Media społecznościowe

Wyszukiwarka

Biznes

Copywriter i jego praca – opinie 20 profesjonalistów

Rola copywritera w marketingu internetowym jest nieoceniona. Odpowiadając za słowo copywriter potrafi zdefiniować całą kampanię i stworzyć treści, które nie tylko sprzedają,lecz także tworzą pozytywny wizerunek marki. Możliwości i zadania copywriterów są przy tym naprawdę szerokie – możesz być autorem tworzącym opisy produktów na stronach internetowych, artykuły blogowe na strony klientów, teksty specjalistyczne na portale zewnętrzne, ale też nazwy produktów, hasła reklamowe czy scenariusze do kolejnej kampanii docierającej do tysięcy, a nawet setek tysięcy odbiorców.

Zapytaliśmy 20 specjalistów z branży z czym tak naprawdę wiąże się praca copywritera, jakie zadania stoją przed nim w codziennej pracy i jak może zarabiać dzięki pisaniu. To copywriterzy na różnych etapach kariery – freelancerzy, członkowie zespołów w agencjach kreatywnych, właściciele agencji contentowych. Jako eksperci wiedzą najlepiej czego można oczekiwać rozpoczynając swoją pracę jako copywriter i do jakich wyzwań się przygotować, by kreatywna praca nie przerodziła się w powtarzalne tworzenie opisów tego samego produktu przez pierwsze kilka lat Twojej kariery.

Kiedy zdecydowali, że praca copywritera to zajęcie dla nich? Jakich umiejętności wymaga od nich codzienna praca? Jakie wyzwania stawia? Odpowiedzi na te i więcej pytań udzieliło nam 20 copy-ekspertów. Co zdradzili o sekretach pracy copywritera?

Piotr Polok

Copywriter w PiotrPolok.pl i Content Manager w Redelement.pl oraz autor podcastu “O reklamie w internecie: dla kogo, za ile i po?”.

social media: LinkedIn

www: piotrpolok.pl

Copywriter w PiotrPolok.pl i Content Manager w Redelement.pl oraz autor podcastu “O reklamie w internecie: dla kogo, za ile i po?”. W branży marketingu internetowego od 2012 roku. Współpracuje z firmami oraz osobami prywatnymi w kraju i za granicą.

Jak zostać copywriterem?

Nie ma jednej odpowiedzi, która wskazuje drogę. Są studia, kursy i możliwość podjęcia nauki samodzielnej, lecz wspólnym mianownikiem dla wymienionych opcji jest zamiłowanie do pisania. Nie ma nic gorszego od tworzenia tekstu na siłę. Mam doświadczenie z klientami, którzy postanowili stworzyć opis na stronę internetową swojego biznesu i poświęcili cały dzień na tekst, a ostatecznie i tak był on do poprawy. Dlatego śmiało mogę stwierdzić, że powiedzenie „pisać może każdy” to mit.

Jeżeli czujesz, że chcesz związać swoją przyszłość z copywritingiem to polecam założyć swojego bloga i tam zacząć publikować treści, które będą mogli oceniać czytelnicy. Nie bój się krytyki, ponieważ jest ona wpisana w zawód. Konstruktywną krytykę weź do siebie i popracuj, tę nic nie wnoszącą po prostu olej. Zawsze znajdzie się ktoś kto narzeka, a całego świata i tak nie zbawisz. I przede wszystkim dużo czytaj. Książki, magazyny branżowe, fora, grupy copywriterów to podstawy. Dzięki książkom nauczysz się teorii, dzięki grupom tego jak ją wykorzystać. Czeka dużo czytania i jeszcze więcej pisania. Nie ma skróconej drogi.

Jakie trzeba posiadać umiejętności, żeby zostać copywriterem?

Research, rozmowa z klientem i praca pod presją. Brzmi banalnie, jednak umiejętności wyszukiwania oraz weryfikowania informacji są teraz bardzo istotne. W dobie fake newsów i wielu „śmieciowych” treści, trzeba naprawdę się nagłowić, by zdobyć wartościowe informacje.

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłby brief przesłany przez klienta i tutaj wkracza umiejętność rozmowy ze zlecającym. Musisz wiedzieć jak zadań pytanie, by otrzymać sporo informacji i odsiać to, co nie przyda się do pisania tekstu, a maksymalnie wykorzystać to, co jest związane z tematem.

Kolejna kwestia, czyli praca pod presją odnosi się do tego, że klienci wiele rzeczy chcą na wczoraj i mimo wskazania im terminu (deadline’u) i tak pytają o zamówienie. Z czasem wychowasz sobie zamawiających, natomiast na początku kariery będzie to dość popularne zjawisko.

W mojej odpowiedzi celowo nie poruszam kwestii związanych ze znajomością SEO oraz narzędzi, ponieważ nie każdy copywriter musi iść w marketing internetowy. Możliwości są różne, ale to już temat na osobny artykuł.

Co jest najtrudniejszego w pracy copywritera?

Samodyscyplina i organizacja pracy – przynajmniej na początku. To dotyczy nie tylko copywritingu, ale większości wolnych zawodów. Istnieje sporo rozpraszaczy, które wydają się ciekawsze niż pisanie tekstu. Jako copywriter, szczególnie freelancer, musisz też umieć żonglować zleceniami.

Część z nich ma krótki deadline, inne mogą być wykonane trochę później. Jednak musimy tym zarządzać, a jednocześnie wykonać research, napisać treść, sprawdzić ją i jeszcze skontaktować się z klientem.

Jeśli nie wypracujesz sobie odpowiedniego systemu to zatoniesz w zleceniach i albo nie oddasz ich na czas albo nie wyjdziesz z pracy. Duża ilość zleceń może być krzywdząca, co sprawi, że szybko zmęczysz się pracą, zaczniesz się frustrować, a to prowadzi do wypalenia i w końcu rezygnacji z zawodu copywritera.

Ile można zarobić za pracę copywritera?

Nie spodziewaj się od razu wielkich pieniędzy. Wiele osób zaczyna pracę za drobne kwoty. Często są to podwykonawcy innych copywriterów lub odbywający staż w agencji reklamowej. Wraz ze wzrostem doświadczenia, zwiększają się również możliwości.

I tutaj wszystko zależy czy będziesz pracować jako freelancer czy osoba na etacie. Będąc szefem samemu sobie ustalisz stawki i rozliczenie (godzinowo lub od znaku), a na etacie to raczej stała stawka plus ewentualne premie.

Co by nie mówić, copywriting jest dzisiaj bardzo popularny. Zwłaszcza jeśli mówimy o SEO copywritingu, na który jest coraz większe zapotrzebowanie przez obecną sytuację na świecie i przenoszenie się lub otwieranie biznesów w internecie.

Marcin Jaskulski

CONTENIDO COPYWRITING – MOC DOBRYCH TREŚCI

www: contenido.pl

Urodzony w roku 1974 w Warszawie. Z wykształcenia ekonomista. Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. w Business Centre Club, ITI Neovision SA i Skarbcu Mennicy Polskiej SA. Autor publikacji książkowych, artykułów, felietonów oraz tekstów piosenek. Specjalista w zakresie tworzenia stron sprzedażowych i unikatowych opisów produktów. Właściciel firmy CONTENIDO

Jak zostać copywriterem?

Samo zostanie copywriterem nie jest trudne. Dużo trudniejsze jest utrzymanie się na rynku. Dostęp do tego zawodu nie jest w żaden sposób ograniczony. Nie są konieczne dyplom wyższej uczelni, zezwolenie czy ukończenie jakiegoś specjalistycznego kursu. Można pracować na umowę o dzieło, umowę zlecenie, można też założyć własną działalność gospodarczą. To ostatnie, jeśli nie ma się jeszcze stałych klientów, to jednak rzucanie się na głęboką wodę. Ja tak zrobiłem, jednak równocześnie pracowałem na etacie. Trzeba wziąć pod uwagę, że rozkręcenie biznesu zawsze trwa – czasem pół roku, czasem dłużej. Jeśli ktoś zdecyduje się postawić wszystko na jedną kartę i copywriting będzie jego jedynym źródłem utrzymania na początku może być ciężko. Warto oczywiście myśleć optymistycznie, ale też brać pod uwagę wszystkie możliwe scenariusze.

Jakie trzeba posiadać umiejętności, żeby zostać copywriterem?

Na pewno talent do samego pisania, do przelewania swoich myśli na papier (a tak naprawdę na ekran). Tu, moim zdaniem, nie pomogą żadne kursy, bo jeśli ktoś nie ma do tego smykałki, to zwyczajnie niewiele zdziała. Coś jak z grą na instrumencie muzycznym: jeśli nie masz talentu, możesz ćwiczyć godzinami, a efekt i tak będzie mizerny (wiem z doświadczenia). Dobrego copy powinny też cechować ciekawość i wnikliwość. Musi umieć zagłębić się w temat i wiedzieć, jak i skąd pozyskać potrzebne informacje. Powinien sporo czytać – to rozwija wyobraźnię i kreatywność, które przy tworzeniu treści bardzo się przydają. Copywriter, trochę jak aktor, musi też umieć wcielać się w rolę. Spojrzeć na tekst nie tylko własnym okiem, ale również okiem klienta. Zrozumieć, czego potrzebuje. Wczuć się w jego pragnienia. I odpowiednio dostosować przekaz.

Co jest najtrudniejszego w pracy copywritera?

Zdecydowanie umiejętność organizowania sobie pracy. Przynajmniej jeśli działa się na własny rachunek. Facebook, portale informacyjne, telewizja – wielu copy, których znam uważa, że to pokusy naprawdę trudne do przezwyciężenia. Nikt nad tobą nie stoi, więc łatwo wpaść w dziurę czasową i “obudzić się” ze świadomością, że to właśnie dziś jest deadline… Czasami też treść, którą trzeba napisać, okazuje się trudniejsza, niż się wcześniej zakładało. Bardziej czasochłonna. Myślisz sobie: “pestka, napiszę to w godzinę”. A potem spędzasz nad tekstem pół dnia… Kiedy zaczynałem pracę w tym zawodzie wydawało mi się, że jestem w stanie pisać przez 10-12 godzin dziennie. Wiem, że wielu copywriterów tak właśnie robi, jednak – i to jest kolejna trudność – trzeba poznać swoje możliwości. Dla mnie na przykład 6 godzin pisania dziennie to górna granica. Mogę dłużej pracować (np. robić research czy odpisywać na e-maile), ale nie pisać. Te teksty, tworzone podczas “nadgodzin”, nie byłyby po prostu odpowiednio wysokiej jakości. Dla wielu osób pracujących na własny rachunek trudnością może okazać się również brak kontaktu z ludźmi. Z pewnością nie jest to zajęcie dla ekstrawertyków, ale znam też kilka historii tych, którzy mimo, że nie przepadali za pracą zespołową, to nie potrafili też pracować w zupełnej samotności (i ostatecznie wrócili na etat).

Ile można zarobić za pracę copywritera?

Znów – mogę wypowiedzieć się jako copywriter pracujący na własny rachunek. Przede wszystkim trzeba zaakceptować, że są miesiące lepsze i gorsze. W tych lepszych można zarobić sporo – na pewno wielokrotność średniej krajowej. W tych gorszych… nieco mniej. Jeśli ktoś oczekuje stałych dochodów, może być srodze zawiedziony. Warto też dodać, że stawki za treści są bardzo zróżnicowane. Każdy copy ustala własne. Trzeba zatem obserwować rynek. Nie pracować za przysłowiowe marne grosze, ale też nie “wylatywać” z cenami z kosmosu, bezpowrotnie tracąc tym samym potencjalnych klientów. Początkujący copywriter powinien więc, o czym już wspominałem, poznać swoje możliwości, a następnie ustalić stawki za treści na takim poziomie, by końcowy dochód był dla niego satysfakcjonujący.

Mateusz Winkler

Profesjonalny Copywriter i Marketingowiec “Z Krwi I Kości”

social media: LinkedIn, Facebook

www: mateuszwinkler.pl

Zwiększam sprzedaż tekstem. Jestem profesjonalnym copywriterem i marketingowcem “z krwi i kości”. Tworzę teksty, które na co dzień pomagają moim klientom w komunikacji, budowaniu marek, pozycjonowaniu stron, a przede wszystkim zwiększaniu sprzedaży.

Jak zostać copywriterem?

Trzeba kupić komputer, podłączyć się do Internetu i gotowe ?. Przecież każdy umie pisać, co nie? Żartuję. Oczywiście, w copywritingu liczą się chęci i “jakiś” sprzęt do pisania. Jednak najważniejsze są: nastawienie na ciągły rozwój i regularne trenowanie (czyt. pisanie).
Jeśli miałbym coś doradzić młodym adeptom copywritingu to powiedziałbym tylko jedno:

Pisz, pisz i jeszcze raz pisz. Nie do szuflady i nie za darmo.

Od razu zacznij od współpracy z klientami, a za swoją pracę bierz pieniądze. Nawet jeśli początkowo będzie słaba – klienci szybko Cię o tym poinformują. A każde słowa krytyki (o ile weźmiesz je do siebie) sprawią, że Twój warsztat będzie coraz lepszy.

Jakie trzeba posiadać umiejętności, żeby zostać copywriterem?

