Warning: Declaration of SEO_Auto_Linker_Front::get_meta($post, $key) should be compatible with SEO_Auto_Linker_Base::get_meta($key, $default = '') in /home/culturov/domains/samodzielnyprzedsiebiorca.pl/public_html/wp-content/plugins/seo-auto-linker/inc/front.php on line 347
Darmowe domeny internetowe - czy mają sens? - Samodzielny Przedsiębiorca
Media społecznościowe

Wyszukiwarka

Domeny, hosting

Darmowe domeny internetowe – czy mają sens?

Darmowe domeny internetowe

Tematyka darmowych domen internetowych na pewno Cię nie ominie, jeśli masz w planach założenie swojej własnej strony. Rozwiązanie to ma zarówno swoje plusy, jak i minusy, którym warto przyjrzeć się bliżej. Z czego dokładnie składa się domena? I najważniejsze pytanie: czy darmowa domena rzeczywiście jest w pełni darmowa?

Czym jest domena internetowa?

Domena internetowa to adres przyjazny użytkownikom internetu, dzięki któremu mogą oni z powodzeniem znaleźć swoją pocztę, ulubioną stronę lub serwer FTP. Domeny są powiązane z opcją DNS (ang. Domain Name System), która odpowiada za przetłumaczenie jej na język zrozumiały dla robotów, co wspiera działania związane z hostingiem.

Z czego składa się domena?

Istnieje kilka podstawowych elementów, składających się na domenę internetową. Są to:

 • subdomena (www) – nie jest konieczna,
 • nazwa domeny (np. samodzielnyprzedsiebiorca),
 • rozszerzenie (np. .org, .eu, .com, .pl),
 • protokół http:// – po dodaniu go powstaje adres URL.

Skąd można pozyskać domenę internetową?

Główny podział domen internetowych wyróżnia strony płatne i bezpłatne. Pozyskać je można na kilka sposobów. Jednym z najpopularniejszych jest założenie domeny bezpośrednio na platformie oferującej taką możliwość. W zależności od wybranego pakietu i możliwości oferowanych przez rejestrator można uzyskać dostęp do wybranych usług dodatkowych.

Inną opcją jest zakup witryny… w markecie. Oferowane w specjalnych marketach internetowych strony dostępne są jednak z drugiej ręki, przy czym istnieje możliwość przechwytywania domen wygasających.

Kolejna możliwość to odkupienie domeny bezpośrednio od jej właściciela. Dzięki nowoczesnym wyszukiwarkom możesz szybko dowiedzieć się, kto jest jej właścicielem, a także masz szansę uzyskać wszystkie najważniejsze informacje na jej temat.

Darmowa domena internetowa – wady i zalety

Zalety

Plusem darmowych opcji zakładania strony jest to, że można dzięki nim do woli ćwiczyć samodzielne projektowanie własnych stron. Można testować wybrane rozwiązania i na podglądzie sprawdzać, jak działają, zanim jeszcze wypuści się gotową stronę w świat. A jeśli założona przez Ciebie strona nie będzie Ci odpowiadała – możesz ją bez żalu usunąć. I założyć kolejną.

Wady

Niestety, to rozwiązanie ma też bardzo dużo wad. Przede wszystkim, darmowe domeny nie dają możliwości sprzedaży, zatem jeśli myślisz o założeniu sklepu internetowego, nie będzie to dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. Co więcej, strona bezpłatna nie należy do Ciebie. Oznacza to, że właściciel domeny może ją w każdej chwili zamknąć, co sprawi, że Twoja praca idzie na marne.

Domeny internetowe za darmo

Z czym trzeba się liczyć, decydując się na darmową domenę?

Darmowa domena może być dobrym pomysłem dla tych, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w sieci i chcą mieć możliwość porównania w praktyce możliwości oferowanych przez dostępne kreatory stron. Mogą się one całkiem dobrze sprawdzić w przypadku pisania bloga czy też wspomnianej już nauki zakładania stron. Jest jednak kilka aspektów, z którymi trzeba się liczyć, decydując się na darmowe rozwiązania.

 • Darmowe kreatory są tworzone tak, by poradziły sobie z nimi osoby niemające wiedzy informatycznej. Wiąże się to z faktem, że w razie problemów nie możesz liczyć na wsparcie techniczne, ani też na zbyt solidne zabezpieczenia np. przed włamaniem lub zawirusowaniem.
 • Brak możliwości przeniesienia się na lepszy hosting. Jeśli zdecydujesz, że chcesz przenieść swoją domenę pod inny adres, to m.in. ze względu na brak dostępu do plików FTP nie będziesz mieć takiej możliwości. A to oznacza, że może być konieczne zbudowanie nowej strony pod innym adresem.
 • Reklamy nie są dopasowane do Twojego profilu biznesowego. Jeśli prowadzisz stronę poświęconą sukni wieczorowych, pojawiające się nagle reklamy pampersów raczej Ci nie pomogą… Krótko mówiąc, na darmowej stronie nie masz wpływu na to, jakie reklamy się tam pojawią.
 • Ograniczony transfer danych – darmowe domeny mają to do siebie, że nie nadają się do użytku komercyjnego. Wystarczy kilkaset odwiedzających osób w ciągu miesiąca, by ten limit wykorzystać. A zakładamy, że celujesz w znacznie większą liczbę odwiedzin.
 • Cykliczne logowanie – być może Twoja domena nie wymaga płacenia, lecz jeśli nie chcesz, by nagle zniknęła bez śladu, nierzadko musisz się co jakiś czas do niej na nowo zalogować.

