Czym jest działalność nierejestrowana? Czy mogę ją prowadzić? Jak długo mogę nie rejestrować działalności? Te i inne pytania zadają sobie wszyscy planujący spróbowania swoich sił w wymarzonym biznesie. W tym tekście postaramy się odpowiedzieć na wszystkie najważniejsze pytania związane z działalnością nierejestrowaną.
Czym jest działalność nierejestrowana?
Jest to działalność, w której miesięczny próg przychodów nie przekracza 2700 zł brutto (próg przychodów dla działalności nierejestrowanej od lipca 2023 roku). Dopóki próg ten nie zostaje przekroczony, nie ma konieczności uzyskiwania wpisu do CEIDG, nawet jeśli działalność spełnia wszystkie poniższe warunki działalności gospodarczej:
- jest prowadzona we własnym imieniu
- ma charakter zarobkowy
- jest prowadzona w sposób ciągły
- jest zorganizowana
Kiedy można prowadzić działalność nierejestrowaną?
Możesz prowadzić działalność nierejestrowaną, jeśli spełniasz następujące kryteria:
- usługi księgowe
- pośrednictwo ubezpieczeniowe
- sprzedaż alkoholu
- usługi detektywistyczne
- ochrona mienia
- zbieranie odpadów
- organizacja imprez
Głównym wymogiem jest nieprzekraczanie wyznaczonego progu przychodowego. Dopóki tego nie zrobisz, możesz prowadzić działalność nierejestrowaną tak długo, jak chcesz.
Kto może prowadzić działalność nierejestrowaną?
Co do zasady może ją prowadzić jedynie osoba fizyczna, jeśli spełnia wyżej wymienione warunki. Nieco inne zasady obowiązują jednak wśród takich grup ludzi, jak osoby niepełnoletnie, bezrobotni, urzędnicy i rolnicy.
Rolnicy
Rolnicy mogą wykonywać działalność nierejestrowaną, przy założeniu, że podejmują się rodzajów działalności, do których odnosi się ustawa o prawach przedsiębiorców.
Ustawa o prawie przedsiębiorców nie odnosi się m.in. do:
- wynajmu pokoi,
- usług związanych z pobytem turystów,
- prowadzenia koła gospodyń wiejskich,
- działalności prowadzonej w zakresie uprawy rolnej, chowu i hodowli.
Urzędnicy
Urzędnicy również podlegają ustawie o prawach przedsiębiorców, jednak z pewnego rodzaju ograniczeniami. Dużo zależy od wewnętrznych regulaminów i rozporządzeń, w związku z czym może być wymagane uzyskanie zgody na prowadzenie działalności nierejestrowanej u dyrektora centralnego.
Osoby bezrobotne
Mogą one prowadzić działalność nierejestrowaną, pod warunkiem że opiera się ona jedynie o umowy sprzedaży. W każdym innym przypadku, prowadzenie działalności traktowane będzie jak podjęcie pracy zarobkowej, co wiąże się z utratą statusu osoby bezrobotnej.
Osoby niepełnoletnie
Osoby pomiędzy 13. a 18. rokiem życia mają ograniczoną zdolność do podejmowania czynności prawnych. Oznacza to, że mogą one swobodnie dysponować przychodami uzyskanymi z takiej działalności. Jednak w sytuacji zaciągania zobowiązań lub zawierania umów z kontrahentami osoby nieletnie muszą uzyskać zgodę rodzica, lub opiekuna prawnego.
Kiedy zarejestrowanie działalności będzie konieczne?
Wyjątkami od prowadzenia działalności nierejestrowanej są sytuacje, kiedy na prowadzenie określonego rodzaju biznesu jest konieczne uzyskanie zezwoleń, koncesji lub wpisu do działalności regularnej. Rejestracja jest konieczna również wtedy, kiedy dana działalność została zdefiniowana jako działalność gospodarcza w ustawie o prawach przedsiębiorców. Poniżej przykłady działalności, jakie muszą być zarejestrowane.
- usługi księgowe
- pośrednictwo ubezpieczeniowe
- sprzedaż alkoholu
- usługi detektywistyczne
- ochrona mienia
- zbieranie odpadów
- organizacja imprez
Jak założyć działalność nierejestrowaną?
Aby móc zacząć działalność nierejestrowaną, nie musisz nigdzie się zgłaszać. Tak jak już mówiliśmy, warunkiem jest nieprzekraczanie wyznaczonego progu przychodów. Ważnych jest też kilka zasad jej prowadzenia, jakie wymieniamy poniżej.
- Przestrzeganie praw konsumentów.
- Prowadzenie uproszczonej ewidencji sprzedaży.
- Rozliczanie się z Urzędem Skarbowym przez PIT-36.
- Wystawianie rachunków i faktur na żądanie kupującego.
Warto wspomnieć również o tym, jakie korzyści płyną z prowadzenia działalności nierejestrowanej:
- nie płacisz zaliczek na podatek,
- nie płacisz podatku VAT – jako że przy działalności nierejestrowanej nie przekroczysz 200 tys. zł przychodu,
- nie płacisz składek na ubezpieczenia,
- jeśli wykonujesz usługę na umowę zlecenie lub umowę o świadczenie usług, wówczas to zleceniodawca ma obowiązek odprowadzić za Ciebie składki,
- nie musisz rejestrować się w CEIDG,
- wystarczy Ci prowadzenie uproszczonej ewidencji sprzedaży.
Jak rozliczyć działalność nierejestrowaną?
Kosztami w działalności nierejestrowanej są wydatki związane z prowadzonym przez Ciebie biznesem, czyli np. kursy fryzjerstwa, wizażu, jeśli są powiązane ze świadczonymi przez Ciebie usługami, kursy o tematyce związanej z prowadzeniem firmy lub sprzedażą, czy też korzystanie z usług księgowej i konsultacje prawnicze.
Kosztem będzie również zakup wszelkich niezbędnych towarów i usług do prowadzenia swojego biznesu. Pamiętaj jednak o tym, że to na Tobie ciąży wykazanie powiązania poniesionego kosztu z Twoim biznesem, dlatego też nie wrzucaj w koszty przedmiotów i usług zakupionych jedynie na użytek prywatny.
Koszty spisujesz przez cały rok i odliczasz je dopiero podczas wypełniania zeznania podatkowego. Aby je udokumentować, zbieraj takie dokumenty jak rachunki (nie mylić z paragonem), faktury, umowy kupna-sprzedaży, a także drukuj potwierdzenia przelewów.