Zawód copywritera mocno ewoluował, przez co już dawno zatracił swoje pierwotne znaczenie (przyp. copywriter = człowiek od sprzedaży tekstem). Mimo wszystko, w mojej ocenie, najważniejsze są 2 elementy: posiadanie umiejętności sprzedażowych oraz smykałka do szeroko pojętego marketingu. Reszty da się nauczyć.

Co jest najtrudniejszego w pracy copywritera?

Klienci, a w zasadzie ich brak ?. Najtrudniejsze jest pozyskiwanie zainteresowania osób, które po prostu chcą płacić. Gdy opanujesz tę umiejętność – reszta pójdzie już z górki.

Na drugim miejscu umieściłbym konkurencję. Z roku na rok obserwuję, jak grono copywriterów rośnie i rośnie. Niektórzy przychodzą “tu” na chwilę, inni zostają na dłużej. Jednak w ogólnym rozrachunku osób piszących jest coraz więcej, przez co walka o klienta staje się trudniejsza i bardziej skomplikowana.

Ile można zarobić za pracę copywritera?

Tutaj wiele zależy od doświadczenia, umiejętności, a także samego podejścia do wykonywanego zawodu. Dla wielu osób copywriting jest jedynie sposobem na “dorobienie” do regularnej pensji – stąd zarobki na poziomie kilkuset złotych miesięcznie są dla nich zadowalające.
Copywriterzy, którzy żyją z pisania (zarówno agencyjni, jak freelancerzy na umowach o dzieło / zlecenie / własnej działalności) mieszczą się zazwyczaj w granicach 2500 – 5000 zł / miesiąc. Nie brakuje też osób, które zarabiają znacznie więcej.
Do której grupy ja się zaliczam? Dokładnych kwot nie podam, ale mogę zdradzić, że z copywritingu da się fajnie żyć, utrzymywać rodzinę, kupić nie tak stary samochód, a nawet raz czy 2 razy do roku pozwolić sobie na zagraniczne wakacje (niekoniecznie Egipt ?).

Agata Pąchalska

Copywriterka Z Zacięciem Do Grafiki I Fotografii

social media: Instagram, Facebook, LinkedIn

www: dobrzepiszemy.pl

Copywriterka z zacięciem do grafiki i fotografii. Zaczynała 7 lat temu jako redaktorka w portalu
parentingowym. Od dwóch lat pracuje na własny rachunek, z powodzeniem łącząc pracę zawodową i życie prywatne.
Współautorka bloga dla rodziców Synu, daj żyć.

Jak zostać copywriterem?

To tak jakby zapytać: jak zostać piosenkarzem albo budowlańcem. Dróg do tego, żeby zostać copywriterem jest naprawdę wiele i każdy może dotrzeć do celu w inny sposób, i w zupełnie innym czasie. Znam osoby, które kończyły dziennikarstwo lub flologię polską i od razu poszły właśnie w tę stronę. Dla niektórych copywritng staje się metodą na życie dopiero na pewnym etapie życia. Chcą uczyć się pisania, konstruowania tekstów, zabawy słowem, bo
dotychczasowa praca ich nie satysfakcjonuje. Wiele osób decyduje się iść w tym kierunku, ponieważ szuka zawodu niezobowiązującego etatem czy pracą stacjonarną, z podejściem zadaniowym, elastycznym czasowo. Copywriterem można zostać w każdym wieku, na każdym etapie życia zawodowego, w każdym miejscu na świecie, w którym mamy dostęp do Internetu. Ale na pewno są cechy, które determinują to, czy i jakim copywriterem zostaniemy.

Jakie trzeba posiadać umiejętności, żeby zostać copywriterem?

Warto uzmysłowić sobie, że nie każdy, kto pisze, jest copywriterem. Copywritng wymaga nieco więcej niż tylko (a może aż) umiejętności poprawnego pisania w polskim czy każdym innym języku. Liczy się także:

  •  kreatywność – choć to bardzo banalne stwierdzenie, pomysłowość i zdolność do tworzenia chwytliwych, ciekawych, angażujących tekstów jest kluczową cechą każdego copywritera;
  • łatwość w zdobywaniu potrzebnej do napisania tekstu wiedzy i dopasowania się do poruszanego tematu. Czyli krótko mówiąc: umiejętność skutecznego i dokładnego researchu;
  • znajomość podstawowych zasad SEO – jeśli będziesz pisać teksty na zlecenie, z pewnością większość z nich zostanie umieszczona w internecie – w postaci opisu produktu, artykułu na blogu, w portalu lub serwisie, opisu na stronie internetowej. Aby tworzony przez Ciebie materiał był chętnie czytany i dobrze pozycjonowany, powinien spełniać wymagania Google. Znajomość SEO to dla mnie duże ułatwienie w konstruowaniu i planowaniu tekstów w ogóle;
  • samodyscyplina – większość znajomych copywriterów pracuje na własną rękę, z domu. Ja również. Pilnowanie

Co jest najtrudniejszego w pracy copywritera?

Dobranie słów, które przedstawią ideę, produkt, usługę w taki sposób, aby zainteresować nimi odbiorcę. Czasem jest ich za mało, czasem są zbyt skomplikowane albo źle dopasowane. Czasem mam też wrażenie, że pewnych rzeczy nie da się opisać lepiej niż to zrobiono dotychczas. Przekroczenie tej granicy, zerwanie z myśleniem „nie da się”, „nie umiem tego zrobić lepiej”, „nie napiszę tego ciekawiej” bywa dla mnie najtrudniejsze. A często wystarczy stworzyć niekoniecznie najlepszy, bombowy, fenomenalny, a po prostu dobry tekst, który obroni się jakością i rzetelnością

Ile można zarobić za pracę copywritera?

Kiedyś myślałam, że niewiele i traktowałam to bardziej jako dodatkowe zajęcie, hobby, często pisząc teksty za półdarmo. Później zaczęłam dowiadywać się o stawkach, które wydawały się dla mnie kosmiczne i nieosiągalne (biorąc pod uwagę fakt, że nie mieszkam w dużym mieście i nie współpracuję na stałe z żadną agencją). Rozmowy ze znajomymi copywriterami, kilka lat doświadczenia we współpracy z różnymi klientami zmieniło moje podejście do oceny własnych umiejętności i wyceny wykonywanej pracy. Dziś mam jednoosobową działalność i utrzymuję się wyłącznie z pisania tekstów i tworzenia materiałów (grafiki, zdjęcia) do mediów społecznościowych dla firm z kilku branż.

Kuba Karamara

Copywriting || Content Marketing || E-Commerce

social media: LinkedIn, Facebook, YouTube

www: AkademiaCopywritingu.pl

SEOcopywriter na emeryturze, z ponad 10 letnim doświadczeniem w branży. Właściciel agencji contentowej TXT4SEO, przygotowującej co miesiąc kilka milionów znaków. Trener i konsultant ds. copywritingu. Prowadzi Akademię Copywritingu i kanał YouTube, na których dzieli się wiedzą w temacie tworzenia treści.

Jak zostać copywriterem?

Jest tylko jedna droga – PO PROSTU ZACZĄĆ. Inaczej nie przekonasz się, czy to praca dla Ciebie. I uwierz, nie potrzebujesz do tego portfolio czy jakiejś sekretnej wiedzy. Jeśli poczytasz przez weekend trochę na ten temat, obejrzysz dobre materiały na YouTube czy przerobisz mały kurs, to w zupełności wystarczy na start. Sugeruję jednak, żeby na początek skupić się na jednym rodzaju copywritingu i może nawet na jednym rodzaju tekstu. Na przykład na artykułach blogowych, tworzonych zgodnie z zasadami SEO.

Oczywiście pojawi się pytanie: gdzie zacząć? Najlepszym miejscem dla początkujących copywriterów są platformy tekstowe, takie jak GieldaTekstow.pl czy GoodContent.pl. Stawki być może nie są tam imponujące, jednak pamiętajmy, że na początku chodzi o zdobywanie doświadczenia i generalnie sprawdzenie, czy to w ogóle jest dla ciebie. Dlaczego? Dlatego, że:

Nie każdy może być copywriterem

Choć to branża, do której bariera wejścia jest bardzo niska, to jednak rynek weryfikuje. Jakościowy copywriting wymaga znacznie więcej, niż zdolności łączenia znaków w wyrazy, więc to że miałeś piątki z polskiego, nie znaczy, że będziesz dobrym copywriterem. Zależnie od specjalizacji, jaką chcemy obrać, niezbędne są inne umiejętności: marketingowe czy sprzedażowe, ale również duże oczytanie lub nieprzeciętna wiedza na pewien wąski temat.

Odpowiedzi na pytanie, co jest najtrudniejsze dla copywritera, będą się różniły zależnie od tego, na jakim etapie znajduje się dany twórca. Na początku to najczęściej problemy techniczne: ze zrozumieniem różnic pomiędzy rodzajami tekstów czy ich struktury. Później może to być trudność z pozyskiwaniem zleceń, czy zleceń za wyższe stawki.
Myślę też, że dużym problemem, może nie tyle copywriterów, ale całej branży, jest mała świadomość na temat różnic jakie występują w różnych odmianach copywritingu. Bo zupełnie czym innym jest SEO copywriting, czym innym copywriting sprzedażowy, kreatywny itd. Nie rozumieją tego zarówno zlecający jak i piszący i stąd wynika wiele nieporozumień.

Ile można zarobić?

Można BARDZO DUŻO. Chociaż oczywiście nie każdy do tego etapu dotrze. Stawki dla początkujących copywriterów zaczynają się od 2 – 3 zł za 1000 znaków. I to też jest ok, bo po pierwsze razem z pierwszymi zleceniami idzie dużo nauki. Poza tym, w przeliczeniu na godzinę, ta stawka będzie porównywalna z tym, ile można zarobić jako kelnerka czy dostawca pizzy, a komfort pracy zdalnej: z domu, o dowolnej porze, często bez bezpośredniego nadzoru szefa, jest jednak ogromny i, moim zdaniem, warto dla tych korzyści zrezygnować z części wynagrodzenia.

Z czasem doświadczenie rośnie, można pracować za coraz lepsze stawki. Jest możliwość pracy na etacie, współpracy z agencją i wynagrodzenie idzie do góry. A potem już albo własna firma albo typowy freelancing i można zarabiać dużo więcej, choć oczywiście wymaga to innego podejścia do treści, rozliczania za efekt nie znaki, a także dodatkowych kompetencji z zakresu marketingu i sprzedaży.

Magdalena May

Diamond Speech Magdalena May Agencja Marketingowo–Doradcza

social media: LinkedIn, Facebook

www: diamondspeech.pl

Od liceum słyszałam opinie, że mam dryg do pisania, jednak długo nie wiedziałam, jak wykorzystać ten talent, dlatego moja przygoda z copywritingiem na dobre zaczęła się dopiero w lutym 2017 roku we Wrocławiu. Miałam wtedy półroczne dziecko i ostatnią chwilę, aby podjąć decyzję, co dalej – czy wracam na etat czy decyduję się na własną działalność gospodarczą. Postawiłam wszystko na jedną kartę. Uzbierałam pieniądze na szkolenie i zajęłam się solidnym researchingiem. Po wykonaniu kilku e-maili i telefonów okazało się, że zapisanie się na indywidualne szkolenie z copywritingu nie należy do najłatwiejszych zadań. Ostatecznie dwie firmy przesłały mi swoją ofertę – wybrałam tę, do której miałam bliżej i…dobrze trafiłam! Pani Beata utwierdziła mnie w przekonaniu, że znajduje się na właściwej drodze. Podczas trwania szkolenia w oku pojawił się błysk – chłonęłam tę wiedzę – a po zakończonej nauce, pomimo ogromnego zmęczenia, wciąż czułam niesamowity przypływ pozytywnej energii.

Jedno napędza kolejne…

Tuż po powrocie do domu wiedziałam, że nie mogę zatrzymać się na certyfikacie oraz zostało mi tylko 5 miesięcy do podjęcia decyzji o rozwiązaniu umowy z pracodawcą. Jednocześnie miałam świadomość konieczności posiadania stabilnego fundamentu finansowego, więc mając jeszcze regularne, comiesięczne przelewy, podjęłam się działań przybliżających mnie do zdobycia pierwszego klienta. Niemal od razu zabrałam się za szukanie odpowiedniej literatury, żeby bardziej zagłębić się w temat oraz umocnić pewność siebie i tak trafiłam na książkę „Biblia copywritingu” D. Puzyrkiewicza – polecam, bez lokowania produktu. Co ciekawe, to wydanie  zawsze niesamowicie wciąga, w zależności od tego, na jakim etapie rozwoju zawodowego jestem. Pierwsze czytanie potraktowałam jako zapoznanie z treścią. Wróciłam do lektury po kilku miesiącach i dopiero zrozumiałam pewne zależności. Dziś ta książka stała się dla mnie swego rodzaju encyklopedią wiedzy, do której lubię ponownie zaglądać i przypominać sobie podstawy lub wzmocnić kompetencje pisarskie.

Równoległe do zagłębiania się w literaturę, przygotowałam swoją pierwszą ofertę i udostępniłam na znanym portalu ogłoszeniowym. Co ciekawe, niemalże od razu zgłosił się klient (co w moim odczuciu oznaczało, że przygotowałam całkiem dobry opis swoich usług). Potem następny, a kolejny przyszedł już z polecenia.

