Księgowość pełna nieco różni się od księgowości uproszczonej, dlatego przygotowaliśmy krótkie, ale szczegółowe kompendium wiedzy na temat prowadzenia pełnej księgowości firmy. Zobacz zalety i wady tego rozwiązania oraz sprawdź, czy prowadzenie pełnej księgowości to Twój obowiązek. Dodatkowo podpowiadamy, na co zwrócić uwagę oraz jaki rodzaj księgowości wybrać odpowiednio do firmy.
Uproszczona księgowość a pełna księgowość
Każdy przedsiębiorca, który decyduje się na założenie i prowadzenie działalności gospodarczej, musi wziąć pod uwagę obowiązek, jakim jest rozliczanie się z pracownikami, ale też z państwem. Prowadzenie księgowości stanowi bowiem jedną w podstawowych kwestii dotyczących przedsiębiorców. Rejestracja rachunkowości to objaw troski o finanse, ale także obowiązek regulowany przez odpowiednie ustawy. Księgowość to jeden z elementów rachunkowości, który obok rachunku kosztów oraz sprawozdawczości finansowej informuje o kondycji firmy, źródłach dochodu i rozchodu oraz majątku jednostki gospodarującej.
Czym różni się uproszczona księgowość od pełnej księgowości?
Księgowość uproszczona – inaczej możliwość stosowania uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów (UEPIK), polega na zwolnieniu z obowiązku przygotowywania corocznych sprawozdań finansowych. Może być prowadzona przez osoby fizyczne, ale także spółki cywilne, jawne i partnerskie osób fizycznych.
Warunkiem jest posiadanie przychodów netto ze sprzedaży za poprzedni rok podatkowy niższych niż 2 000 000 euro po przeliczeniu na polską walutę. Mogą z niej korzystać także organizacje pozarządowe, które zwalnia się w ten sposób między innymi ze skomplikowanych zasad z ustawy o rachunkowości.
Księgowość pełna – stanowi istotę legalnego i pełnoprawnego funkcjonowania dużej grupy zarejestrowanych przedsiębiorstw. Jest zobowiązaniem do rejestrowania przychodów i kosztów, czyli prowadzenia ksiąg rachunkowych. Pełna księgowość to bardzo precyzyjny, ale też złożony system rachunkowy, dzięki któremu można dokładnie analizować sytuację finansową firmy. Pozwala to zaplanować inwestycje czy lepiej gospodarować pieniędzmi.
Kiedy prowadzenie pełnej księgowości jest obowiązkowe?
Przedsiębiorstwa, które muszą prowadzić pełną księgowość są zobowiązane do korzystania z usług biura rachunkowego, w którym pracuje profesjonalny księgowy, dlatego jak prowadzić pełną księgowość powinny wiedzieć osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, których przychody za poprzedni rok mają przynajmniej 2 000 000 euro dochodu po przeliczeniu na złotówki. Co ważne, przelicznik ustala się biorąc pod uwagę średni kurs NBP na pierwszy dzień roboczy w październiku przypadający na ubiegły rok.
Zalety prowadzenia pełnej księgowości
- katalog przychodów/kosztów – prowadzenie szczegółowych wpływów i rozchodów finansowych pozwala na stworzenie pełnego obrazu finansów firmy;
- ewidencja majątku – prowadzenie pełnej księgowości pozwala na kontrolę majątku, w tym źródeł jego finansowania przez przedsiębiorcę, ale także organy kontrolne;
- posiadanie kart wynagrodzeń pracowników – może być pomocne między innymi do planowania przedsięwzięć;
- posiadanie sprawozdań finansowych – wyraźnie pokazuje ewentualnie zmiany, które warto wprowadzić, aby poprawić funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa;
- dane o bilansie i wyniku rachunków – dzięki którym możliwe jest wyliczenie cash flow, czyli wielkości przepływów pieniężnych. Takie dane informują o tym, jakimi środkami finansowymi rzeczywiście dysponuje firma w danym okresie.
Wady pełnej księgowości
- dodatkowe koszty – prowadzenie pełnej księgowości wymaga zatrudnienia fachowego księgowego lub współpracy z biurem rachunkowym. Jest to dodatkowy koszt, który często nie jest mały z uwagi na trudny i skomplikowany proces, jakim jest prowadzenie ksiąg rachunkowych;
- regulacja przepisami – pełna księgowość musi być prowadzona zgodnie z narzuconymi standardami i wymaganiami, które regulują przepisy prawne narzucone przez ustawę o rachunkowości. Należy pamiętać, że niestosowanie się do dyrektyw jest przestępstwem;
- dodatkowe trudności – wynikające między innymi z faktu, że prowadzenie pełnej księgowości to czasochłonny system księgowania, który wymaga wiele uwagi i drobiazgowości.