Obecnie założenie własnej firmy jest bardzo proste i nie wymaga nawet wychodzenia z domu. Większość formalności można załatwić poprzez komputer lub za pomocą telefonu. Samo złożenie wniosku zajmuje zaledwie kilka minut, co znacznie skraca czas czekania w kolejkach w urzędzie.
Jak założyć firmę bez wychodzenia z domu?
Współcześnie coraz więcej osób decyduje się na założenie firmy. Posiadanie własnego przedsiębiorstwa jeszcze nigdy nie było takie proste, zwłaszcza jeśli można je bez problemu prowadzić z domu, zatrudniając przy tym nawet kilkuosobowy zespół. Dzięki szeregu aplikacji i narzędzi można znacznie ułatwić sobie prowadzenie firmy, nie posiadając w tym żadnego doświadczenia.
Przystępując do założenia firmy przez Internet warto wcześniej zadbać o to, aby nasze konto bankowe posiadało Profil Zaufany, który nie tylko ułatwi cały proces rejestracji przedsiębiorstwa, ale również późniejsze składanie wszystkich wniosków czy podpisów.
Samo założenie firmy polega na wypełnieniu formularza CEIDG-1, dostępnego na rządowej stronie firma.gov.pl. To właśnie do przesłania tego wniosku po raz pierwszy przyda się Profil Zaufany w banku. Warto również pamiętać, że w przypadku dokonywania różnych zmian w prowadzeniu firmy, np. związanych z księgowością, konieczne będzie ponowne wypełnienie wniosku. Uzupełnienie formularza to podstawa to tego, aby wprowadzić wpis działalności do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Jakie punkty formularza CEIDG-1 są najważniejsze podczas wypełnienia wniosku? Na pewno konieczne będzie wybranie Polskiej Klasyfikacji Działalności przez podanie odpowiedniego numeru PKD. Istotne jest również wybranie formy opodatkowania dochodów firmy oraz sposobu dokumentowania spraw finansowych przedsiębiorstwa.
Księgowość online – jakie programy będą przydatne?
Rejestrując własną działalność gospodarczą poprzez uzupełnienie formularza CEIDG-1, konieczne jest określenie w nim, w jaki sposób będziemy się rozliczać z dochodów. Do wyboru są dwie opcje – albo samodzielne, albo przy pomocy biura księgowego.
Prowadząc firmę jednoosobową, samodzielne rozliczanie się ze spraw księgowych jest niezwykle proste i z pewnością wystarczą do tego specjalistyczne narzędzia i programy komputerowe. Do samodzielnego fakturowania przyda się na przykład program Melpe, gdzie po krótkim wprowadzeniu można bez problemu poruszać się po wszystkich dostępnych narzędziach. Z Melpe można przygotować nie tylko faktury, ale również sprawdzić kontrahentów na białej liście czy w przypadku nieopłacenia faktury – wystawić dokument windykacyjny. Melpe pomoże również przygotowanie wszystkich dokumentów sprzedażowych.
Jeśli natomiast pragniesz od razu zatrudnić w firmie pracowników, bezpieczniej jest skorzystać z usług doświadczonego księgowego.
Prowadzenie marketingu firmy online – od czego zacząć?
Może i formalne założenie firmy to tylko chwila roboty, ale zbudowanie swojej marki i prowadzenie marketingu online jest już bardziej skomplikowane. Nie tylko konieczne jest stworzenie odpowiedniej jakości strony internetowej, gdzie znajdą się najważniejsze informacje o marce. Istotny jest wybór promowania marki w sieci – poprzez prowadzenie kont na serwisach społecznościowych, budowania ruchu organicznego na stronie za pomocą wpisów na bloga itd. Z racji tego, że współczesne firmy muszą walczyć o każdego klienta, konkurując ze sobą, lepiej skrupulatnie budować spójny wizerunek marki już od samego początku jej istnienia. Sprawę marketingu można również powierzyć specjalistom, którzy dzięki swojemu doświadczeniu pomogą wypromować usługi lub produkty.
Zarządzanie zespołem z domu – najlepsze narzędzia
Również samo prowadzenie firmy z domu, zatrudniając przy tym pracowników jest trudne. Współcześnie bez przeszkód można zarządzać swoją firmą oraz zadaniami zatrudnionych osób. Świetnym narzędziem do pozostania w stałym kontakcie są różnego rodzaju aplikacje-komunikatory, dzięki którym można komunikować się z pracownikami podczas ich pracy. Do organizacji wideokonferencji i prowadzenia rozmów na chacie sprawdzi się Microsoft Teams czy Google Hangouts, a nawet Zoom. Niektórzy w dalszym ciągu polecają funkcjonalność Skype, a nawet zupełną nowość – program Slack.
Przydatnym narzędziem jest również aplikacja Trello, dzięki której bez problemu można zarządzać zarówno małymi, jak i dużymi projektami. Dzięki niej jako pracodawca masz wgląd w to, na jakim etapie pracy jest zespół.
Prowadzenie własnego biznesu w Internecie nigdy nie było prostsze. Zarówno kwestie formalne, jak i te związane z księgowością są niezwykle łatwe w załatwieniu. Do bardziej skomplikowanych zadań należy budowanie wizerunku swojej marki, a także jej reklama w Internecie.