W „Biblii copywritingu” przeczytałam, że jeżeli nie potrafię w tekście zastąpić słów „jest”, „będzie”, „możliwe”, to dobry moment, żeby zacząć poszerzać zasób swojego słownictwa – dało mi to do myślenia. Kontekst dotyczył ofert sprzedażowych, jednak starałam się, aby i ten artykuł ich nie zawierał. Jak myślisz, udało mi się? (Ctrl + F)

Z początkiem 2018 roku postanowiłam poszerzyć zakres swoich kompetencji pisarskich i uczestniczyłam w kolejnych kursach, tj. „Redagowanie tekstów prasowych oraz internetowych”, „Redagowanie pism urzędowych”. Wrodzone umiejętności to jedno, ale dopiero wiedza + doświadczenie + technika + narzędzia i ich właściwe zastosowanie, w połączeniu stanowią siłę.

Pod koniec 2018 roku stałam się Szkoleniowcem, a już z początkiem 2019 roku założyłam swój fanpage o dźwięcznie brzmiącej nazwie Diamond Speech Magdalena May i w ten sposób rozpoczęłam działania związane z budowaniem wizerunku marki oraz promocji usług. Wypracowałam swój styl, a dzięki niemałemu zaangażowaniu i wygórowanych, wciąż niezaspokojonych ambicjach, dziś prowadzę agencję marketingowo-doradczą.

Jak zostać copywriterem?

To proste – zacząć pisać. Nie da się wszystkiego nauczyć w teorii. Można przeczytać całą bibliotekę książek, przejść 1000 kursów, ale bez praktycznego zastosowania teoretycznej wiedzy, według mnie, nie da się zostać copywriterem. Myślę, że pomaga również podstawowa wiedza z zakresu psychologii i socjologii – warto mieć świadomość, jak i dlaczego zachowają się ludzie po przeczytaniu naszego tekstu – ponieważ o to w copywritingu chodzi – aby doprowadzić do pewnych kontrolowanych działań.

Powiedzmy, że chcesz sprzedać produkt, jak setki innych – wiesz, co zrobić? Opisać go! Stworzyć historię, tak zwaną „otoczkę”, przedstawić, jakie problemy rozwiąże i wzbudzić w kliencie poczucie, że właśnie zaczął tego potrzebować, jak niczego innego na świecie.

Mam dla Ciebie małe copywriterskie zlecenie. Wejdź na jakikolwiek sklep internetowy, powiedzmy z odzieżą, i zacznij po kolei opisywać podobne do siebie produkty. Na początek 10 granatowych koszulek i 15 sukienek z falbankami – po trzydziestej pozycji zastanawiałam się, czy ta praca ma sens. Pomimo tego uważam to zadanie za świetne ćwiczenie. Dziś opisy produktów robię sporadycznie, co nie znaczy, że całkowicie z nich zrezygnowałam.

Jakie trzeba mieć umiejętności, żeby zostać copywriterem?

Dobre pytanie. Myślę, że trzeba umieć pisać, co wcale nie należy do oczywistych rzeczy w dzisiejszym cyfrowym świecie. I być cierpliwym oraz nauczyć się obiektywnie oceniać swoją pracę – z czym na początku miałam duży problem. Podchodziłam do swoich tekstów zbyt krytycznie, przez co czas realizacji znacznie się wydłużał. Ostatecznie nie wprowadzałam zbyt wielu zmian, a treści w tej czy innej formie spotykały się z pozytywnym feedbackiem.

Co jest najtrudniejszego w pracy copywritera?

Znalezienie swojego miejsca w branży. Zanim dotarłam do punktu, w którym jestem dzisiaj, przeszłam przez opisy produktów, redagowanie artykułów, tworzenie ofert i ogłoszeń, pisma urzędowe i reklamacyjne, tworzenie CV i listów motywacyjnych (co robię do dziś i bardzo to lubię). Najgorszym, według mnie, miejscem okazały się portale dla copywriterów/freelancerów, gdzie stawka za zlecenie znacznie zaniża rynkowe standardy. Niektórzy twierdzą, że warto od tego zacząć, by nabrać doświadczenia, ja uważam, że to strata czasu, ponieważ w tych miejscach najczęściej nie otrzymuje się feedbacku, a przecież to jeden z ważniejszych elementów naszego rozwoju.

Ile można zarobić za pracę copywritera?

To zależy (swoją drogą uwielbiam to sformułowanie, ponieważ w tej branży wszystko zależy od wielu zmiennych) – w dużej mierze od Twojego zaangażowania, aktywnego poszukiwania klientów, poszerzania umiejętności i zdobywania wiedzy. Na podstawie swojego doświadczenia proponuję, żeby w pierwszej kolejności zrobić researching i sprawdzić, jakie są obecne stawki rynkowe poszczególnych usług copywriterskich, a następnie je uśrednić i dostosować do swoich umiejętności. Nie polecam znacznego zaniżania kwot, tłumacząc sobie tym, że musisz nabrać doświadczenie, ponieważ to wciąż Twoja/moja/nasza praca i zaangażowanie. Poza tym zdecydowana większość tekstów przechodzi autoryzację klientów i dopóki nie zaakceptują treści, nie wykorzystają jej do realizacji własnych celów, a jeżeli zamierzają, powinni zapłacić pełną kwotę – jak w każdej innej branży.

Powodzenia!

Joanna Tymczyj

Content marketing – Copywriting – Grafika

social media: LinkedIn

www: zdolnizdalni.pl

Piszę teksty, artykuły, tworzę grafiki i infografiki, składam ebooki. Z wykształcenia jestem pedagogiem oraz doradcą personalnym. Swoje pierwsze kroki zawodowe stawiałam w firmach doradczo-szkoleniowych i to właśnie tam zrodziła się moja pasja do employer brandingu i psychologii organizacji. Od zawsze lubiłam zdobywać nową wiedzę, a marketing pozwala mi dzielić się nią z innymi. Jestem połączeniem perfekcjonizmu i artystycznej duszy. Dla mnie bywa to dużym wyzwaniem, za to efekty mojej pracy potrafią czasem zaskoczyć mnie samą.

Prywatnie interesuję się kryminologią. Ukończyłam również studia podyplomowe z psychologii pozytywnej, a w wolnych chwilach wekuje i suszę wszystko, co wpadnie mi w ręce.

Jak zostać copywriterem?

Nie ma prostej odpowiedzi na pytanie, jak zostać copywriterem. Znam kilka osób parających się tym zawodem i praktycznie każda z nich, jest z innej bajki. Część ma kierunkowe wykształcenie, skończyli dziennikarstwo, komunikację społeczną, filologię. Inni po prostu odkryli w sobie dryg do pisania, a zawodowo są prawnikami, księgowymi, czy tak jak ja – pedagogiem. Świat potrzebuje wielu tekstów. Tych specjalistycznych, branżowych, sprzedażowych i rozrywkowych. Chyba dlatego w zawodzie copywritera możemy znaleźć tak różnorodne osoby.

Chętnie podpowiem, jak zacząć – po prostu pisz. Sprawdzaj, jak twoje słowa są odbierane przez innych. Szlifuj swój warsztat, aby trafniej przekazywać to, co chcesz powiedzieć. Ucz się budować napięcie, utrzymywać uwagę czytelnika i eksponować najważniejsze cechy. Pisz to, co sam byś chciał lub chciała przeczytać. No i najważniejsze – zaopatrz się w dobry słownik synonimów.

Jakie trzeba posiadać umiejętności, żeby zostać copywriterem?

Dużo umiejętności w tym zawodzie jest dość oczywistych. Jasne formułowanie myśli, retoryka, znajomość ortografii i interpunkcji – wiadomo. Dobry copywriter umie dobrze pisać. Jest jednak umiejętność, na którą chciałabym zwrócić szczególną uwagę. Możemy nazwać ją roboczo „empatią autora”. To bardzo cenna zdolność wczuwania się w emocje, potrzeby i gusta grupy odbiorców. Pisząc, zawsze wyobrażam sobie osobę, która będzie czytała dany tekst. Zastanawiam się nad tym, co ją zachęci do przejścia do dalszego akapitu, jakie argumenty przekonają ją do teorii, którą przedstawiam, jaka metafora będzie dla niej bliska. “Empatia autora” pomaga tworzyć skuteczne treści.

Co jest najtrudniejszego w pracy copywritera?

Dla mnie najtrudniejsze w pierwszych latach pracy było osiągnięcie skupienia na zawołanie. W moim przypadku, praca copywritera nie przypomina amerykańskiego filmu, w którym autor zaszywa się w domu nad oceanem i cierpliwie czeka na wenę. Zlecenia staram się realizować sprawnie i bez przeciągania. Właśnie dlatego nauczyłam się szybkiego wpadania w tzw. stan flow, w którym istniejemy tylko ja, klawiatura i ekran komputera. Obecnie, to „zebranie się w sobie” i unikanie rozpraszaczy, przychodzi mi z łatwością. Ale przyznaję, że do teraz zdarzają się dni, w których mam wrażenie, że język polski nie jest moim wiodącym językiem. I sama potrafię zadziwić się tekstem, który przed chwilą napisałam.

Ile można zarobić za pracę copywritera?

Jak to mawiają psychologowie – to zależy. Między innymi zależy od tego, jak pozyskujesz zleceniodawców, jakie teksty tworzysz i jak dobry lub dobra w tym jesteś. Najniższe stawki, jakie widziałam zaczynały się od kilku złotych za 1000 zzs. Były to zazwyczaj teksty, które wymagały małych umiejętności językowych, za to dużego wysiłku – np. zlecenia na opisy produktów. Stawka za 1000 zzs wzrasta do 50 – 80 złotych w przypadku tekstów specjalistycznych, branżowych. Ale rozliczenia za ilość znaków nie są jedyną formą wynagradzania copywriterów. Można rozliczać się za całe projekty lub za stworzenie konkretnego tekstu. I całe szczęście, bo nikt by nie chciał pisać haseł reklamowych i sloganów, które tak lubimy :).

Daria Kursa

Copywriting

social media: LinkedIn

Tłumaczka języka angielskiego i copywriterka. Obecnie studentka kulturoznawstwa o specjalizacji media i kultura cyfrowa na Uniwersytecie SWPS. Tancerka i podróżniczka, której nie straszne są kropki i przecinki. Najchętniej zajmuje się tematyką związaną z kulturą, architekturą i stylem życia, ale tematyka startupów czy nowych technologii również nie jest jej obca.

Jak zostać copywriterem?

Zanim zaczęłam pracować jako copywriterka zajmowałam się tłumaczeniami. Czasami treści, które tłumaczyłam wymagały wierności niemal 1:1, czasami wręcz przeciwnie, klienci sami prosili o to, by tłumaczenie było kreatywne, dawali przyzwolenie na zabawę tekstem i językiem zostawiając mi duże pole do manewru pomiędzy źródłem, a moimi własnymi pomysłami. Właśnie te „kreatywne tłumaczenia” traktuję jako moje pierwsze copywriterskie doświadczenia, które dały mi pewność siebie przy pierwszych zleceniach tego typu.

„Lubię pisać” zdecydowanie nie wystarczy do tego by odnieść sukces w tej branży, ale na pewno jest dobrym początkiem do tego by spróbować własnych sił i sprawdzić się na copywriterskiej ścieżce.

Jakie trzeba posiadać umiejętności, żeby zostać copywriterem?

Bycie copywriterem może być satysfakcjonujące dla osób, które lubią pisać, jednak samo to nie wystarczy. Zlecenia bywają różne, czasami mamy przyjemność i szczęście pisać o czymś, czym sami się interesujemy, niestety nie jest to regułą. Jako copywriterzy, szczególnie freelancerzy, musimy być otwarci na wielość tematów z jakimi możemy się spotkać, oraz gotowi na to, że czasami research danej dziedziny może zająć nam więcej niż samo pisanie. Dlatego według mnie, to właśnie otwartość i ciekawość są dla copywritera najważniejsze. Oczywiście biegłość w języku, w którym piszemy i tzw. lekkie pióro są kluczowymi słowami, które zobaczymy w każdej ofercie pracy, jednak jeśli piszemy „bo lubimy”, a lubimy pisać tylko o tym co lubimy, to niestety możemy nie odnaleźć się w tak różnorodnej branży.

Z mojego doświadczenia praca copywritera freelancera jest dość nieprzewidywalna, wymaga otwartości i elastyczności. Jednak jest też niesamowicie satysfakcjonująca, szczególnie kiedy ktoś, tak jak ja, uwielbia przelewać myśli na papier… Nawet jeśli czasami dotyczą one rzeczy tak przyziemnych jak konstrukcja pralki, czy montaż paneli podłogowych.

Co jest najtrudniejszego w pracy copywritera?

Oprócz otwartości na różnorodność i chęci nieustannego zgłębiania tajników przeróżnych dziedzin, copywriter powinien być przygotowany na zróżnicowanie zleceń i zleceniodawców. Będąc copywriterem freelancerem dostajemy zlecenia od przeróżnych osób przyzwyczajonych do odmiennych systemów pracy i posiadających różne oczekiwania. Klienci proszący o tekst z dużym wyprzedzeniem to rzadkość. Najczęściej teksty potrzebne są na przysłowiowe wczoraj. Zdarzyło mi się w piątek o 18 dostać informację, że tekst potrzebny jest na poniedziałek rano. Zdarzyła się też prośba o pilną korektę o 1 w nocy w środku tygodnia. Jako samodzielni przedsiębiorcy sami musimy dbać o nasze granice i balans pomiędzy pracą, a czasem wolnym. Czasami warto zarwać noc by zadowolić ważnego klienta, warto jednak pamiętać w tym wszystkim o własnych granicach i wyraźnie je zaznaczać, by w pogoni za zleceniami nie zgubić samej czy samego siebie.

