Coraz więcej osób decyduje się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej, dlatego jest ona dość często spotykana, ponadto jej utworzenie nie wymaga skomplikowanych procedur. Formalności są bardzo proste i nic nie kosztują. Wystarczy wypełnić formularz CEIDG-1. Do rozpoczęcia działalności nie będzie potrzebna żadna umowa czy wkład własny.
Co trzeba wiedzieć, zanim za nim zdecydujemy się na założenie działalności jednoosobowej?
Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. działalność gospodarczą określa jako: „zorganizowaną działalność zarobkową, wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły”. Jednoosobową firmę może założyć każda osoba pełnoletnia, posiadająca pełną zdolność w podejmowaniu decyzji.
Wiele osób zastanawia się, jak założyć własną firmę jednoosobową. Jednak przed dokonaniem rejestracji, należy ustalić kilka kwestii:
- Dodatkowe fundusze – które ułatwią prowadzenie działalności gospodarczej. Pieniądze można uzyskać np. z urzędu pracy, czy funduszy unijnych wnioskując o nie na stosownych dokumentach. Warto jednak pamiętać, że założenie jednoosobowej działalności nie wymaga żadnego kapitału.
- Prowadzenie księgowości – tutaj do wyboru są trzy opcje: samodzielny nadzór nad dokumentacją, biuro rachunkowe lub firma księgowa online. Warto pamiętać, że decydując się na samodzielne prowadzenie księgowości, odpowiadamy za to prawnie.
- Nazwa firmy – w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej nazwa musi spełniać określone wytyczne. Musi ona zawierać imię i nazwisko założyciela podane w mianowniku. Można również dodać nazwę własną np. Jan Nowak usługi kominiarskie lub inne elementy określające miejsce działalności.
- Wybór odpowiedniego kodu PKD – przy rejestracji jednoosobowej firmy należy podać kod PKD, w tym 1 odnoszący się do głównej działalności oraz dowolną ich liczbę pozostałej. Warto pamiętać, że lista ta podlega aktualizacji w dowolnym momencie. Na stronie biznes.gov.pl znajduje się tabelka dostępnych kodów oraz ich przypisanie do rodzaju działalności.
- Forma opodatkowania – tutaj młody przedsiębiorca ma do wyboru: na zasadach ogólnych, wg skali podatkowej (stawka 17% oraz 32%), podatek liniowy (stawka 19%), a także ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Każda forma ma swoje wady i zalety, warto zatem przeanalizować najlepiej z księgowym, który rodzaj opodatkowania będzie najkorzystniejszy.
- Podatek VAT – zwolnieniu z płacenia podatku podlegają Ci przedsiębiorcy, którzy sprzedają towary zwolnione z podatku lub wartość sprzedaży nie przekracza 200 tys. zł za cały rok podatkowy.
- Konto bankowe – jest ono obowiązkowe, dlatego warto przejrzeć oferty banków i wybrać najkorzystniejszą dla siebie, jednak nie ma konieczności zakładania osobnego rachunku. Wypełniając formularz, można wpisać numer swojego prywatnego konta bez obowiązku zakładania firmowego i późniejszej aktualizacji.
Jak założyć działalność jednoosobową?
Najprostszym sposobem jest założenie jednoosobowej działalności gospodarczej przez internet. Wystarczy wejść na stronę: biznes.gov.pl i prawidłowo uzupełnić formularz. Warto jednak pamiętać, że niezbędny będzie profil zaufany e-PUAP lub elektroniczny podpis kwalifikowany, posiadający identyczną moc prawną co własnoręczny. Zatem jak założyć firmę jednoosobową nie posiadając powyższych wymogów? Można to zrobić, wypełniając odpowiednie dokumenty i złożyć lub przesłać je do urzędu miasta lub gminy bądź uzupełnić formularz telefonicznie z pomocą konsultanta.
Warto pamiętać, że rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej w CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej) nie wiąże się z żadnymi kosztami. To samo odnosi się do założenia Profilu Zaufanego.
Do niezbędnych informacji, które trzeba uzupełnić przy założeniu firmy, należą:
- imię i nazwisko,
- imiona rodziców,
- data i miejsce urodzenia,
- rodzaj dokumentu tożsamości oraz jego numer i serię,
- numer PESEL,
- posiadane obywatelstwa,
- numer NIP i REGON, jeśli osoba składająca wniosek je posiada,
- miejsce zamieszkania,
- adres związany z działalnością gospodarczą,
- nazwa działalności gospodarczej,
- nazwę skróconą,
- kod PKD (przedmiot działalności),
- data rozpoczęcia działalności,
- informację o ubezpieczeniu w ZUS, KRUS lub poza granicami Polski,
- dane urzędu skarbowego uwzględniając miejsce zamieszkania.
Przedsiębiorca, który nie posiada jeszcze nr NIP, uzyska go w ciągu jednego dnia (roboczego), z kolei Regon jest przyznawany w przeciągu 7 dni.
W formularzu należy podać adres wykonywanej działalności, natomiast w sytuacji, kiedy świadczenie usług będzie odbywało się mobilnie lub będą one wykonywane bezpośrednio u klienta, należy wskazać brak stałego miejsca.
Złożenie wniosku do CEIDG jest równoznaczne ze zgłoszeniem do ZUS-u jako płatnika składek, czyli: ubezpieczenie społeczne, w tym: emerytalne, rentowe oraz wypadkowe, (chorobowe jest dobrowolne), Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, a także ubezpieczenie zdrowotne. Warto pamiętać, że w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej istnieje ulga na start, która obejmuje 6 miesięcy zwolnienia ze składek lub obniżenie ich na okres 24 miesięcy.
Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest proste i bezpłatne. Z pomocą internetu można dokonać rejestracji w krótkim czasie. Przed tym warto jednak przemyśleć pewne aspekty jak formę opodatkowania, czy sposób prowadzenia księgowości.