Media społecznościowe

Wyszukiwarka

Porady

Lokaty bankowe – jak znaleźć i wybrać dobrą ofertę?

Lokaty bankowe – jak znaleźć i wybrać dobrą ofertę?

Lokaty bankowe stanowią popularną formę oszczędzania i umożliwiają pomnażanie zgromadzonych środków finansowych przy minimalnym ryzyku. Gdzie szukać ciekawych ofert? Czym kierować się podczas ich wyboru?

Czym są lokaty bankowe?

Lokaty bankowe pozwalają zainteresowanym na zwielokrotnianie uzbieranych pieniędzy w bezpieczny i przewidywalny sposób. Stanowią one idealne rozwiązanie dla osób poszukujących stabilnych form inwestowania.

Działają w następujący sposób: konsument decyduje się na zdeponowanie pieniędzy na ustalony z góry okres, natomiast w zamian otrzymuje od banku zapłatę w postaci odsetek od kwoty. Instytucja finansowa transferuje ją na rachunek interesanta wraz z częścią główną.

Bezpieczeństwo lokat

Trzeba zaznaczyć, że lokaty bankowe uznaje się za bezpieczną formę inwestowania. Pieniądze są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do kwoty 100 000 euro. Oznacza to, że środki nieprzekraczające limitu wrócą na konto konsumenta nawet w przypadku niewypłacalności banku.

Zerwanie lokaty przed czasem

Zerwanie lokaty przed upływem ustalonego terminu wiąże się z utratą naliczonych odsetek. Czasami może skutkować nawet dodatkowymi opłatami. Zainteresowani powinni zapoznać się szczegółowo ze wszystkimi warunkami podpisywanych przez nich umów.

Cele inwestycyjne

Dla kogo przeznaczone są lokaty bankowe? Przede wszystkim dla tych, którzy pragną zabezpieczyć swoje oszczędności przed inflacją. Niewysoki i bezpieczny zysk jest w stanie pokryć wszystkie potencjalne straty.

Rodzaje lokat bankowych

Da się wyróżnić kilka różnych typów lokat. Popularne są m.in. warianty:

  • krótkoterminowe i długoterminowe;
  • odnawialne i nieodnawialne;
  • progresywne;
  • strukturyzowane;
  • rentierskie.

Dla codziennych konsumentów odpowiednie będą zwłaszcza te pierwsze. Są one niezwykle proste w użytku i przystępne dla wszystkich. Lokaty terminowe wymagają zdeponowania środków na okres od kilku dni do kilku lat. W takim przypadku oprocentowanie może być stałe lub zmienne.

Za ciekawy przykład uznaje się lokaty rentierskie. Są przeznaczone dla klientów chcących otrzymywać wypłaty odsetek w sposób regularny, a nie wskutek ich kumulowania. Wówczas odsetki wypłaca się miesięcznie lub kwartalnie i umożliwiają one uzyskanie stałego dochodu. Bywają polecane np. emerytom.

Innymi słowy, typ lokaty należy dobierać zgodnie z własnymi oczekiwaniami i potrzebami. Szczegółowe informacje na temat poszczególnych przedstawiają m.in. bank. Warto więc skontaktować się z ich konsultantami, bo odpowiedzą oni zainteresowanym na wszystkie ich pytania.

Gdzie szukać aktualnych ofert lokat bankowych?

Zainteresowani mają do wyboru kilka skutecznych metod poszukiwania aktualnych i ciekawych ofert lokat bankowych.

Jedna z nich to odwiedziny witryn sieciowych poszczególnych banków. Zamieszczane tam dane są bardzo pomocne podczas wyboru konkretnych produktów oszczędnościowych. Ułatwiają one szybkie zebranie wiedzy na temat:

  • oprocentowania;
  • warunków;
  • możliwych rabatów.

Oprócz tego można zdecydować się na wykorzystanie porównywarek i rankingów finansowych. Przykładowo konkretne i pomocne informacje da się znaleźć na stronie online https://zgarnijpremie.pl/ranking-lokat-bankowych/. Serwis ZgarnijPremie.pl jest stale aktualizowany przez ekspertów branżowych.

Alternatywnie niektórzy konsumenci decydują się na wykorzystanie usług biur doradztwa finansowego. Wykwalifikowani profesjonaliści mają zawsze dostęp do nowych informacji rynkowych i proponują rozwiązania doskonale dopasowane do indywidualnych potrzeb swoich klientów.

Czym kierować się podczas wyboru lokat bankowych?

Wybór odpowiednich lokat bankowych wymaga uwzględnienia wielu czynników. Zainteresowani muszą zwrócić uwagę na:

  • oferowanym oprocentowaniu;
  • okresie trwania;
  • minimalnych kwotach depozytu;
  • częstotliwości kapitalizowania odsetek;
  • warunków zerwania umowy;
  • renomę banku;
  • opinie pozostałych klientów.

Szczególnie istotne jest oprocentowanie – musi być ono możliwie wysokie. Warto wybierać warianty stałe, bo gwarantują niezmienność zysków przez cały okres trwania lokaty niezależnie od zmian na rynku finansowym.

