Tematyka darmowych domen internetowych na pewno Cię nie ominie, jeśli masz w planach założenie swojej własnej strony. Rozwiązanie to ma zarówno swoje plusy, jak i minusy, którym warto przyjrzeć się bliżej. Z czego dokładnie składa się domena? I najważniejsze pytanie: czy darmowa domena rzeczywiście jest w pełni darmowa?
Czym jest domena internetowa?
Domena internetowa to adres przyjazny użytkownikom internetu, dzięki któremu mogą oni z powodzeniem znaleźć swoją pocztę, ulubioną stronę lub serwer FTP. Domeny są powiązane z opcją DNS (ang. Domain Name System), która odpowiada za przetłumaczenie jej na język zrozumiały dla robotów, co wspiera działania związane z hostingiem.
Z czego składa się domena?
Istnieje kilka podstawowych elementów, składających się na domenę internetową. Są to:
- subdomena (www) – nie jest konieczna,
- nazwa domeny (np. samodzielnyprzedsiebiorca),
- rozszerzenie (np. .org, .eu, .com, .pl),
- protokół http:// – po dodaniu go powstaje adres URL.
Skąd można pozyskać domenę internetową?
Główny podział domen internetowych wyróżnia strony płatne i bezpłatne. Pozyskać je można na kilka sposobów. Jednym z najpopularniejszych jest założenie domeny bezpośrednio na platformie oferującej taką możliwość. W zależności od wybranego pakietu i możliwości oferowanych przez rejestrator można uzyskać dostęp do wybranych usług dodatkowych.
Inną opcją jest zakup witryny… w markecie. Oferowane w specjalnych marketach internetowych strony dostępne są jednak z drugiej ręki, przy czym istnieje możliwość przechwytywania domen wygasających.
Kolejna możliwość to odkupienie domeny bezpośrednio od jej właściciela. Dzięki nowoczesnym wyszukiwarkom możesz szybko dowiedzieć się, kto jest jej właścicielem, a także masz szansę uzyskać wszystkie najważniejsze informacje na jej temat.
Darmowa domena internetowa – wady i zalety
Zalety
Plusem darmowych opcji zakładania strony jest to, że można dzięki nim do woli ćwiczyć samodzielne projektowanie własnych stron. Można testować wybrane rozwiązania i na podglądzie sprawdzać, jak działają, zanim jeszcze wypuści się gotową stronę w świat. A jeśli założona przez Ciebie strona nie będzie Ci odpowiadała – możesz ją bez żalu usunąć. I założyć kolejną.
Wady
Niestety, to rozwiązanie ma też bardzo dużo wad. Przede wszystkim, darmowe domeny nie dają możliwości sprzedaży, zatem jeśli myślisz o założeniu sklepu internetowego, nie będzie to dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. Co więcej, strona bezpłatna nie należy do Ciebie. Oznacza to, że właściciel domeny może ją w każdej chwili zamknąć, co sprawi, że Twoja praca idzie na marne.
Z czym trzeba się liczyć, decydując się na darmową domenę?
Darmowa domena może być dobrym pomysłem dla tych, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w sieci i chcą mieć możliwość porównania w praktyce możliwości oferowanych przez dostępne kreatory stron. Mogą się one całkiem dobrze sprawdzić w przypadku pisania bloga czy też wspomnianej już nauki zakładania stron. Jest jednak kilka aspektów, z którymi trzeba się liczyć, decydując się na darmowe rozwiązania.
- Darmowe kreatory są tworzone tak, by poradziły sobie z nimi osoby niemające wiedzy informatycznej. Wiąże się to z faktem, że w razie problemów nie możesz liczyć na wsparcie techniczne, ani też na zbyt solidne zabezpieczenia np. przed włamaniem lub zawirusowaniem.
- Brak możliwości przeniesienia się na lepszy hosting. Jeśli zdecydujesz, że chcesz przenieść swoją domenę pod inny adres, to m.in. ze względu na brak dostępu do plików FTP nie będziesz mieć takiej możliwości. A to oznacza, że może być konieczne zbudowanie nowej strony pod innym adresem.
- Reklamy nie są dopasowane do Twojego profilu biznesowego. Jeśli prowadzisz stronę poświęconą sukni wieczorowych, pojawiające się nagle reklamy pampersów raczej Ci nie pomogą… Krótko mówiąc, na darmowej stronie nie masz wpływu na to, jakie reklamy się tam pojawią.
- Ograniczony transfer danych – darmowe domeny mają to do siebie, że nie nadają się do użytku komercyjnego. Wystarczy kilkaset odwiedzających osób w ciągu miesiąca, by ten limit wykorzystać. A zakładamy, że celujesz w znacznie większą liczbę odwiedzin.
- Cykliczne logowanie – być może Twoja domena nie wymaga płacenia, lecz jeśli nie chcesz, by nagle zniknęła bez śladu, nierzadko musisz się co jakiś czas do niej na nowo zalogować.
Jakie są ukryte koszty darmowej domeny?
- Zdarzają się sytuacje, w których darmowa domena jest bezpłatna jedynie np. przez pierwszy rok. Dodatkowym minusem jest to, że większość użytkowników nie czyta regulaminów zbyt dokładnie, co prowadzi do nieporozumień i niemiłego zaskoczenia. Jeśli przydarzy Ci się taka sytuacja, będą istniały już tylko dwie opcje – wykupienie go lub budowanie strony od nowa w innym miejscu. Aby uchronić się przed taką sytuacją, dokładnie czytaj regulaminy i porównaj pakiety.
- Dostęp do dodatkowych szablonów i poczty e-mail również wymaga uiszczenia stosownej opłaty. Jej wysokość zależy od tego, na jaką stronę się zdecydujesz, zatem szukaj uważnie. Darmowe kreatory stron WWW nie dają możliwości założenia sobie własnej skrzynki mailowej, która dawałaby możliwość kontaktu z klientami.
- Co się zaś tyczy szablonów, już zapewne nieraz zdarzyło Ci się zauważyć, że te najładniejsze i najciekawsze są już na ogół płatne. Może to być irytujące, lecz pamiętaj, że klientów przyciąga nie tylko wartościowa treść, lecz też atrakcyjna dla oka szata graficzna.
- Ochrona przed spamem. Aby zachować anonimowość i uchronić się przed niechcianymi wiadomościami typu spam, a nawet atakami ze strony internautów, konieczne jest zapewnienie sobie dodatkowej ochrony, która również generuje kolejną opłatę. Może zatem ostatecznie okazać się, że w skali miesiąca zapłacisz znacznie więcej, niż w przypadku wykupienia abonamentu.
Tematyka darmowych stron internetowych może być jeszcze dodatkowo rozwijana, lecz jedno jest pewne: jeśli zależy Ci na stworzeniu wysokiej jakości strony internetowej, na której nie opędzisz się od użytkowników pragnących skorzystać właśnie z Twoich usług, wybierz domenę płatną lub zatrudnij projektanta stron WWW, który będzie wiedział, co zrobić, by To właśnie Twoja domena stała się numerem jeden!