Marketing afiliacyjny znany jest także jako program partnerski. Jest to technika marketingowa, która polega na współpracy sprzedawcy, który jest także określany jako reklamodawca, z partnerem, czyli wydawcą. Polega to na promowaniu usług lub produktów za pomocą różnych kanałów komunikacji w zamian za wynagrodzenie, który jest z góry określonym procentem od sprzedaży. Współpraca między reklamodawcami, a wydawcami jest oparta na zasadzie „win-win”, czyli na obopólnej korzyści, gdzie każdy otrzymuje to, czego potrzebuje. Reklamodawcy wzrasta zysk ze sprzedaży oferowanego produktu, wydawca otrzymuje swoje premie.
Marketing afiliacyjny określany jest jako mniej natarczywy, niż klasyczne reklamy, którymi niejednokrotnie odbiorcy są przeciążeni, i które w efekcie omijają. W tym rodzaju marketingu wydawcy wykonują operacyjne działania, które sprowadzają potencjalnych klientów na witrynę reklamodawcy w sposób nienachalny i dyskretny.
W momencie dobrego prowadzenia kampanii marketingu afiliacyjnego reklamy są bardziej subtelne, często pomocne dla użytkowników. Najlepiej wykonane działania tego typu można poznać po tym, że internauci nie zdają sobie sprawy, że kliknęli w reklamę. Odbiorcy często uważają, że są to osobiste polecenia danej osoby, przez co chętniej korzystają z oferowanego produktu czy usługi.
Współczesny marketing afiliacyjny
Wbrew pozorom marketing afiliacyjny nie jest wytworem Internetu, a swoje początki ma już w latach 70. ubiegłego wieku. Na początku swojego istnienia był on nazywany marketingiem szeptanym. Afiliacją wtedy było nic innego, jak polecanie konkretnych produktów z ust do ust w zamian za wynagrodzenie. Zadowolony z usług czy produktów konsument proszony był przez sprzedawcę o poinformowanie o tym swojej rodziny i znajomych. Ludzie zarówno kiedyś, jak i dziś chętniej korzystają z poleceń, ponieważ uważają je za wiarygodne i szczere.
W dobie Internetu marketing afiliacyjny rozwinął się na szerszą skalę. Można się z nim zetknąć na blogach, na profilach w mediach społecznościowych, na stronach i serwisach internetowych.
Najczęstszą formą tego marketingu jest przyciąganie potencjalnych klientów przez wydawców na stronę reklamodawcy. Łatwo zweryfikować czy przekierowywanie opera się marketingu afiliacyjnym, ponieważ w linku witryny znajduje się najczęściej identyfikacji partnera. Jego nazwa zwykle znajduje się po ostatnim ukośniku adresu www. Jeśli klient odwiedzający stronę dokona na niej zakupów lub podejmie działania określone we współpracy partnerskiej, to wydawca otrzymuje wynagrodzenie.
W dzisiejszych czasach każda osoba posiadająca konto zarówno na znanych serwisach społecznościowych jak Instagram czy Facebook lub prowadząca bloga ma możliwość zawiązania współpracy partnerskiej. Przekierowywanie odbywa się także za pomocą linku umieszczonego albo w tekście, opisie profilu lub zdjęcia. W celu uzyskania większych zarobków można decydować się na wiele różnych współprac. Najbardziej wiarygodnym w oczach odbiorcy jest jednak zawiązywanie partnerstwa zgodnego z własnymi przekonaniami i tematyką prowadzonego profilu.
Istnieją też inne metody marketingu afiliacyjnego. Dobrze znanym każdemu internaucie są porównywarki cen lub rankingi banków, zestawiające ze sobą ich oferty. Takie doradztwo proponuje odbiorcy odpowiednie konto dopasowane do jego indywidualnych potrzeb, a w momencie kiedy klient podejmuje się założenia konta jest przekierowany na stronę za pomocą linka partnerskiego.
Kolejna metodą jest wysyłanie kampanii mailingowych, które zawierają banery reklamowe, którego kliknięcie wiąże się z przekierowaniem do strony za pomocą linka afiliacyjnego.