Ile można zarobić?

Osoby zainteresowane pracą jako copywriter na pewno czekają na odpowiedź na magiczne pytanie: „Ile można na tym zarobić?”. Odpowiedź jak w wielu innych przypadkach brzmi: „to zależy”. Jeśli pracujemy w firmie zapewniającej nam stabilny przypływ zleceń możemy się spodziewać wynagrodzenia w wysokości kilku tysięcy złotych miesięcznie, przy czym pamiętajmy o tym, że stawki będą bardzo różne w zależności od naszego doświadczenia. W przypadku freelancerów sprawa jest bardziej skomplikowana. Wszystko będzie zależało od tego czy mamy stałych klientów, którzy do nas wracają, czy raczej łapiemy pojedyncze zlecenia. Takie zlecenia są najczęściej warte około kilkaset złotych, oczywiście po raz kolejny powtórzę, że „to zależy” od zleceniodawcy, tego w jaki sposób tekst ma być wykorzystany i tak dalej, i tak dalej…

Dariusz Brzezicki

Właściciel Pasja-pisania, Od Zawsze Ciekawy Świata i Ludzi.

social media: LinkedIn, Facebook, Instagram

www: pasja-pisania.pl

Właściciel www.pasja-pisania.pl. Od zawsze ciekawy świata i ludzi. Wciąż pisze dla klientów, ale też jest zapraszany do tworzenia gościnnych publikacji branżowych, jak i występuje jako prelegent. Tworzył teksty dla największych polskich marek, ale też ciągle współpracuje z małymi biznesami pomagając klientom kreować jak najlepszy content w sieci. Pisząc teksty pracuje na narzędzia do SEO. Razem z zespołem tworzy teksty po polsku, angielski i niemiecku.

Jak zostać copywriterem?

Boom na copywriting

Mniej więcej od 5 lat trwa boom na copywriting. Do copywriterów zgłaszają się przedsiębiorcy z każdych branż. Każdy potrzebuje tekstów – bo SEO, bo blog, bo content marketing, bo ulotka, bo mailing, bo posty na Facebooka, bo coś trzeba napisać.

Jakie trzeba posiadać umiejętności, żeby zostać copywriterem?

Moja wiedza podpowiada mi, że nie tylko pisanie treści jest istotne, ale też jej zaplanowanie. Jak to zrobić? Publikować artykuły na zewnętrznych serwisach, korzystać z narzędzi do SEO (niestety nie są tanie, a potrzebujesz minimum dwóch, jeśli chcesz być dobry), korzystać z narzędzi weryfikujących unikalność, linkować odpowiednie słowa kluczowe, tworzyć nagłówki, optymalizować tekst i mądrze, z pomysłem kreować tematy dla klienta. Nie wystarczy samo pisanie, potrzebna jest strategia content marketingowa. Pisanie musi być zaplanowane – dobre rady to chociażby pisanie „od ogółu do szczegóły”, czy tworzenie treści w modelu AIDA. Pracujesz dla klienta, ale też pracuj z klientem – Twój zleceniodawca, być może często krytyczny, docelowo ma zamiar Ci pomóc, bo zależy mu na dostarczeniu dobrej jakości treść. I jeszcze jedno – całość musi być spójna!

Dobry copywriter musi mieć przede wszystkim silne podwaliny takich cech jak: terminowość, dokładność, rzetelność. Później liczą się cechy typowo copywriterskie: dobry warsztat, research, ciekawość świata, determinacja. W tej pracy nie ma miejsca na lenistwo, ani na niedokładność – tę można od razu wyczuć czytając otrzymany tekst. Jeśli będziesz dokładny zyskasz zaufanie klienta, jeśli je zyskasz, zarobisz kolejne pieniądze poprzez nowe zlecenia, rozbudujesz portfolio, a być może ktoś Cię poleci.

Co jest najtrudniejszego w pracy copywritera?

(Nie)przeciętny copy

Czy to działa? Czy wystarczy tylko napisać i już? Jak odróżnić dobrego copywritera od – co najwyżej – przeciętnego? Jak znaleźć dobrego copywritera? Warto też na zagadnienie spojrzeć z drugiej strony – czy dam radę jako copywriter? Jak mam napisać artykuł na 8000 znaków ze spacjami (prawie 3 strony A4) w tematyce na przykład układania płytek ściennych i podłogowych?

Niestety to nie jest takie łatwe. Praca copy to często mozolna, trudna, niedoceniania robota. W najprostszej wersji można pomyśleć: OK, mam zlecenie na tekst, zrobię research, znajdę trzy podobne artykuły, przeczytam, połączę je, coś dopiszę, sprawdzę czy tekst nie ma literówek i wysyłam do klienta. Nic bardziej mylnego. OK, być może pozwoli Ci to być copywriterem, być może klient zaakceptuje Twój tekst płacąc za niego, ale nie będziesz dobrym copywriterem.

Ile można zarobić za pracę copywritera?

Czy ta praca da Ci satysfakcję finansową? To zależy. Zarobki copywriterów to gigantyczny rozstrzał od kilkudziesięciu złotych za zlecenie (jednorazowa, dorywcza praca po najniższych stawkach), przez kwoty rzędu 1000-3000 zł miesięcznie (regularne dorabianie sobie po godzinach), po 4000-7000 zł przy zaangażowaniu na pełny etat (w zależności od miasta, stanowiska junior lub senior, pracy jako tylko osoba pisząca lub też jako specjalista ds. content marketingu itp.) po kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie w przypadku copywriterów tworzących claim’y, treści w innych językach, strategie content marketingowe czy tych mających swój zespół.

Na pewno ta praca daje dużą wolność życiową. Ze względu na dysproporcje zarobków nie zawsze dają jednak wolność finansową. Konkurencja jest ogromna, dlatego nie jest też łatwo się przebić, a rywalizacja ceną nie wszystkich satysfakcjonuje.

Aleksandra Borodziuk

Content Managerka We Wrocławskiej Firmie Neonet

social media: LinkedIn

Content managerka we wrocławskiej firmie Neonet. Przygodę z marketingiem rozpoczęła na pierwszym roku studiów polonistycznych, pracując jako korektorka. Jej zawodowe zainteresowania obracają się wokół zaganień związanych z kreatywnym pisaniem, SEO oraz influencer marketingiem.

Jak zostać copywriterem?

Copywriting to zajęcie, które nie wymaga ukończenia konkretnych studiów — choć niektóre kierunki, jak na przykład filologia polska czy dziennikarstwo, mogą okazać się w tej profesji niezwykle pomocne. Najlepszym sposobem na zostanie copywriterem jest stworzenie portfolio z własnymi tekstami (nawet tymi, które nie były dotąd nigdzie publikowane). Pozwoli Ci to szybciej zdobyć pierwsze zlecenia. W internecie możesz natknąć się na mnóstwo stron branżowych oraz forów z ofertami tekstów do napisania. To właśnie od nich warto rozpocząć swoją przygodę z profesjonalnym tworzeniem treści. Jeśli poważnie podejdziesz do tego zadania i zdobędziesz zaufanie zleceniodawców, w miarę upływu czasu klienci zaczną proponować Ci współpracę sami.

Jakie trzeba posiadać umiejętności, żeby zostać copywriterem?

Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest wrażliwość na słowo — zarówno to pisane, jak i mówione. Nie obejdzie się również bez doskonałej znajomości zasad języka, w którym zamierzasz pisać — nienaganna interpunkcja i umiejętność stosowania synonimów będą zatem Twoim dużym atutem 😉 Kolejną cechą, jaką powinien odznaczać się dobry copywriter, jest umiejętność szybkiego researchu. Wielokrotnie zdarzy Ci się bowiem pisać na tematy, o których początkowo możesz mieć nikłe pojęcie. Łatwość błyskawicznego wyłapywania najważniejszych informacji niejednokrotnie okazuje się w naszym zawodzie na wagę złota.

Co jest najtrudniejszego w pracy copywritera?

Tworzenie angażujących i ciekawych tekstów wymaga najczęściej sporego wysiłku intelektualnego. Tym, co bywa więc dla copywritera największym wyzwaniem, może być konieczność utrzymywania przez dłuższy czas koncentracji oraz maksymalnego skupienia na temacie, o którym w danym momencie się pisze. Sporą niedogonością jest czasem także powtarzalność niektórych tematów — zwłaszcza gdy specjalizujemy się w konkretnej dziedzinie. Warto w takiej sytuacji zrobić sobie krótką przerwę od pisania lub zacząć tworzyć teksty w zupełnie nowym obszarze.

Ile można zarobić za pracę copywritera?

W przypadku copywriterów-freelancerów zarobki zależą od nakładu pracy, dodatkowych umiejętności (np. biegłej znajomości egzotycznego języka), skomplikowania tematu, o którym się pisze, oraz renomy zleceniodawcy. Zajęcie to pozwala zarobić od kilkudziesięciu do nawet kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie.

Jeśli chodzi o etat, standardowe wynagrodzenie oscyluje w granicach 3-6 tysięcy złotych netto. Na wyższe stawki mogą liczyć osoby piszące na co dzień teksty w innym języku niż polski, choć od czasu do czasu można natknąć się na wyjątkowo atrakcyjne stanowiska dla osób chcących szlifować warsztat również w rodzimym języku.

Katarzyna Ciupa

Wrocławska Firma Marketingu Internetowego WOEM

social media: LinkedIn

www: woem.pl

Z branżą SEO i content marketingu związana od ponad dwóch lat. Posiada doświadczenie w copywritingu i redakcji tekstów. Z wykształcenia krytyk teatralny oraz dziennikarz. W przeszłości związana z radiem. W pracy zawodowej obecnie odpowiedzialna za przygotowywanie strategii content marketingowych, a także kompleksowe opracowywanie treści. Zajmuje się również obsługą social mediów, a także rekrutacją copywriterów. Jako redaktor stron internetowych dba o wysoką wartość merytoryczną portali internetowych. Obecnie pracuje we wrocławskiej firmie marketingu internetowego WOEM.
Prywatnie miłośniczka tańca, reportażu i teatru.

Copywriting to jeden z tych zawód, które z powodzeniem można wykonywać zdalnie. Jedyne, czego potrzeba, to komputer i dostęp do Internetu. Ale tylko z pozoru… Jeżeli chce się zostać copywriterem „z krwi i kości” i czerpać przyjemność ze swojej pracy, potrzeba zdecydowanie więcej.

Jak zostać copywriterem?

Początki w zawodzie

Moja przygoda z copywritingiem rozpoczęła się ponad 2 lata temu w jednej z wrocławskich agencji marketingu internetowego. Zostałam tam przyjęta na trzymiesięczny staż, w którym stopniowo wdrażano mnie w poszczególne gałęzie branży. W tym czasie mogłam również poznać samą siebie i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jest to coś, co sprawia mi przyjemność i jestem w stanie zajmować się tym zawodowo. Ogromnym plusem stażu jest kontakt z innymi copywriterami, którzy są już ekspertami w tej dziedzinie. Czytanie artykułów czy książek poradnikowych jest niczym w porównaniu z możliwością konsultowania na bieżąco swoich wątpliwości.

Staż w agencji to nie jedyna droga do tego zawodu. Można również szkolić się samemu, korzystając z poradników dostępnych w sieci, webinarów czy zorganizowanych kursów copywritingu. Zleceń można szukać na grupach w mediach społecznościowych bądź kontaktować się z agencjami, które są chętne do współpracy zdalnej. Należy jednak pamiętać, że konkurencja na rynku jest ogromna. Warto zatem stworzyć portfolio np. w postaci bloga, które w jasny sposób przedstawi zarówno osobowość, jak i doświadczenie.

Jakie trzeba posiadać umiejętności, żeby zostać copywriterem?

„Umiem pisać…” i co dalej?

Rzeczą oczywistą jest fakt, że osoba starająca się o stanowisko copywritera powinna doskonale znać zasady gramatyki języka polskiego. Mowa tutaj zarówno o ortografii, interpunkcji, jak i stylistyce. Dużym atutem jest także umiejętność posługiwania się językiem korzyści, czyli specjalnym sposobem narracji, w którym czytelnik zaczyna dostrzegać zysk z nabycia konkretnej usługi czy przedmiotu. Copywriter powinien być ciekawy świata, mieć otwartą głowę i obserwować to, co dzieje się wokół niego. Stałe poszerzanie horyzontów pozwoli na tworzenie tekstów, które będą nieszablonowe i oryginalne, a także idealnie dopasowane do konkretnej sytuacji i grupy odbiorców. Pomocna może okazać się również kreatywność i wyobraźnia. Szczególnie jeżeli będzie trzeba zmierzyć się z tematami, które z góry wydają się być skazane na porażkę.

