Dobry artykuł na blogu ma nie tylko przekonać potencjalnego klienta do zakupu produktu lub skorzystania z usług konkretnej firmy. Treść ma przede wszystkim wzbudzić zaufanie, dlatego tak istotne jest dbanie o jakość umieszczanego tak tekstu. Jak zatem napisać artykuł na bloga?
Artykuły pisane z myślą o wstawieniu ich na bloga muszą zawierać w sobie kilka istotnych elementów, aby ich treść była zauważona przez algorytmy przeglądarki internetowej. Google na podstawie prowadzenia bloga bardzo często określa pozycję naszej strony internetowej w wynikach wyszukiwania i im lepszą jakość tekstu zaprezentujemy, tym wyższą pozycję zajmiemy. Dobre artykuły na bloga nierzadko różnią się od tradycyjnych wpisów, ale dzięki temu stanowią doskonałe narzędzie do zwiększenia ruchu organicznego na swojej stronie internetowej.
Jak napisać dobry artykuł na bloga?
Napisanie dobrego artykułu na bloga wbrew pozorom nie jest takie proste. Nie wystarczy usiąść i wystukać na klawiaturze wszystkiego, co pragniemy przekazać, a następnie to opublikować, dodając jedynie kilka ciekawych grafik. Tworzenie treści na bloga ma inne cele niż publikowanie treści typowo sprzedażowych. Głównym założeniem prowadzenia bloga i wrzucania na niego treści związanych z tematyką strony internetowej, jest zwiększenie ruchu organicznego z wyszukiwarki Google. Artykuły zamieszczane na blogu powinny zatem spełnić co najmniej 4 założenia, aby strona znalazła się na jak najwyższej pozycji w wyszukiwarce.
Dobry artykuł na bloga powinien mieć przede wszystkim atrakcyjny temat, który różni się od tego, co można znaleźć na strona konkurencji. Powielanie treści nie ma najmniejszego sensu, ponieważ pierwszeństwo podczas pozycjonowania zawsze będą miały teksty napisane wcześniej. Wiele osób pragnąc napisać dobrej jakości tekst zapomina również o tym, że treść powinna być ciekawa, a sam artykuł ułatwić potencjalnemu czytelnikowi w odnalezieniu w niej interesujących go informacji. Warto zatem przekazywać najważniejsze treści w łatwy sposób. Czego zatem nie może zabraknąć w dobrej jakości artykule na bloga?
Słowa kluczowe – jak je stosować?
O słowach kluczowych słyszy się wiele, ale tak naprawdę sporo osób zastanawia się czym one są. W prosty sposób można je nazwać słowami, które są najczęściej wyszukiwane przez użytkowników internetowych. Zamieszczając je w tekście zyskujemy większą pewność, że nasz artykuł zostanie zauważony przez algorytmy Google, a co się z tym wiąże – zwiększy się ruch organiczny na stronie. Istotne jest jednak, aby słowa kluczowe wykorzystywać rozważnie, stosując również ich synonimy.
Niepisana zasada jest taka, aby w każdym akapicie lub nagłówku znalazło się chociaż jedno słowo klucz
Struktura treści – czy ma znaczenie?
W tekstach pisanych na blogi znaczenie ma również struktura treści. Parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę jest długość treści oraz ilość i hierarchia nagłówków. Dlatego już na samym początku warto przeanalizować, co chcielibyśmy zawrzeć w artykule na bloga. W tekście zazwyczaj pierwszego pełni nagłówek H1, w którym powinno zawrzeć się słowo kluczowe. Kolejne nagłówki są już niższego stopnia (H2, H3 itd.).
Struktura treści to również podział na akapity. Jeśli chcemy, aby przekaz tekstu był zrozumiały, a sam artykuł wyświetlany w wyszukiwarkach – warto postawić na krótsze akapity, zawierające najważniejsze dla czytelnika informacje.
Dobrej jakości artykuł na bloga powinien zawierać także wszelkiego rodzaju wyróżniki tekstu – najczęściej stosujemy pogrubienie lub oznaczenie innym kolorem w przypadku podlinkowanej treści. W ten sposób potencjalny czytelnik szybko znajdzie interesujące go informacje.
Merytoryczna część artykułu na bloga
Każdy artykuł na bloga powinien zostać poprzedzony reaserchem. Bez tego kroku trudno napisać dobrej jakości treść bez powielania opublikowanych już informacji. Również dzięki badaniu konkurencji znacznie łatwiej jest poruszyć tematy istotne dla potencjalnego klienta, który do tej pory nigdzie nie znalazł odpowiedzi na swoje wątpliwości. Sama treść artykułu powinna być unikalna, a jednocześnie zgodna z obowiązującymi normami i faktami. Błędy stylistyczne i ortograficzne, a także związane z przekazywaniem błędnej informacji sprawiają, że treść artykułu jest uznawana przez algorytm za słabej jakości.
Dobry artykuł na bloga, który podniesienie ruch organiczny na stronie internetowej może napisać każdy. Warto jednak poznać podstawowe zasady, a następnie wykorzystać je podczas tworzenia oryginalnych treści.