Wpływ sieci afiliacyjne i programów partnerskich na sprzedaż
Według raportu przeprowadzonego przez 99 Firms aż 15% całkowitych przychodów z reklam w mediach cyfrowych pochodzi z marketingu afiliacyjnego, co świadczy o skuteczności prowadzonych kampanii w ramach marketingu afiliacyjnego. Większą „klikalność” i skuteczność przynoszą współprace z większymi influencerami, którzy mają duży wpływ na swoją grupę odbiorców. Należy jednak pamiętać, że takie osoby dokonują dokładniejszej selekcji firm, z którymi podejmują współpracę.
Marketing afiliacyjny cieszy się coraz większą popularnością, a korzyść w niej zauważają obie strony partnerstwa. 81% sprzedawców i 84% wydawców wykorzystuje możliwości marketingu afiliacyjnego. Wielu użytkowników dąży do osiągnięcia odpowiedniej liczby odbiorców lub subskrybentów, aby móc zawiązywać współpracę z reklamodawcami. W przypadku tego rodzaju marketingu małym wysiłkiem można osiągnąć wysokie wyniki.
Korzyści jakie reklamodawca może uzyskać dzięki marketingowi afiliacyjnemu to:
- wzrost sprzedaży,
- dotarcie do nowych grup docelowych,
- rozpowszechnienie produktów lub usług,
- zdobycie leadów do potencjalnych klientów,
- zbudowanie świadomości marki i jej pozytywnego wizerunku.
Korzyści jakie czerpie wydawca to prowizje. Partnerstwo afiliacyjne może zawiązać mniejsi lub więksi influencerzy, bloggerzy, użytkownicy mediów społecznościowych, właściciele serwisów tematycznych, właściciele baz mailingowych, porównywarki cenowe, a także specjaliści SEO. Istnieją różne formy rozliczania się, najczęstszą jest prowizja od sprzedaży. Wydawca, aby uzyskać zarobki musi doprowadzić do pełnej transakcji na stronie reklamodawcy, czyli kupujący musi złożyć zamówienie, odebrać paczkę, ale także nie dokonać zwrotu. Istnieje także forma współpracy, kiedy pracodawca otrzymuje wynagrodzenie, kiedy potencjalny klient kliknie w reklamę. Występuje to jednak rzadko, kiedy sklep buduje swoją markę i chce poprzez działania afiliacyjne zwiększyć swoją rozpoznawalność.
Narzędzia wykorzystywane do marketingu afiliacyjnego
Linki afiliacyjne – tworzone są przez generatory, indywidualnie dla każdego partnera. Każde kliknięcie, dokonania transakcji lub wypełnienie formularza kontaktowego wiąże się z otrzymaniem przez wydawcę prowizji, a przez reklamodawcę najczęściej sprzedaży.
Widgety – kreacja, w której kafelkowo układa się zdjęcia wybranych produktów z ceną i nazwą. Nie są one jednak tak uniwersalne jak link afiliacyjne, bo można umieścić je tylko na stronach internetowych za pomocą specjalnego kodu, który generuje się automatycznie po utworzeniu widgeta.
Kody rabatowe – spersonalizowany kod, zawierający zazwyczaj nazwę użytkownika, którą posługuje się w mediach społecznościowych lub jego imię. Generowany automatycznie kod można udostępniać na blogach czy w na kanale w social mediach. Dzięki temu sprzedawca wie, że to właśnie od tej osoby pochodzi klient. Kody rabatowe mogą być czynnikiem, który dodatkowo zachęci klientów do zakupu.
Podsumowanie
Marketing afiliacyjny stale się rozwija. Możliwości Internetu oraz nowopowstających serwisów społecznościowych i kanałów komunikacji dają jeszcze większe możliwości na prowadzenie kampanii reklamowych. Korzyści ze współpracy czerpią także kupujący, którzy nie muszą poszukiwać ofert spośród wielu firm, a wydawcy sami „podsuwają” im je pod nos, ułatwiając i skracając poszukiwani