Nierzadko słyszy się, że do obowiązków copywritera należy wyłącznie „klepanie tekstów”. Nic bardziej mylnego. Często staje się on osobą, która opracowuje strategie content marketingowe – odpowiedzialny jest za całą koncepcję kampanii reklamowych. Zajmuje się korektą, optymalizacją, a także analizą. Warto zatem być na bieżąco ze stale zmieniającymi się trendami, a także poznać profesjonalne narzędzia niezbędne w pracy content managera.

Co jest najtrudniejszego w pracy copywritera?

Copywriting to zawód, który zawsze wymaga pełnej gotowości. Zdarzają się jednak dni, w których wena zaczyna płatać figle i tworzone zdania kompletnie się ze sobą nie kleją. W takich sytuacjach lepiej jest odpuścić i zająć się mniej wymagającym tekstem bądź skorzystać ze specjalnych ćwiczeń, które pozwolą kreatywności „ruszyć się z miejsca”.

Praca copywritera bywa monotonna. Szczególnie jeżeli do napisania jest 100 opisów produktów, które różnią się między sobą jedynie rozmiarem bądź kolorem. Chyba każdy copywriter przyzna mi rację, że tego typu zlecenia są wyjątkowo wyczerpujące psychicznie.

Trudnością dla copywritera mogą być również nanoszone przez klienta poprawki, które często wywracają tekst do góry nogami. Nie trzeba natomiast przypominać, że każdy twórca jest w pewien sposób emocjonalnie związany ze swoim dziełem i nie lubi ingerencji „z zewnątrz”.

Copywriter wykonuje swoją pracę przed komputerem. Siedzenie w bezruchu i wpatrywanie się w monitor przez minimum 8 godzin dziennie (jeżeli pracujesz na etacie i kończysz pracę punktualnie) może mieć negatywny wpływ na zdrowie fizyczne (i psychiczne również). Przez rok pracy na tym stanowisku moja wada wzroku pogłębiła się o prawie jedną dioptrię… Nie mówiąc już o bólach kręgosłupa czy nóg. Dlatego rzeczą obowiązkową w tym zawodzie jest aktywność fizyczna. Może być to zarówno dłuższy spacer po pracy, jak i bardziej zorganizowany trening na siłowni czy sali treningowej.

Ile można zarobić za pracę copywritera?

Czy to jest w ogóle opłacalne?

Zarobki copywritera są zależne od tak dużej liczby czynników, że nie sposób odpowiedzieć na pytanie, ile zarabia się w tym zawodzie. Wpływ mają na to warunki wykonywania pracy – etat czy freelancerka. Wiele zależy od umiejętności, a także czasu, jaki chce się poświęcić na pracę. Pewnym jest, że copywriterzy, którzy są ekspertami w danej dziedzinie, mogą liczyć na naprawdę bardzo atrakcyjne stawki.

Aleksandra Dudek

Specjalistka d.s. Online Marketingu, Social Media Manager, Copywriter Freelancer

social media: LinkedIn, Facebook

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Od ponad 8 lat związana zawodowo z copywritingiem i content marketingiem. Specjalistka d.s. online marketingu, social media manager, copywriter freelancer. Autorka bloga www.natafli.pl. Miłośniczka łyżwiarstwa figurowego, akrobatyki powietrznej i psów rasy Border Collie.

Jak zostać copywriterem?

Osoby, które zostają zawodowymi copywriterami to bardzo często ​humaniści, którzy w szkole byli orłami z języka polskiego​, brali udział w konkursach recytatorskich, redagowali szkolną gazetkę i kochali pisać rozprawki. Następnie ukończyli ​kierunki studiów takie, jak filologia polska czy dziennikarstwo i bezbłędnie władają językiem polskim​.

Nie jest to jednak reguła i nie przesadzałabym z tym kochaniem rozprawek. Pamiętam, jak w podstawówce za każdym razem płakałam mamie nad zadanym wypracowaniem i narzekałam, że nie wiem nawet, w jaki sposób mam je zacząć. Napisanie jednego sensownego zdania zajmowało mi cały wieczór. Denerwowałam się i wyrywałam kartki z zeszytu. Gdyby ktoś wtedy powiedział mi, że w przyszłości będę tworzyć na pęczki o wiele dłuższych i trudniejszych tekstów w dość krótkim czasie, to na pewno nie mogłabym w to uwierzyć.

Aby zostać copywriterem, trzeba więc posiadać ku temu pewne predyspozycje. A w toku późniejszej nauki i budowania własnej kariery, mieć okazje i chęci, by wciąż te umiejętności rozwijać i szlifować.

Jakie trzeba posiadać umiejętności, żeby zostać copywriterem?

Jeżeli chcesz zostać copywriterem, ​z łatwością musi przychodzić Ci pisanie tekstów na wszystkie tematy, nawet takie, o których nie masz pojęcia​, a Twoja ​ortografia i interpunkcja jest bez zarzutu​. Powinieneś także znać specyfikę różnych form publikacji i potrafić zredagować zarówno rozbudowane artykuły, jak i opisy produktów, slogany czy zwięzłe teksty na strony internetowe. Musisz umieć ​szybko i sprawnie wyszukiwać informacje o różnych, czasem mało interesujących Cię dziedzinach.

Niezbędna jest też ​kreatywność​, zwłaszcza przy tekstach, które muszą zawierać w sobie określone słowa kluczowe. ​Bogate słownictwo, ​pomysłowość i spryt uratuje Cię także w sytuacjach, gdy do napisania masz kilka unikalnych tekstów na bardzo zbliżone do siebie tematy, poczas tworzenia tzw. tekstów preclowych oraz gdy mocno ogranicza Cię dozwolona ilość znaków. W pracy copywritera przyda Ci się także umiejętność bezwzrokowego pisania na klawiaturze​.

Co jest najtrudniejszego w pracy copywritera?

Copywriter nie ma łatwego życia i nie bez powodu czasem nazywany jest maszynką do pisania tekstów. Dostaje zlecenie i musi (nieraz w bardzo krótkim czasie) stworzyć unikalny, interesujący tekst. Czasem w ciągu tygodnia tworzy więc np. 4 teksty o meblach ogrodowych, 3 o kosmetykach i 1 o medycynie alternatywnej.

Najwięcej kłopotów w pracy copywritera sprawia zwykle umiejętny research oraz sprawienie, aby każdy artykuł (zarówno ten o bardzo skomplikowanej, jak i dość błahej tematyce) był napisany z sensem, a jednocześnie w sposób przystępny i ciekawy dla czytelnika. W dobie artykułów SEO, blogów tematycznych i rozbudowanych serwisów internetowych coraz trudniej jest niebanalnie rozwinąć konkretny wątek, a jednocześnie stworzyć treść, której nigdzie nie ma.

Ile można zarobić za pracę copywritera?

To zależy. Przede wszystkim od tego, w jakiego rodzaju tekstach się specjalizuje, ile tekstów jest w stanie zredagować w ciągu np. miesiąca i czy ma już swego rodzaju renomę (np. pozytywne rekomendacje, dobre portfolio czy znane marki na liście klientów). Jeśli wypracował sobie pozycję na rynku, to ma nieco większą swobodę dyktowania stawek swoim klientom. Jeżeli jest specjalistą w branży IT i pisze w języku angielskim, to za zredagowanie technicznego artykułu lub ebooka może zarobić nawet od 500 zł wzwyż.

Rozliczać się może za artykuł, stronę lub ilość znaków ze spacjami (orientacyjnie 1800 zzs to ok. 1 strona maszynopisu). Stawki w zależności od specyfiki branży i wymagań klienta są różne. Niektóre agencje zatrudniające copywriterów na umowę B2B oferują stawkę 80-100 zł za napisanie artykułu blogowego o długości od 4 – 6 tys. zzs i 15-20 zł za 1000 zzs w przypadku artykułów o innej długości. Wysokość zarobków zależy więc w takim wypadku od tego, ile tekstów maksymalnie w miesiącu taka agencja może zlecić jednemu copywriterowi i ile jest on w stanie napisać. A warto podkreślić, że wiele osób traktuje copywriting bardziej jako pracę dodatkową.

Irena Jedzińska

Kontentowa Agencja Kreatywna

social media: LinkedIn, Facebook

www: kontentowa.pl

Z wykształcenia – dziennikarka, PR-owiec ze specjalizacją „kreacja wizerunku osób publicznych”, a także niedoszły politolog.
Z zawodu – dziennikarka i copywriter, specjalistka od content marketingu i social media, a także działań PR z zakresu kreowania wizerunku.
Z zamiłowania – pisarka bajek dla dzieci.
Od wielu lat (zawodowo od 2011 r.), tworzę różnego rodzaju treści: od form dziennikarskich, przez marketingowe po teksty z zakresu PR’u.

Jak zostać copywriterem?

Jeszcze kilka lat temu o zawodzie copywritera opowiadały wyłącznie amerykańskie seriale. Obecnie można pokusić się o stwierdzenie, że jest to jedna z najbardziej popularnych profesji (jeśli brać pod uwagę codzienną liczbę zapytań na ten temat w branżowych grupach i portalach). Prawdopodobnie wynika to z przeświadczenia, że jawi się ona jako lekki sposób na zarabianie dużych pieniędzy. Przyjemna praca praktycznie z każdego miejsca na ziemi. Niezależność. Samodzielność.

Cóż, w pewnym sensie tak jest. Ale powiedzmy sobie szczerze: nie od razu i nie dotyczy to wszystkich. Zanim ten moment błogiego rozkoszowania się pracą i smakowania życia nastąpi, jak w każdym zawodzie trzeba przejść długą i krętą ścieżkę zdobywania doświadczenia, klientów i budowania portfolio.

Od czego więc zacząć? Od zdobywania wiedzy. Doświadczenia. Klientów. Dokładnie w tej kolejności.

A poza tym, w tej kwestii Internet jest pełen porad, wskazówek i kursów.

Jakie trzeba posiadać umiejętności, żeby zostać copywriterem?

Kimże jest copywriter, że tak wiele osób chce wykonywać ten zawód? Popularne określenie brzmi po prostu „tekściarz”. Wydaje się więc, że praca tekściarza polega wyłączenie na pisaniu, bądź przepisywaniu (kopiowaniu) tekstów. I wystarczy znać zasady poprawnej polszczyzny. Tak nie jest. Nie jest to też takie proste i łatwe.

Ktoś kiedyś powiedział, że teksty, które łatwo się pisze, trudno się czyta. Napisanie dobrego tekstu wymaga odpowiedniego przygotowania, a to pochłania sporo czasu. Zaczynając od researchu, wyłuskania najważniejszych informacji, po ubranie ich w ładne słowa, włączenie fraz kluczowych oraz sformatowanie tekstu pod wyszukiwarki (jeżeli piszemy do Internetu).

Warto pamiętać, że zawód copywritera jest zawodem kreatywnym, co przekłada się na długie godziny rozmyślania, wymyślania, obmyślania i projektowania wizji. Całkowicie unikalnych. Oryginalnych. Wyjątkowych.

A więc copywriter powinien nie tylko poprawnie pisać po polsku, ale też umieć stosować język korzyści, znać podstawy pozycjonowania (SEO) oraz zagadnienia związane z marketingiem, reklamą, psychologią i socjologią. Wiedzieć jak korzystać ze źródeł informacji. Stale się dokształcać. Śledzić trendy branżowe. Uczestniczyć w konferencjach.

I pisać. Szlifować warsztat. Ciągle i stale.

Co jest najtrudniejszego w pracy copywritera?

Bez wątpienia: brak weny, zrządzanie własnym czasem i… konkurencja.

Któż nie zna tego uczucia, kiedy masz do napisania tekst, a w głowie czarna dziura? Siedzisz nad pustym edytorem tekstu i każda próba napisania czegokolwiek kończy się tak samo – „delete”. Jest to częsty problem osób, które wykonują zawody kreatywne. Brak weny, bo tak potocznie określa się ten stan, powoduje marnowanie czasu, złość i frustrację, co w konsekwencji prowadzi do całkowitego zablokowania pokładów kreatywności.

Znam ten stan bardzo dobrze. Mój sposób na to – inspiracja. Włączam odpowiednią muzykę (każdy ma swój ulubiony styl, który go motywuje), szukam przykładowych opracowań na określony temat.

Przeglądam, czytam, pochłaniam. Po kilku minutach próbuję pisać. Z reguły wystarczy kwadrans, a palce nie nadążają za myślami.

Konkurencja w tym zawodzie jest ogromna. I stale rośnie. Osoby, które są copywriterami poniekąd z przypadku, bo liczą na łatwy zarobek, bo pisali poprawne wypracowania w szkole i rozprawki na studiach, ale nie znają warsztatu – konkurują zaniżając cenę. Trudno z tym walczyć. Ale nie jest to niemożliwe. Należy mieć dużo samozaparcia, wypracować swój unikalny styl i znaleźć branżę, w której chcemy się specjalizować. A ponad to WARTO dotrzymywać terminów i wyróżniać się jakością. To na pewno zostanie docenione przez klientów.

Ile można zarobić za pracę copywritera?

Mediana wg. portalu o wynagrodzeniach wynosi nieco ponad 2800 zł netto. Tak naprawdę, zarobki wahają się od kilkuset złotówek do kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych. Czasami może to być również w euro jak i dolarach. Ale wiadomo, wszystko zależy. Od stażu pracy. Doświadczenia. Specjalizacji. Jakości. Znajomości języków. Klienta.

A także od pewnego czynnika, którego być może nawet nie bierzemy pod uwagę, bo jest zbyt nienamacalne, by mogło stanowić jakiś wyznacznik.