Okres lokaty trzeba dobrać według własnych potrzeb. Krótkie zapewniają dużą elastyczność, ale są nisko oprocentowane. Natomiast długie gwarantują większe zyski, ale mrożą pieniądze, a to bywa uciążliwe w przypadku wystąpienia wydarzeń losowych.

Korzyści posiadania lokat bankowych

Czy lokaty bankowe bywają korzystne? Tak. Są przewidywalnym i stabilnym narzędziem inwestycyjnym, które pozwala na planowanie finansowe i realizację celów oszczędnościowych bez narażania się na zbędne ryzyko. Nie bez powodu zdobyły aż taką popularność wśród konsumentów całego świata.

Oprocentowanie lokat bankowych jest niskie, ale nadal wystarczające do zapewnienia ochrony przed rosnącą inflacją. Regularne odsetki pozwalają na utrzymanie realnych wartości zgromadzonych oszczędności. Trzymanie gotówki w skarpecie mogłoby zakończyć się nieprzewidzianą utratą części finansów.

Duży plus lokat bankowych stanowi fakt, że nie wymagają one aktywnego zarządzania. Wystarczy zdeponować pieniądze, a następnie poczekać. Nie trzeba mieć czasu, wiedzy lub chęci na aktywne inwestowanie. Z ich obsługą poradzą sobie nawet konsumenci tuż po przekroczeniu 18. roku życia.

Ryzyko posiadania lokat bankowych

Ryzyko posiadania lokat bankowych można uznać za naprawdę niskie. Nie oznacza to jednak, że nie istnieje ono w ogóle.

Problematyczne może okazać się przede wszystkim długotrwałe mrożenie środków. Osoby decydujące się na wykorzystanie lokat bankowych mogą przegapić inne ciekawe okazje finansowe. Bywa to naprawdę kłopotliwe zwłaszcza dla przedsiębiorców.

Podsumowując, znalezienie ciekawych lokat bankowych jest łatwe – trudniejszy może okazać się ich wybór. Zapoznanie się z poradami i wskazówkami ułatwi proces dla osób chcących działać w przemyślany i odpowiedzialny sposób.

Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze

Marketing internetowy

Optymalizacja konwersji (CRO) to działania poprawiające doświadczenie użytkownika, które w założeniu mają doprowadzić do konwersji w obrębie witryny internetowej, czyli np. dokonania zakupu, pobrania...

Biznes

Decyzja o wynajmie biura musi być przemyślana i podyktowana ważnymi czynnikami. Zazwyczaj jest to postępowanie długoterminowe, stąd też warto uwzględnić kilka kluczowych aspektów. Ważny...

Biznes

Umowa na okres próbny jest najpopularniejszą formą zatrudnienia nowego pracownika. Pozwala zweryfikować zaangażowanie podwładnego oraz jego predyspozycje czy umiejętności. Charakteryzuje się krótkim okresem trwania,...

Biznes

Osoba, która decyduje się na założenie działalności gospodarczej, musi wybrać formę prawną własnej firmy. To kluczowa kwestia dla prowadzenia biznesu, sposobu rejestracji, kosztów prowadzenia...

Marketing internetowy

Biznes to nie tylko produkt czy usługa, ale przede wszystkim strategia, która pozwala na ich skuteczną promocję na rynku. Dlatego coraz więcej firm decyduje...

Biznes

Strategia marketingowa to spójny plan rozwoju przedsiębiorstwa oraz maksymalizacja zysków. Niewątpliwie stanowi fundamentalny dokument każdej organizacji, opisujący cechy, które posiada dana marka, jak również...

Sprawdź również

Księgowość

Jednym z dokumentów księgowych przedsiębiorstw jest nota obciążeniowa. Księgowanie noty obciążeniowej, uznaniowej lub obciążeniowo-uznaniowej pozwala między innymi na dokumentowanie nieopodatkowanych transakcji. Chociaż często możliwa...

IT

Czy wiesz, że jeśli reklamujesz swój biznes za pomocą portali społecznościowych, takich jak LinkedIn, Facebook, czy też Google, obowiązuje Cię od tego podatek? Do...

Księgowość

Prawo do reklamacji przysługuje każdemu konsumentowi i w żaden sposób nie może być ograniczane. W przypadku zwrotu należy udowodnić, że dany produkt został zakupiony...

Marketing internetowy

Firmowa strona na Facebooku to obecnie podstawa każdej działalności. Nie tylko w ten sposób można stworzyć internetową wizytówkę firmy, ale również prowadzić skuteczną promocję....

Topowe tematy

Marketing partyzancki | jednoosobowa działalność gospodarcza | zasady tworzenia stron internetowych | platformy e-commerce | cele reklamy | ranking hostingu | program do wystawiania faktur online | księgowość w małej firmie | kiedy wystawić fakturę | linki afiliacyjne | copywriter praca | rodzaje reklam linkedin | faktura proforma | faktura korygująca | Brand Hero | szkolenia motywacyjne