć, jak dotrzeć do wybranej grupy docelowej ze swoim przekazem.
Co to jest raportowanie mediów?
Raportowanie mediów to narzędzie, które wspiera działania promocyjne i komunikacyjne. Sprawia, że korzystająca z niego firma jest na bieżąco ze wszystkimi wzmiankami, które dotyczą ich usług oraz produktów. Takie informacje są zamieszczane całą dobę. Dodatkowo ma za zadanie wspierać budowę reputacji marki, usług, czy produktów, a także dostarczać szczegółowych informacji dotyczących tego, jak postrzegane jest konkretne wydarzenie lub zjawisko przez opinię publiczną, do której zaliczają się również internauci. Narzędzia monitorujące umożliwiają przegląd publikacji z mediów tradycyjnych, a także internetowych. W dobie ewolucji mediów posiadanie możliwości dostępu do analizy wszystkich wpisów niezależnie od ich rodzaju daje sposobność sprawnego poruszania się po ciekawych dla danej firmy wątkach lub wpisach.
Kiedy i dlaczego warto skorzystać z programów do raportowania wyników z social mediów?
Media tradycyjne czy cyfrowe są najważniejszą sferą komunikacyjną. Wykorzystując programy do raportowania, można pozyskać wszechstronne informacje. Samodzielne monitorowanie teoretycznie jest możliwe, ale to zajęcie czasochłonne i pracochłonne, dlatego firmy decydują się na programy do raportowania. Dotarcie do wszystkich publikacji jest wręcz niemożliwe a ilość materiałów, które trzeba przeanalizować, jest ogromna. Właśnie dlatego firmy wdrażają sprawdzone programy, które zbierają wszystkie dane, odkrycia i wnioski w jednej czytelnej formie, ponadto wszystko, co zbędne zostaje wycięte.
Programy do raportowania pomagają określić, które kanały przyciągają poszczególnych odbiorców. Dodatkowo śledzą jakie treści są oglądane, gdzie oraz w jaki sposób. Pozwala to dokonać analizy zapisów, w zależności od miejsca ich zamieszczenia, a także poznać opinię odbiorców na konkretną treść. Dodatkowo są podstawowym narzędziem, które ma za zadanie wspieranie działań wizerunkowych i marketingowych. Dzięki niemu można kontrolować i wzmacniać reputację firmy, a także analizować efekty poczynań promocyjnych i prowadzonych kampanii. Służy również do kontaktów z potencjalnymi klientami, czy usprawnienia komunikacji. To także dobre źródło wiedzy o rynku i konkurencji.
Jakie są przykładowe aplikacje do raportowania mediów?
W dzisiejszych czasach media społecznościowe pełnią niezwykle ważną funkcję. To dzięki nim dotarcie do docelowej grupy jest znacznie łatwiejsze. Odpowiednie narzędzia są niezbędne w osiągnięciu sukcesu. Chcąc sprawnie zarządzać social mediami, niezbędna jest sprawdzona aplikacja, która umożliwi efektywną kontrolę i zarządzanie.
Do takich aplikacji można zaliczyć m.in.:
1. Buffer – to jasne i przejrzyste narzędzie, które obsługuje portale: Instagram, LinkedIn, Facebook, Pinterest, Twitter, czy Google+. Publikowanie jest proste i polega na utworzeniu kalendarza, w którym określone zostają godziny i treści dla danego profilu. Po utworzeniu kolejnego posta, ten automatycznie jest dodawany do kolejki. Aplikacja ta umożliwia również zaplanowanie relacji. Dodatkową zaletą jest możliwość odpowiadania na komentarze. Buffer ma wersję bezpłatną, dzięki której można zarządzać trzema kontami oraz zaplanować 10 postów miesięcznie na każdym profilu. Dodatkowo można także zdecydować się na jeden z dwóch płatnych planów, które oferują większe możliwości. Aplikacja jest obsługiwana zarówno przez system iOS, jak i Androida.
2. Falcon.io – to narzędzie oparte na chmurze, które służy do zarządzania portalami społecznościowymi. Posiada wiele ciekawych i przydatnych funkcji m.in. monitorowanie zaangażowania, śledzenie treści w social mediach, czy zarządzania danymi klienta. Ta aplikacja będzie odpowiednia zarówno dla klientów indywidualnych, jak i agencji marketingowej.
3. ContentCal – to narzędzie, które dzięki przejrzystemu kalendarzowi dobrze sprawdza się w planowaniu, tworzeniu i publikowaniu danych treści. Sprawdzi się w celach prywatnych, a także będzie przydatne dla firm i agencji.
4. NapoleonCat – jego podstawową zaletą jest tworzenie analiz porównawczych, dzięki czemu możliwe jest zestawienie swojej strony z tą konkurencyjną. Dodatkowo pozwala na zarządzanie programem marketingowym w internecie na głównych portalach społecznościowych. Kolejną zaletą jest śledzenie skuteczności działań promocyjnych. Aplikacja umożliwia również planowanie harmonogramu publikacji, wysyłanie raportów do przełożonych, czy klientów, a także zezwala na otrzymywanie powiadomień e-mail i sms.
5 Sotrender – to narzędzie do zarządzania i analityki portali społecznościowych. Posiada zaawansowany moduł analityczny, możliwość śledzenia działań konkurencji i generowania raportów. Przez 14 dni można przetestować aplikację za darmo.
Raportowanie mediów przyczynia się do pozyskiwania informacji dotyczących potrzeb i oczekiwań konsumentów. Dodatkową zaletą jest możliwość sprawdzenia kondycji zarówno konkurencji, jak i całej branży. Aplikacje pozwalają na bieżąco reagować na istotne wzmianki oraz analizować nowe trendy. To wszystko jest pomocne w budowaniu strategii, a także co ważne do oceny efektów poczynionych działań promocyjnych.