W pewnym okresie swojej ścieżki zawodowej doszłam do momentu tzw. szklanego sufitu. Gdzieś ponad nim widziałam nowe możliwości. Prześwitywały. Zaglądały. Pukały. Nie mogłam jednak ich dosięgnąć. Ten sufit był jak szkło pancerne – nie do przebicia.

Czasu nie da się pokonać, prawda? A właśnie on tworzył te ramy. W takim momencie należy przewartościować swoje podejście do pracy. Czy dużo za mniej, czy mniej za więcej?

Magdalena Gitler

Copywriter

social media: LinkedIn

Mieszkanka Wrocławia, miłośniczka książek, polskich marek i kotów, która uparcie dąży do życia w rytmie slow. Zajmuje się tworzeniem treści i szeroko pojętym marketingiem. Współpracuje głównie z markami lifestylowymi

Jak zostać copywriterem?

Nie ma odgórnie określonych kryteriów, które trzeba spełnić, aby wykonywać zawód copywritera. Oczywiście są kierunki studiów, których ukończenie jest mile widziane w branży, jak filologia polska, ale nie jest to wymóg konieczny. Poza tym treści tworzone na potrzeby reklamy, czy biznesu różnią się formą od standardowych tekstów wymaganych w środowisku akademickim.

Wiele osób myśli, że praca copywritera to po prostu pisanie. Jednak jego obowiązki są znacznie szersze! Copywriter to osoba odpowiedzialna za całą kreację treści – wymyślenie jej koncepcji, odpowiedni dobór formatu i przekazu. Ta praca w rzeczywistości jest bardziej wymagająca niż mogłoby się wydawać.

Jakie trzeba posiadać umiejętności, żeby zostać copywriterem?

Przede wszystkim trzeba umieć tworzyć dobre treści. Poprawnie skonstruowane, a przy tym ciekawe i skuteczne. Konieczne jest też opanowanie umiejętności związanych z warsztatem copywritera. Jeśli chcesz wykonywać ten zawód, musisz sprawnie poruszać się w różnych formatach, z łatwością dopasowywać do nich odpowiednie treści oraz dobierać ich charakter do potrzeb Klienta.

Praca copywritera to też gotowość do ciągłej nauki. Poszerzenie wiedzy ogólnej oraz specjalistycznej, śledzenie trendów w obszarze marketingu oraz praca nad swoim warsztatem to nieustanny proces. Jednak żeby tworzyć dobre treści trzeba sięgnąć jeszcze dalej, poza marketingowe i contentowe poletko. Ważna jest również znajomość podstawowych aspektów z zakresu psychologii, socjologii, a w szczególności z obszaru sprzedaży i wywierania wpływu.

Copywriter tworzy treści użytkowe, dlatego świadomość tego, w jaki sposób działają emocje odbiorcy i jak podejmujemy decyzje zakupowe, jest bardzo istotna. Trzeba umieć zrozumieć osobę, do której piszemy. To znacznie podnosi jakość tekstów. Konieczna jest również umiejętność przeprowadzenia rzetelnego researchu i wyselekcjonowania merytorycznych źródeł.

Co jest najtrudniejszego w pracy copywritera?

Chyba przede wszystkim trudność w zachowaniu work life balance. Praca copywritera daje też dużo wolności, ale jest bardzo angażująca. Jeśli nie zadbamy o efektywne zarządzanie swoim czasem pracy i zachłyśniemy się jej elastycznością, bardzo łatwo może się przerodzić w zajęcie pochłaniające znacznie więcej niż etatowe osiem godzin.

Odczuwalną trudnością jest też rosnąca konkurencja i zaniżanie cen. Z uwagi na inkluzywność zawodu oraz pozorną łatwość wykonywania bardzo często podejmują się go przypadkowe osoby, które z uwagi na brak mocnego portfolio i wypracowanych umiejętności próbują konkurować ceną. To prowadzi do psucia rynku pracy.

Ile można zarobić za pracę copywritera?

Na to pytanie udzielę chyba najbardziej niepożądanej odpowiedzi – to zależy.
Na zarobki w tym zawodzie wpływa wiele różnych czynników: doświadczenie, umiejętności i opanowanie warsztatu, rodzaj treści, które tworzymy, a także obszar specjalizacji i potencjał budżetowy Klientów. Specjalizacja jak w każdym innym zawodzie umożliwia zwiększenie zarobków.

Duży wpływ na zarobki ma również forma zatrudnienia. Inne będą zarobki osoby zatrudnionej w agencji marketingowej, a inne freelancera.

Dorota Bajczyk

Sfera Copywritera

social media: LinkedIn

www: sferacopywritera.pl

Dorota Bajczyk zajmuje się copywritingiem od dziesięciu lat, a do 4 pod marką Sfera Copywritera. Specjalizuje się w tworzeniu tekstów o tematyce finansowej i ubezpieczeniowej. Redaguje również treści z innych branż. W swojej pracy skupia się na kompleksowym podejściu do klientów – projektuje nie tylko teksty, ale całą komunikację i identyfikację komunikacyjną firm.

Jak zostać copywriterem i na jakie pułapki uważać

Praca copywritera to zawód kreatywny, który daje tak samo wiele satysfakcji, jak potrafi dostarczyć frustracji. Nie znaczy to jednak, że jest to mało przyjemna praca. Jak w każdym zawodzie, trzeba mieć pewne predyspozycje, ale nie tylko. Trzeba po prostu chcieć to robić. Wielu rzeczy można się z powodzeniem wyuczyć.

Jak zostać copywriterem?

Potrzebna jest do tego decyzja. Kolejnym krokiem powinno być ukończenie jakiegoś kursu dla początkujących. Taki kurs pokaże, na czym ta praca polega. Jakie są jej plusy i minusy. Dobrze przygotowany zawiera w sobie zadania do wykonania. To świetny sprawdzian tego, czy taka aktywność jest dla Ciebie. Kurs daje wiedzę, narzędzia, a często również pomaga w zbudowaniu portfolio, które możesz pokazać przyszłemu klientowi. Jeżeli tylko poważnie do tego podejdziesz, to zaraz po zakończeniu szkolenia, możesz już aplikować o pierwsze zlecenia.

I co dalej?

Pisać, sprawdzać, szkolić się! Trenować warsztat i rozwijać wiedzę marketingową. Może to zabrzmi nieco górnolotnie, ale copywriterem powinno się systematycznie stawać, bo świat i media idą szybko do przodu. Nadążanie jest jedną z cech copywritera.

A czy bez kursu też można?

Oczywiście. Twoja droga może być wtedy nieco bardziej kręta i wyboista, ale jak masz determinacje, to zaprowadzi Cię do celu.

Jakie trzeba posiadać umiejętności, żeby zostać copywriterem?

Umiejętności copywritera podzieliłabym na dwie grupy. Wyjściowe i nabyte. Te wyjściowe to umiejętność pisania i czytania ze zrozumieniem. Umiejętność dostrzegania kontekstów i myślenia out of the box. Reszty można się nauczyć.

Jakie są pozostałe umiejętności niezbędne w pracy copywritera?

Przede wszystkim potrzebne są umiejętności dotyczące pisania. Chodzi o styl i umiejętność prowadzenia narracji. Trzeba zaciekawić czytelnika, a gdy to się uda, utrzymać jego zainteresowanie przez cały tekst. To nie jest proste, szczególnie w dzisiejszych czasach. Można to jednak trenować i być w tym obszarze coraz skuteczniejszym. W tym też pomagają niektóre kursy.

Kreatywność to kolejna umiejętność, której można się nauczyć. Sieć jest pełna tekstów, które zaczynają się w ten sam sposób, choć nie są pisane przez jedną osobę. Kreatywność pozwala się wyróżnić, a to bardzo istotne w zalewie informacji, ofert usług i produktów.

Przeprowadzanie researchów. Dobry copywriter umie znaleźć potrzebne dla siebie informacje. Nie chodzi tu o zadawanie po raz kolejny tego samego pytania w copywriterskich grupach. To nie jest research. Poszukiwanie informacji wymaga aktywności. Samodzielnego docierania do wiedzy.

Wiedza i umiejętności z zakresu marketingu w sieci. Copywriter to wsparcie sprzedawcy. Musi tak zaprezentować firmę, usługę czy produkt, by użytkownik nie mógł się oprzeć ofercie. To również umiejętność budowania wizerunku w sieci i takiego edukowania użytkowników, by zechcieli swoją wiedzę poszerzyć za pomocą płatnych produktów. Tu ważne jest również umiejętne stosowanie lejka sprzedażowego i projektowanie podróży klienta. Bez tego nie da się za daleko zajść.

Podstawy SEO. Bez SEO nie ma widoczności. Copywriter powinien wiedzieć, czym są słowa kluczowe i umieć nimi tak manewrować, by to właśnie jego teksty zdobywały szczyty wyszukiwarek internetowych.

Co jest najtrudniejszego w pracy copywritera?

To zależy od danej osoby. Czasem trudnością jest opisanie stu podobnych produktów. Czasem trudność ta leży gdzie indziej – w odpowiednim zorganizowaniu własnej pracy. W przypadku freelancera trzeba rozdzielić swój czas na realizowanie zleceń i aktywne poszukiwanie klientów, by cały czas mieć zamówienia. Przestoje w zleceniach bywają bardzo trudne i mogą poważnie wpłynąć na pomysłowość i kreatywność (stres i zamartwianie się o przyszłość nie służą pracy twórczej). Samodyscyplina, odpowiedzialność za powierzone zadania czy też wiele godzin pracy umysłowej – to również potencjalne wyboje na drodze do copywriterskiego sukcesu.

Ile można zarobić za pracę copywritera?

O ile nie jest to praca na etacie, to sky is the limit. Jako profesjonalista możesz wysoko wyceniać swoje usługi. Przy kilku wypłacalnych klientach, którzy regularnie zlecają pracę, można miesięcznie zarabiać nawet kilkanaście tysięcy złotych. Jeżeli jednak szwankują umiejętności lub zbyt nisko się cenisz, to takich kwot się nie uda uzyskać. Profesjonalne podejście do pracy, dobra organizacja czasu i dostosowany do umiejętności cennik to najważniejsze czynniki, które wpływają na wysokość wynagrodzenia.

Katarzyna Muszyńska

Copywriterka

social media: LinkedIn

Copywriterka, autorka tekstów promocyjnych i treści „poszukiwanych”. Od kilku lat przemierza fascynujący świat content marketingu, taszcząc niemały, lecz zbawienny bagaż doświadczeń w marketingu internetowym, badaniach rynku i PR. Zawodowo pomaga firmom inwestować w zadowolenie klientów: tworzy prawdziwie wartościowe treści. W praktyce poszukuje, weryfikuje i wymyśla, czyli projektuje teksty, które trafiają prosto w sedno potrzeb docelowego czytelnika. Zawsze wie co, po co i dla kogo pisze. I robi to z pasją.

Jak zostać copywriterem? Jakie trzeba posiadać umiejętności, żeby zostać copywriterem?

Co jest potrzebne, by utrzymać się z pisania?

Nie ma lekko, nie wystarczy znajomość zasad obowiązujących w danym języku, umiejętne operowanie stylem i to wyświechtane „lekkie pióro”. Wszystko to oczywiście niezbędny, ale niewystarczający pakiet startowy. Tu magia słów musi zostać zaprzęgnięta do kieratu celów biznesowych, a to wymaga wielu odrębnych umiejętności. Warsztat copywritera opiera się na sprawnym poruszaniu się w obrębie specyficznych form tekstowych, takich jak slogan, artykuł sponsorowany, newsletter, case study itd. Nieodzowna jest znajomość różnych technik marketingowych i wprawa w sprytnym korzystaniu z nich. Do listy trzeba dorzucić jeszcze pokłady kreatywności, umiejętność wyszukiwania informacji, analizowania, planowania, wiedzę z zakresu marketingu, psychologii, biznesu…

Jednym zdaniem copywriter musi być „oblatany” na wielu frontach.

Mimo to opanowanie warsztatu copywriterskiego nie wymaga specjalnych studiów. Na rynku jest dużo książek i coraz więcej kursów internetowych (w pakiecie zdarzają się indywidualne konsultacje z prowadzącym zajęcia praktykiem). Wystarczy dużo czytać, analizować dobre (i złe) teksty i pisać. I mieć z tego frajdę.

W porządku, ale jak przejść do czynu, czyli jak złapać pierwsze zlecenia? Żeby żyć z copywritingu, z reguły na początek trzeba choć odrobinę popracować za darmo. Staż w agencji marketingowej może być dobrym rozwiązaniem. Bez problemu można też od razu zacząć działać na własną rękę, np. proponując lokalnej firmie czy organizacji pozarządowej przygotowanie nowej treści na stronę (artykułów blogowych, treści na landing page itd.). Mocnym argumentem będzie też własny blog, zwłaszcza jeśli tematyka choć w pewnym stopniu pokrywa się z branżą, dla której chcemy docelowo pisać. Tak stworzymy portfolio, bez którego ani rusz. Pierwsze płatne zlecenia najłatwiej zdobyć w serwisach pośredniczących między freelancerami a zleceniodawcami – trzeba jednak przygotować się na dużą konkurencję, a co za tym idzie raczej niskie stawki. Z drugiej strony można się tu sporo nauczyć, nie tylko o samym pisaniu, ale przede wszystkim o komunikacji i pracy z klientem oraz sposobie organizacji własnej pracy. Potem warto zacząć szukać klientów w sposób bezpośredni (profesjonalna oferta + cennik to podstawa), co pozwoli znacznie zwiększyć zarobki.