Darmowe domeny

Jakie są ukryte koszty darmowej domeny?

 • Zdarzają się sytuacje, w których darmowa domena jest bezpłatna jedynie np. przez pierwszy rok. Dodatkowym minusem jest to, że większość użytkowników nie czyta regulaminów zbyt dokładnie, co prowadzi do nieporozumień i niemiłego zaskoczenia. Jeśli przydarzy Ci się taka sytuacja, będą istniały już tylko dwie opcje – wykupienie go lub budowanie strony od nowa w innym miejscu. Aby uchronić się przed taką sytuacją, dokładnie czytaj regulaminy i porównaj pakiety.
 • Dostęp do dodatkowych szablonów i poczty e-mail również wymaga uiszczenia stosownej opłaty. Jej wysokość zależy od tego, na jaką stronę się zdecydujesz, zatem szukaj uważnie. Darmowe kreatory stron WWW nie dają możliwości założenia sobie własnej skrzynki mailowej, która dawałaby możliwość kontaktu z klientami.
 • Co się zaś tyczy szablonów, już zapewne nieraz zdarzyło Ci się zauważyć, że te najładniejsze i najciekawsze są już na ogół płatne. Może to być irytujące, lecz pamiętaj, że klientów przyciąga nie tylko wartościowa treść, lecz też atrakcyjna dla oka szata graficzna.
 • Ochrona przed spamem. Aby zachować anonimowość i uchronić się przed niechcianymi wiadomościami typu spam, a nawet atakami ze strony internautów, konieczne jest zapewnienie sobie dodatkowej ochrony, która również generuje kolejną opłatę. Może zatem ostatecznie okazać się, że w skali miesiąca zapłacisz znacznie więcej, niż w przypadku wykupienia abonamentu.

Tematyka darmowych stron internetowych może być jeszcze dodatkowo rozwijana, lecz jedno jest pewne: jeśli zależy Ci na stworzeniu wysokiej jakości strony internetowej, na której nie opędzisz się od użytkowników pragnących skorzystać właśnie z Twoich usług, wybierz domenę płatną lub zatrudnij projektanta stron WWW, który będzie wiedział, co zrobić, by To właśnie Twoja domena stała się numerem jeden!

Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze

IT

Z plikami cookies spotykamy się każdego dnia podczas surfowania po sieci. Są one tak powszechne, że już mało kto zastanawia się nad ich funkcją....

Biznes

Budowanie marki osobistej to długotrwały proces, którego efekty pozwalają wyróżnić się na tle konkurencji oraz zbudować pozycję eksperta w danej dziedzinie. Wpływa to korzystnie...

Biznes

Płatność odroczona stała się równie popularną metodą regulowania zobowiązań, co płatność kartą czy przelewem tradycyjnym. Klient, który zdecyduje się na takie rozwiązanie, ma 30...

Biznes

Każdy mieszkaniec Polski jest zobowiązany do opłacania różnego rodzaju podatków. Sprawa jednak nieco się komplikuje w przypadku osób, które sprowadziły się tutaj z zagranicy...

IT

W dzisiejszym, gęsto zasiedlonym świecie cyfrowym, analiza ruchu na stronie jest kluczem do sukcesu online. Dzięki analityce internetowej, marki mogą zrozumieć zachowania odwiedzających, dostosowując...

Biznes

Project Manager (PM) to profesjonalista odpowiedzialny za planowanie, organizację i nadzór nad realizacją projektów w ramach organizacji. Rola Project Managera jest kluczowa dla zapewnienia...

Sprawdź również

Księgowość

Jednym z dokumentów księgowych przedsiębiorstw jest nota obciążeniowa. Księgowanie noty obciążeniowej, uznaniowej lub obciążeniowo-uznaniowej pozwala między innymi na dokumentowanie nieopodatkowanych transakcji. Chociaż często możliwa...

Księgowość

Nievatowcy, zwolnieni z obowiązku opodatkowania sprzedaży, mogą posługiwać się w rozliczeniach rachunkami lub wystawiać faktury sprzedażowe, w szczególności w ramach sprzedaży na rzecz firm...

IT

Czy wiesz, że jeśli reklamujesz swój biznes za pomocą portali społecznościowych, takich jak LinkedIn, Facebook, czy też Google, obowiązuje Cię od tego podatek? Do...

Domeny, hosting

Popularną metodą wykorzystywaną przez oszustów phishingowych jest tworzenie fałszywych witryn internetowych podszywających się pod popularne, istniejące strony, w celu nakłonienia użytkownika do poświadczenia logowania...

Topowe tematy

Marketing partyzancki | jednoosobowa działalność gospodarcza | zasady tworzenia stron internetowych | platformy e-commerce | cele reklamy | ranking hostingu | program do wystawiania faktur online | księgowość w małej firmie | kiedy wystawić fakturę | linki afiliacyjne | copywriter praca | rodzaje reklam linkedin | faktura proforma | faktura korygująca | Brand Hero | szkolenia motywacyjne