Media społecznościowe

Wyszukiwarka

Biznes

Jednoosobowa działalność gospodarcza

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest w Polsce jedną z najpopularniejszych form prawnych prowadzenia własnej firmy, wiążącą się z pewnymi korzyściami, ale i ograniczeniami dla młodych przedsiębiorców. Na utworzenie jednoosobowej działalności często decydują się osoby stawiające pierwsze kroki w biznesie lub chcące nawiązywać współpracę z firmami na podstawie umowy B2B. Jak wygląda prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej i o czym należy pamiętać zakładając własną firmę?

Zalety i wady jednoosobowej działalności gospodarczej

Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest stosunkowo prostą i najtańszą formą prawną – rejestracja firmy jest darmowa i może być dokonana przez internet, bez wizyty w urzędzie miasta. Firma jest rejestrowana w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, nie ma co do niej żadnych wymagań kapitałowych, a właściciel firmy samodzielnie zarządza wszystkimi aspektami jej działalności. Jest w pełni samodzielny i niezależny, ale jednocześnie odpowiada własnym majątkiem za zobowiązania firmy – jeśli pojawią się problemy, nie ma partnerów, na których pomocy może się opierać. Jednoosobową działalność gospodarczą można zlikwidować niemalże tak łatwo, jak założyć – to korzystne, szczególnie z perspektywy projektów, które zakończyły się niepowodzeniem lub przestały się opłacać. 

Ważną cechą i zaletą jednoosobowych działalności gospodarczych jest możliwość wyboru spośród wszystkich form opodatkowania oraz prowadzenia uproszczonej ewidencji księgowej. W kwestii tej ostatniej wartościowym rozwiązaniem są proste programy do fakturowania i biura rachunkowe, których koszt jest niewielki, a załatwianie spraw księgowych wyjątkowo łatwe. 

Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Jest wiele kwestii, o których należy pamiętać decydując się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej i które warto rozważyć jeszcze przed przystąpieniem do wypełniania wniosku o jej rejestrację. Sam wniosek CEIDG-1 można składać w wersji papierowej w urzędzie miasta bądź gminy, wypełnić w formie elektronicznej i udać się do urzędu w celu jego podpisania lub przesłać elektronicznie korzystając z profilu zaufanego e-PUAP. W formularzu podać należy: 

Nazwa działalności musi być ściśle związana z osobowością jej właściciela – na nazwę składa się jego pełne imię i nazwisko, a wymyślona nazwa firmy może być do tego jedynie dodatkiem. 

Wybraną formę opodatkowania. Przedsiębiorca musi zaznaczyć, z jakiej formy zamierza korzystać, wybierając spośród podatku PIT progresywnego, PIT-u liniowego, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub karty podatkowej. 

  • PIT progresywny (na zasadach ogólnych) polega na pobieraniu podatku od wyliczonego dochodu (przychodów pomniejszonych o koszty). W sytuacji, gdy firma nie ma przychodów, nie płaci podatku dochodowego. Forma ta uprawnia też do korzystania z ulg podatkowych. Obowiązujące stawki podatku to 17% oraz 32%, kolejno dla dochodów niższych i wyższych niż 85 528 zł. W przypadku działalności uzyskujących wysokie dochody PIT progresywny może nie być opłacalny. 
  • Podatek liniowy rozliczany jest podobnie, jak podatek PIT progresywny, ale obowiązuje w nim jednolita stawka 19% niezależnie od tego, jak wysokie są dochody działalności. W przypadku podatku liniowego nie ma możliwości korzystania z ulg podatkowych. 
  • Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest płacony od przychodów, a nie od dochodów – nie odlicza się od niego kosztów swojej działalności. Wybierając tę opcję należy zdecydować się na jedną z pięciu stawek: 3%, 5,5%, 8,5%, 17% i 20% – stawka zależy od charakteru działalności. 
  • Karta podatkowa jest najprostszą formą opodatkowania, najczęściej wybieraną przez bardzo małe firmy. W jej przypadku to naczelnik urzędu skarbowego ustala wysokość podatku, za podstawę biorąc rodzaj i miejsce wykonywania działalności oraz osiągane przychody. Wysokość stawki może być zależna od ilości mieszkańców w miejscowości prowadzenia działalności oraz rodzaju wykonywanych usług. Problemem przy rozliczaniu się na podstawie karty podatkowej będzie brak możliwości zatrudniania pracowników, korzystania z usług innych przedsiębiorstw i zakładów lub sprzedawania produktów opodatkowanych podatkiem akcyzowym. 

Kody PKD, czyli kody klasyfikacji działalności wykonywanych przez firmę i ujętych w Polskiej Klasyfikacji Działalności. 

Numery REGON i NIP zostają nadane automatycznie przy wypełnianiu wniosku CEIDG-1. Wniosek jest też jednocześnie przesyłany do ZUS w celu wpisania właściciela firmy jako płatnika składek, choć tu właściciel będzie musiał zgłosić się jeszcze w celu zgłoszenia swojej osoby do ubezpieczeń. 

Firmowe konto bankowe. Zakładając firmę należy przemyśleć kwestię założenia dla niej odrębnego konta bankowego, biorąc pod uwagę kwestie takie jak wygoda obsługi czy niezbędne opłaty za prowadzenie konta i wykonywanie przelewów. Numer konta bankowego będzie podawany w formularzu i dostępny w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, a także udostępniany klientom i kontrahentom. 

Jednoosobowa działalność gospodarcza – o tym warto pamiętać

O ile samo założenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest darmowe, prowadzenie firmy samodzielnie nigdy nie będzie pozbawione kosztów i te mogą pojawić się już przy pierwszych miesiącach prowadzenia działalności, czy to w formie potrzeby zakupu sprzętów, towarów, wykonywania opłat czy zdobywania niezbędnych pozwoleń i licencji. Wszystko zależy tu od charakteru prowadzonej firmy. 

Nawet prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej może okazać się wyzwaniem, dlatego dla wielu działań warto podejmować się współpracy z ekspertami lub korzystać z dedykowanych narzędzi. Jednym z przykładów może tu być program do fakturowania który znacząco ułatwi wystawianie i rozliczanie faktur i dokumentów sprzedaży, ich organizację, sprawdzanie kontrahentów w bazach GUS i na białej liście podatników czy kontrolowanie bieżących rozrachunków i płatności. 

Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również

Marketing internetowy

Prowadząc sklep internetowy i przygotowując podstrony kolejnych produktów, trzeba zadbać nie tylko o ich zdjęcia, poprawnie wyświetlającą się cenę czy dostępność rozmiarów. O ile...

Księgowość

Ustawa z 1 września 2019 roku wprowadziła elektroniczny wykaz czynnych podatników VAT nazywany białą listą podatników. Wraz z jej wprowadzeniem przedsiębiorcy zyskali możliwość odszukania...

Marketing internetowy

Kolejność wyników, jakie pokazuje wyszukiwarka Google po wpisaniu przez użytkownika określonego hasła czy zapytania, jest ustalana na podstawie algorytmów. Nikt poza Google nie zna...

Domeny, hosting

Wybór hostingu dla tworzonej strony internetowej będzie kluczowy, jeśli chcemy żeby wszystko działało sprawnie. Dobry i szybki hosting gwarantuje, że strona będzie wczytywała się...