Co jest najtrudniejszego w pracy copywritera?

Na pewno poważne problemy pojawiają się powszechnie na linii copywriter – klient. Zleceniodawca, który spodziewał się „czegoś innego”, ale nie potrafi powiedzieć, co konkretnie jest nie tak i domaga się kolejnych poprawek, to prawdziwa zmora copywritera. Na szczęście można się przed tym w pewnej mierze zabezpieczyć, np. wymagając wypełnienia szczegółowego briefu przed przyjęciem zlecenia. Dla wielu osób problematyczne jest też nauczenie się skutecznego pozyskiwania klientów „z górnej półki”. Trzeba umieć do nich dotrzeć i przekonać ich, że mamy do zaoferowania coś wyjątkowego, coś lepszego niż inni – za co warto zapłacić więcej. Potrzeba do tego umiejętności „sprzedania siebie”, z którą humanistom nie zawsze jest po drodze. No i po trzecie – legendarny brak weny. Trudno się temu dziwić, czasem zwyczajnie nie chce się pisać, zwłaszcza, że temat nierzadko jest dobrze wszystkim znany, wręcz nudny… a klient czeka na petardę. Przy dużej liczbie zleceń rośnie także ryzyko wpadnięcia w rutynę i szybkiego wypalenia zawodowego.

Ile można zarobić za pracę copywritera?

Nie jest tajemnicą, że zarobki w copywritingu są mocno rozstrzelone. Jakiś czas temu zlecono mi stworzenie branżowego bloga większej firmy, musiałam więc znaleźć kilku dobrych copywriterów. Zastanawiające doświadczenie. Szeroki przegląd nadesłanych wycen zaczynał się na głodowych stawkach, a kończył hen poza orbitą budżetu klienta. Jest więc do czego dążyć (i od czego uciekać), warto jednak kierować swoją ofertę do odpowiednich klientów. Na koniec sprawdzona metoda na zwiększenie zarobków, czyli specjalizacja. Copywriter, który jest branżowym ekspertem, dużo łatwiej znajdzie klientów i to tych z potencjałem zakupowym.

Patryk Kwapis

Copywriter

social media: LinkedIn

23-letni student ekonomii, który początkowo traktował copywriting jako sposób na dorobienie. Po 1,5 roku pracy w korpo zrezygnował z etatu i przeszedł całkowicie na freelancing. W wolnych chwilach rozwija zainteresowania ekonomiczno-społeczne, czyta literaturę faktu oraz gra w siatkówkę i squasha.

Jak zostać copywriterem?

Od razu zaznaczam, że przez cały artykuł mówię o copywritingu XXI wieku, czyli sporządzaniu form i treści pisemnych, nie tylko o procesie kreatywnym w marketingu (co dla ortodoksynych copy jest jedyną słuszną definicją).

By zostać copywriterem, potrzebne jest coś więcej niż pisanie. Wejście na rynek jest szalenie łatwe, ale jeszcze łatwiej z niego wylecieć po 2-3 miesiącach. Przede wszystkim: nie obędzie się bez praktyki – tę najlepiej odbywać u doświadczonych copywriterów lub w agencjach reklamowych.

Najlepiej będzie, jeśli sporządzisz kilka rozmaitych tekstów na zróżnicowane tematy: wpis na bloga o zdrowym żywieniu, opis zegarka męskiego oraz artykuł poradnikowy na temat procedury kredytowej. Zrób swoje portfolio złożone z kilku, kilkunastu tekstów, podrzuć je agencjom lub doświadczonym copy z prośbą o przyjęcie na staż lub inną formę przyuczenia.

Alternatywnie, możesz szukać zleceń na własną rękę, ale i tu potrzebować będziesz przykładowych tekstów. Od razu też przestrzegam przed rozmaitymi internetowymi “agregatami zleceń dla copywriterów” – tamtejszy rynek nie zachwyca swoją jakością, a oferowane stawki to nieśmieszny żart. Można tam posiedzieć dwa lub trzy miesiące, by zobaczyć, czy copywriting Ci odpowiada, ale dłuższe przesiadywanie na takich stronach raczej spowalnia, aniżeli rozwija.

Jakie trzeba posiadać umiejętności, żeby zostać copywriterem?

Wszystkie najważniejsze umiejętności copywriterskie zawiera w sobie KUNSZT:

Kkomunikowanie, czyli “zgrabne przelewanie myśli na papier”; przekazywanie treści tak, by była zrozumiała i atrakcyjna dla zróżnicowanych grup społecznych.
Uumiejętności wrodzone, czyli pewne predyspozycje, “to coś”, co można nazwać drygiem, smykałką; niektórzy po prostu nie mają zacięcia copywriterskiego i tyle.
Nnienaganny język, czyli biegłość w dziedzinie ortografii, interpunkcji, stylistyki i wszelkich innych zagadnień tekstu pisanego.
Ssamodyscyplina, czyli odpowiedzialność za powierzone zlecenie, bycie konsekwentnym, terminowość w realizacji oraz dobre nawyki.
Zznajomość tematu, czyli wiedza odnośnie tego, o czym się pisze; nie można sporządzić dobrego tekstu bez znajomości tematu lub researchu podstawowych zagadnień.
Ttwardy charakter, czyli odporność na “wypalenie”; strzelam, że 9 na 10 “copywriterów” kończy swoją przygodę po roku wskutek czegoś, co nazwałbym “zużyciem głowy”

Co jest najtrudniejszego w pracy copywritera?

Dla mnie najtrudniejsza była i wciąż jest samodyscyplina. Prawda jest taka, że pracuję na tym samym laptopie, na którym jestem zalogowany do Netflixa i platformy z grami. Od czasu do czasu łapię się na tym, że pokusa odpalenia kolejnego odcinka serialu lub zagrania w Football Manager jest przepotężna. Na szczęście, mam kilka narzędzi (jak np. habit tracker), które skutecznie dyscyplinują mnie do pracy.

Równie trudne może być utrzymanie higieny umysłowej, czyli swoisty “text-life balance”. Kilka, czasami i kilkanaście godzin pisania tekstu musi być czymś zbalansowane, na przykład uprawianiem sportu, wyjściem na zakupy czy nawet spotkaniem ze znajomymi. Natłok zleceń i goniące deadline’y mogą jednak spowodować, że “text-life balance” będzie trudny do utrzymania, a w konsekwencji nasza wydajność i efektywność spadnie.

Ostatnią i prawdopodobnie najtrudniejszą rzeczą będzie po prostu praca z klientem. Ja mam to szczęście, że zdecydowana większość osób, z którymi współpracuję, jest bardzo konkretna, rzeczowa i honorowa – jak już coś ustalimy, to tak już jest i kropka, a o ewentualnych zmianach informujemy zawczasu. Niestety, wciąż słyszę o sytuacjach, w których klient na samym końcu się rozmyśla i rezygnuje z wykonanego dzieła, albo sam nie wie czego chce i swoim niezdecydowaniem (lub natłokiem ambicji) skutecznie tłamsi copywritera.

Ile można zarobić za pracę copywritera?

Jako freelancer, zarobisz tyle, ile dasz – dasz dwie godziny w miesiącu, zarobisz może ze 100 PLN, dasz 6 godzin dziennie, możesz liczyć na pensje ponad średnią krajową. Pamiętaj, że sam ustalasz stawki, warto jest wcześniej przejrzeć ofertę konkurencji i sprawdzić, czy Twoje propozycje nie są zbyt niskie lub za wysokie. Warto też doceniać klientów, którzy chcą się z Tobą związać na dłużej; udzielanie rabatu czy priorytetu takim osobom przynosi bardzo dobre rezultaty i cementuje współpracę. Podsumowując: jeśli masz kredyt i rodzinę z dwójką dzieci, będziesz w stanie się utrzymać, ale na pewno nie w sytuacji, gdy tygodniowo “przepiszesz” mniej niż 30-35 godzin.

Przechodząc do etatowej pracy na UoP – nie miałem okazji pracować w ten sposób, niemniej jednak patrząc na stawki oferowane na portalach z ofertami pracy, nie wiem czy się śmiać, czy płakać. Zarobki copywritera na etacie niekiedy są niższe niż te, które proponuje się kasjerom w Lidlu na ¾ etatu. Oczywiście, nie mam tu na celu dyskredytować kasjerów, jednak umówmy się: 2000 PLN “na rękę” nie będzie satysfakcjonować dobrego copywritera, a na pewno nie tego, który mieszka w dużym mieście.

Sylwia Ośko

Copywriter

social media: LinkedIn

www: Lanseo.pl

Od 2016 copywriter biegły w tworzeniu tekstów promujących produkty i marki. Obecnie freelancer projektujący strony internetowe oraz autor treści w spółpracujący z różnymi firmami i agencjami marketingowymi.

Jak zostać copywriterem?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo sposobów na rozpoczęcie kariery w tym zawodzie jest wiele. Można spróbować swoich sił jako stażysta w agencji marketingowej albo zatrudnić się w niewielkiej firmie rekrutującej na interesujące nas stanowisko. Każda z opcji ma wspólny mianownik związany z warsztatem pisarskim, a jego nie da się wyrobić bez praktyki. Dlatego warto jak najwięcej pisać i kompletować swoje treści w formie portfolio. Świetnym sposobem na to może okazać się prowadzenie własnego bloga, choć nie jest to koniecznością.

Wyćwiczone zdolności pisarskie zaprocentują, a reszta zależeć będzie od wytrwałości w poszukiwaniu pierwszej pracy. Tutaj pomocny okaże się profil na LinkedIn. Jeśli jeszcze go nie założyłeś — zrób to! Szczególnie osoby zainteresowane pracą jako freelancer, mogą szukać pierwszych zleceń na portalach takich jak Useme czy Oferia. Ciekawe oferty pojawiają się również na grupach copywriterskich na Facebooku. Możliwości jak widać, jest sporo.

Jakie trzeba posiadać umiejętności, żeby zostać copywriterem?

Wielu twierdzi, że copywriterem może zostać każdy i jest to poniekąd prawda. Poniekąd, bo nie każdy zostanie dobrym copywriterem i nie każdy zwiąże się z tym zawodem na stałe. Dużo zależy od posiadanych predyspozycji. Myślę, że łatwiej odnaleźć się w tej branży ludziom, którzy z natury są dociekliwi. Cecha ta przydaje się przy wyszukiwaniu niezbędnych informacji i ich selekcjonowaniu. Dobrze jest także tuż obok lekkiego pióra posiadać spore pokłady kreatywności. Nie znaczy to, że ktoś naturalnie nieposiadający takich zdolności nie może zostać copywriterem.

Może, ale czy będzie czuł się dobrze w tym, co robi?

Poza tym przyszły copywriter powinien poświęcić nieco czasu na naukę zagadnień związanych z SEO i marketingiem internetowym. Przygotuj się również na to, że w przyszłości będziesz musiał na bieżąco aktualizować swoją wiedzę w tym zakresie.

Co jest najtrudniejszego w pracy copywritera?

Copywriterzy często chcą, by ich teksty podobały się innym, tymczasem niejednokrotnie muszą mierzyć się z falą krytyki. Zamiast dążyć do tego, by tekst po prostu się podobał, nastaw się na osiąganie celów. Twoje teksty nie muszą być ciekawe w oczach Twoich bliskich czy konkurencji — mają przynosić zamierzone efekty. Trudno przestawić się z takiego myślenia, ale jest to kluczowe, by móc związać się z tym zawodem na stałe. Poza tym jako przyszły copywriter, zwłaszcza zdalny, nastaw się na burzliwie zmieniające się stawki. Często oferowane na rynku wynagrodzenia zniechęcają młodych ludzi do podjęcia pracy w tym zawodzie. Z takich samych powodów początkujący pracownicy ulegają wypaleniu, ale i na to są sposoby!

Ile można zarobić za pracę copywritera?

Temat zarobków świetnie łączy się z poprzednim. Określenie pewnej normy sprawi, że nie ulegniesz wypaleniu. Po prostu będziesz widział korzyści ze swojej pracy. Jak już wspomniałam wcześniej, stawki często się zmieniają, ale można przyjąć następujące widełki:

  • Artykuły blogowe: od 10 do 50 zł netto za 1000 zzs
  • Teksty zapleczowe : od 3 do 18 złotych netto za 1000 zzs
  • Opisy produktów i kategorii: od 8 do 30 złotych netto za 1000 zzs
  • Treści na stronę internetową: od 200 do 1000 złotych netto za cały projekt
  • Teksty na ulotkę: od 30 do 200 złotych netto
  • Naming i slogany reklamowe: od 100 do 5000 złotych netto za projekt

Warto podkreślić, że zarobki są zależne od doświadczenia. Początkujący copywriter średnio zarabia od 2500 do 3000 zł netto. Z czasem wynagrodzenie oczywiście wzrasta. Jeśli planujesz założyć własną działalność, powinieneś koszty z tym związane uwzględnić podczas tworzenia cennika. Przy wycenie konkretnego zlecenia weź pod uwagę również czas, jaki będziesz potrzebował na jego wykonanie.
Powodzenia!

