Indywidualne predyspozycje zawodowe to zbiór cech, umiejętności, zainteresowań, wartości, motywacji i osobowości, które w naturalny sposób wpływają na preferencje i sukcesy zawodowe danej osoby. Są to unikalne cechy i zdolności, które różnią jednostki od siebie i mogą wpływać na to, w jakiej dziedzinie czy zawodzie mogą odnosić największe sukcesy i satysfakcję.
Jakie wyróżniamy rodzaje predyspozycji zawodowych?
- Umiejętności techniczne. Obejmują one zdolność do wykonywania konkretnych czynności, np. projektowanie i budowanie mebli.
- Umiejętności miękkie. One z kolei odnoszą się do cech charakteru przydatnych w pracy, takich jak empatia, determinacja, komunikatywność, czy też umiejętności organizacyjne.
- Czasem, by odkryć swój idealny zawód, wystarczy przyjrzeć się temu, w jaki sposób spędzasz swój czas wolny.
- Wartości. To od nich w dużej mierze zależy, jakie kroki będziesz podejmować na drodze do wymarzonego zawodu i z kim zechcesz nawiązać współpracę.
- Co stoi za Twoją chęcią do podjęcia określonej pracy? Pieniądze? Zdobywanie doświadczenia? Sprawdzenie kompetencji miękkich? Nauczenie się konkretnej umiejętności? Od tego w dużej mierze zależy, jak powinna wyglądać Twoja droga zawodowa.
- Osobowość. Najczęściej liczy się to, czy jesteś osobą kreatywną, odpowiedzialną, asertywną i czy umiesz sobie radzić w sytuacjach kryzysowych.
Czym różnią się predyspozycje zawodowe od kompetencji zawodowych?
Predyspozycje zawodowe odnoszą się do cech wrodzonych, motywacji, systemu wartości, umiejętności, a także cech osobowości, jakie wpływają na wybory podejmowane w związku z karierą zawodową. W przeciwieństwie do kompetencji zawodowych są one trudniejsze do zmiany, jako że wynikają z charakteru. Można je jednak modelować poprzez rozwój umiejętności miękkich.
Kompetencje zawodowe są inaczej nazywane kompetencjami twardymi. Jest to wiedza i doświadczenie nabywane w ciągu kolejnych lat poprzez kursy, szkolenia, studia lub samodzielną naukę. Są one kluczowe dla wykonywania różnego rodzaju zawodów i w przeciwieństwie do predyspozycji są one łatwiejsze do nabycia lub zmiany.
Jak określić swoje kompetencje i predyspozycje zawodowe?
Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym dobrze określisz swoje predyspozycje do wykonywania określonych zawodów. Najpopularniejszym z nich jest oczywiście test predyspozycji zawodowych.
Wiele testów jest dostępnych online bez dodatkowych opłat wraz z gotową interpretacją wyników. Możesz też udać się do doradcy zawodowego, którego diagnostyka będzie dużo bardziej spersonalizowana, niż w przypadku testów w sieci.
Wśród innych metod możemy wyróżnić próbę samooceny, metodę prób i błędów, a także testowanie różnych aktywności zawodowych, by odnaleźć najlepszą dla siebie ścieżkę.
Bardzo pomocna może być też rozmowa z bliskimi osobami w otoczeniu – często mogą oni zauważyć wiele Twoich cech, jakie mogą być pomocne w projektowaniu Twojej ścieżki zawodowej.
Jak może wyglądać test predyspozycji zawodowych?
Wyróżniamy kilka rodzajów testów na predyspozycje i kompetencje zawodowe. Wśród nich prym wiedzie ankieta osobowościowa. Pomaga ona odkryć cechy najbardziej pożądane na określonym stanowisku, a także poznać słabości, a nawet podpowiedzieć, w jaki sposób można je przekuć w swoje atuty. W podobny sposób działają testy wyznawanych wartości i zainteresowań.
Wśród innych metod wyróżniamy testy psychotechniczne, dzięki którym można poznać zdolności poznawcze i intelektualne kandydata, czy też symulacje zawodowe, gdzie kandydat jest stawiany w rzeczywistej sytuacji i pytany o to, jak by rozwiązał dany przypadek.
W jaki sposób wykonanie testów na predyspozycje zawodowe ułatwia znalezienie pracy?
- Testy pomogą określić, jakie stanowiska będą najlepiej współgrały z Twoimi możliwościami i osobowością. To pozwoli zaoszczędzić czas związany z aplikowaniem na wybrane oferty. Testy osobowościowe dają większą znajomość siebie i pewność co do obranej drogi.
- Testy mogą pomóc również w odkrywaniu nowych możliwości. Może dzięki nim okazać się, że doskonale sprawdzisz się w dziedzinie, jaka wcześniej nie była przez Ciebie brana pod uwagę.
- Pracodawcy korzystający z testów predyspozycji zawodowych mają większą szansę na wyłonienie odpowiednich kandydatów do określonego stanowiska.
- Testy predyspozycji zawodowych mogą mogą pomóc również w rozwiązaniu problemów z wydajnością w firmie. Zdarza się, że niektórzy pracownicy są nieefektywni ze względu na niepasujący do nich rodzaj obowiązków. Testy pomogą odkryć, w czym członkowie załogi są najlepsi i co warto im powierzać, a co lepiej oddelegować komuś innemu.
Zrozumienie swoich indywidualnych predyspozycji zawodowych jest ważne zarówno dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją karierę, jak i dla tych, którzy chcą zmienić ścieżkę zawodową. Pozwala to skoncentrować wysiłki na rozwijaniu odpowiednich umiejętności i podejmowaniu trafnych decyzji, które mogą prowadzić do satysfakcjonującej i udanej kariery zawodowej. Doradca zawodowy lub testy predyspozycji zawodowych mogą pomóc w identyfikacji indywidualnych predyspozycji zawodowych i wspierają w podejmowaniu trafnych decyzji dotyczących kariery.