Marcel Błaszczyk

Freelance Copywriter

social media: LinkedIn

Copywriter z 10-letnim doświadczeniem w branży reklamowej. Specjalizuje się w projektach z obszaru copywritingu kreatywnego. Autor wielu kampanii dla takich marek jak: Lidl, Credit Agricole, Procter&Gamble, Unimil, Amrest, Knauf i Mercedes-Benz. W przeszłości związany z agencjami reklamowymi w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu, obecnie działa jako samodzielny specjalista.

Jak zostać copywriterem?

Zapewne znajdą się tacy, którzy powiedzą, że copywriterem trzeba przede wszystkim się urodzić. Absolutną podstawą jest w końcu połączenie kreatywności i ponadprzeciętnego warsztatu pisarskiego. W opanowaniu tego drugiego pomagają studia filologiczne. Dzięki nim nabiera się praktycznej wiedzy o gramatyce, interpunkcji i ortografii – to w zasadzie fundament pracy copywritera.

Poza tym – copywriting to nie zawsze znaczy to samo.

Jakie trzeba posiadać umiejętności, żeby zostać copywriterem?

Obecnie nie mamy do czynienia z jednym rodzajem copywritingu. Do tego podstawowego rodzaju, czyli copywritingu kreatywnego (tworzenie tekstów, haseł i scenariuszy) doszedł w ostatnich czasach content copywriting (czyli copywriting treści) oraz SEO copywriting (teksty stanowiące “haczyk” na algorytmy wyszukiwarek internetowych). Przy czym między dwoma ostatnimi rodzajami copywritingu dochodzi do coraz częstszego zacierania się różnic – bo content powinien również generować ruch na strony internetowe, a najlepiej robi się to używając taktyk typowych dla SEO.

Różnica wynika z tego, że Internet z roku na rok wycina sobie coraz większy kawałek tortu reklamowego kosztem tzw. tradycyjnych mediów (telewizja, radio, prasa i outdoor). Z tego samego powodu łatwiej niż kiedyś można zostać copywriterem samoukiem. Warunkiem staje się budowanie własnej marki w sieci. Niezależnie od tego, czy doświadczenie zbiera się na etacie, czy z pozycji wolnego strzelaca, trzeba po prostu śledzić trendy w komunikacji marketingowej. I w popkulturze, bo to z tego obszaru często czerpie się inspiracje do tworzenia kreacji reklamowych.

Co jest najtrudniejszego w pracy copywritera?

Powszechne i bardzo mylne pojęcie o pracy copywritera jest takie, że to w sumie lekka, prosta i przyjemna praca. Copywriter nigdy nie ma jednak zupełnej swobody twórczej. Zawsze są jakieś sztywne ramy projektu. Do tego dochodzi presja czasu, bo projekt ma na wstępie określony termin końcowy. W międzyczasie trzeba skonstruować na tyle precyzyjny tekst, że będzie w stanie obronić się w zderzeniu oczekiwaniami zleceniodawcy. Copywriting nie jest więc profesją mlekiem i miodem płynącą, bo stres, goniące terminy i przeszkody w postaci chociażby blokady kreatywnej (stan tzw. “pustej głowy”) są na stałe wpisane w jej wykonywanie.

Ile można zarobić za pracę copywritera?

Widełki płacowe w tym zawodzie mają ogromną rozpiętość. Wszystko zależy od dwóch czynników – tego gdzie się pracuje i od zbudowanego portfolio.

Największe zarobki oferują duże sieciowe agencje, skupione przede wszystkim w Warszawie. Stolica jest zresztą formalnym centrum rodzimej branży reklamowej i w efekcie różnice płac między Warszawą a resztą kraju, na formalnie tym samym stanowisku, mogą wynosić między 40% a nawet 60%.

Można przyjąć, że średnio zarobki dla copywritera na juniorskim stanowisku (czyli z małym doświadczeniem) zatrudnionym w niedużej, niezależnej agencji wynoszą między 3000 a 3500 zł “na rękę” miesięcznie, regular copywriter zarabia między 4000 a 5000 zł, natomiast senior copywriter może liczyć na zarobki powyżej 6000 zł.

A samodzielny specjalista? Ponownie – “to zależy”. Od zbudowanej bazy klientów i rodzaju oraz ilości projektów, przy których się pracuje. Za opracowanie dużej kampanii reklamowej można otrzymać honorarium wynoszące kilka tysięcy złotych, za tekst do treści reklamowej na media społecznościowe – kilkadziesiąt. Popularna jest również – szczególnie w content i SEO copywritingu stawka rozliczana od ilości znaków (najczęściej – 1000 znaków ze spacją) – rozstrzelona między 10 zł za 1000 znaków “zapychacza” pod algorytmy przeglądarkowe, a 150 i więcej zł za artykuł ekspercki.

Wszystko wygląda więc trochę jak połowy w morzu – duże ryby przegrywają ilościowo z ławicami tych małych. I wypływając na łowy bez większego doświadczenia trzeba się liczyć z tym, że będzie się je zdobywało na początku na dosyć drobnych sztukach. Ale już dzięki kilku takim wyprawom może się okazać, że jest – metaforycznie i kolokwialnie mówiąc – co do garnka włożyć.

Izabela Gorzkowska

Copywriterka i właścicielka agencji Sago Media

social media: Facebook

www: sagomedia.pl

Założycielka i Head of Content w Sago Media – agencji copywriterskiej zajmującej się tworzeniem tekstów wspomagających prowadzenie skutecznych kampanii marketingowych online. Z branżą związana od ponad 11 lat – pracuje głównie dla dużych agencji marketingowych i e-commerce.

Pasję do pisania odkryła przez przypadek i postanowiła połączyć ją z pracą. Doświadczenie w copywritingu spowodowało, że żadnej branży się nie boi. Ma na swoim koncie tysiące napisanych tekstów m.in. finansowych, medycznych, motoryzacyjnych, reklamowych, parentingowych.

Jak zostać copywriterem?

Aby zostać copywriterem, trzeba… zacząć pisać. Na początku nie będzie łatwo i szybko – realizacja pierwszych zdań zajmie znacznie więcej czasu. Trzeba ćwiczyć, bo tylko w taki sposób można wyszlifować swój warsztat. Nie polecam jednak pisania „do poduszki”. Dobrym rozwiązaniem jest prowadzenie osobistego bloga, można też zgłosić się do agencji copywriterskiej, która oceni nadesłane teksty.

W przeciwieństwie do bycia prawnikiem, lekarzem czy nawet księgową, rozpoczęcie pracy nie wymaga zdobycia odpowiednich kwalifikacji. Co prawda wykształcenie kierunkowe pomaga, jednak nie jest warunkiem koniecznym.

Tak jest w Sago Media – zatrudniamy nie tylko copywriterów po polonistyce czy dziennikarstwie. Dla nas liczy się przede wszystkim warsztat i doświadczenie – to główne kryteria, które uwzględniamy podczas rekrutacji.

Jakie trzeba posiadać umiejętności, żeby zostać copywriterem?

Copywriterem może być każdy, jednak nie każdy będzie w tym dobry.

Znajomość zasad poprawnej polszczyzny to zdecydowanie za mało. Liczy się przede wszystkim lekkie pióro – to właśnie ono sprawia, że treści czyta się jednym tchem, oraz kreatywność – przydaje się wówczas, gdy z niewielkiej ilości materiałów trzeba stworzyć długi tekst.

Warto także sporo czytać – nie tylko książki branżowe. Ważna jest również ciekawość świata i rozwinięte horyzonty w wielu dziedzinach – pomoże to w tworzeniu tekstów na bardzo zróżnicowane tematy.

Znaczenie mają także:

  • umiejętność samodzielnego wyszukiwania informacji
  • umiejętność dopasowania stylu tekstu do konkretnych wymagań.

Przydaje się także znajomość zasad SEO, co jest nieodłącznym elementem współczesnego copywritingu. Nawet najlepiej napisane teksty nie przyniosą oczekiwanych efektów, jeśli nie pojawią się na wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwania. Za to odpowiadają m.in. prawidłowe nasycenie treści frazami, właściwa architektura tekstu. Nie chodzi jednak o to, aby być copywriterem i jednocześnie specjalistą od pozycjonowania – podstawowa wiedza będzie wystarczająca do pisania treści internetowych.

Co jest najtrudniejszego w pracy copywritera?

Trudności pojawiają się na dwóch płaszczyznach – biznesowej (czy uda się znaleźć klientów) oraz copywriterskiej (jak pisać dobre teksty).

Tutaj warto też podkreślić, że trudności w sferze biznesowej dotyczą wyłącznie copywriterów freelancerów. Aby nim zostać, umiejętność pisania nie wystarczy – trzeba mieć smykałkę marketingową, by pozyskiwać klientów. Jeżeli natomiast copywriter nie ma zadatków na „biznesmena”, wówczas powinien poszukać pracy w agencji copywriterskiej lub marketingowej. Wtedy problem związany z pozyskiwaniem klientów odpadnie.

Dużą przeszkodą jest nieznajomość branży klienta – często zdarzają się tematy techniczne, z którymi copywriter nie ma na co dzień styczności. To z kolei może wiązać się z dużym ryzykiem pojawienia się błędów merytorycznych. Wyjściem z tej sytuacji bywa odrzucanie problematycznych tematyk, ale z drugiej strony jest to niejako zamykanie się na określoną grupę klientów.

Sporym problemem jest też „wstrzelenie się” w potrzeby klienta. Każdy miewa nieco inne wymagania i trzeba się do nich każdorazowo dostosować. Trudniej jest także wtedy, gdy sam klient nie ma sprecyzowanych oczekiwań i co chwilę zmienia koncepcję.

Ile można zarobić za pracę copywritera?

Copywriter – jeśli pracuje na własny rachunek – nie może liczyć na stałe wynagrodzenie. Trzeba być przygotowanym zarówno na przysłowiowe chude, jak i tłuste miesiące.

Wysokość zarobków uwarunkowana jest przede wszystkim od ustalonych stawek, np. za poszczególne rodzaje treści. Te z kolei wynikają głównie z doświadczenia i renomy. Tutaj zależność jest prosta: im lepsze teksty, tym więcej klientów, więcej zamówień. W tym przypadku można pozwolić sobie również na podwyższenie stawek.

Trudno jest wskazać konkretne kwoty miesięcznych zarobków. Dobrzy copywriterzy potrafią jednak zarobić znacznie więcej niż średnia krajowa.

Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze

Biznes

Decyzja o wynajmie biura musi być przemyślana i podyktowana ważnymi czynnikami. Zazwyczaj jest to postępowanie długoterminowe, stąd też warto uwzględnić kilka kluczowych aspektów. Ważny...

Biznes

Umowa na okres próbny jest najpopularniejszą formą zatrudnienia nowego pracownika. Pozwala zweryfikować zaangażowanie podwładnego oraz jego predyspozycje czy umiejętności. Charakteryzuje się krótkim okresem trwania,...

Biznes

Osoba, która decyduje się na założenie działalności gospodarczej, musi wybrać formę prawną własnej firmy. To kluczowa kwestia dla prowadzenia biznesu, sposobu rejestracji, kosztów prowadzenia...

Marketing internetowy

Biznes to nie tylko produkt czy usługa, ale przede wszystkim strategia, która pozwala na ich skuteczną promocję na rynku. Dlatego coraz więcej firm decyduje...

Biznes

Strategia marketingowa to spójny plan rozwoju przedsiębiorstwa oraz maksymalizacja zysków. Niewątpliwie stanowi fundamentalny dokument każdej organizacji, opisujący cechy, które posiada dana marka, jak również...

Marketing internetowy

Pozytywne doświadczenia klientów są niezwykle ważne w każdym biznesie. To właśnie one wpływają na postrzeganie danego produktu, usługi, strony internetowej czy aplikacji. Kluczowe jest...

Sprawdź również

Księgowość

Jednym z dokumentów księgowych przedsiębiorstw jest nota obciążeniowa. Księgowanie noty obciążeniowej, uznaniowej lub obciążeniowo-uznaniowej pozwala między innymi na dokumentowanie nieopodatkowanych transakcji. Chociaż często możliwa...

IT

Czy wiesz, że jeśli reklamujesz swój biznes za pomocą portali społecznościowych, takich jak LinkedIn, Facebook, czy też Google, obowiązuje Cię od tego podatek? Do...

Księgowość

Nievatowcy, zwolnieni z obowiązku opodatkowania sprzedaży, mogą posługiwać się w rozliczeniach rachunkami lub wystawiać faktury sprzedażowe, w szczególności w ramach sprzedaży na rzecz firm...

Księgowość

Jednym z najważniejszych obowiązków każdej osoby prowadzącej działalność gospodarczą jest bieżące regulowanie zobowiązań finansowych wobec urzędu skarbowego. Jedną z podstawowych danin jest podatek dochodowy....

Topowe tematy

Marketing partyzancki | jednoosobowa działalność gospodarcza | zasady tworzenia stron internetowych | platformy e-commerce | cele reklamy | ranking hostingu | program do wystawiania faktur online | księgowość w małej firmie | kiedy wystawić fakturę | linki afiliacyjne | copywriter praca | rodzaje reklam linkedin | faktura proforma | faktura korygująca | Brand Hero | szkolenia motywacyjne