Kreatory WordPress umożliwiają projektowanie stron internetowych początkującym programistom. Przedstawiamy trzy najpopularniejsze page buildery cieszące się dobrymi opiniami użytkowników.
WPBakery Page Builder
Najpopularniejszym kreatorem stron WordPress jest obecnie WPBakery Builder służący jako frontend i backend page builder i pozwalający użytkownikowi na tworzenie stron responsywnych. Jest kompatybilny z prawie każdym WordPress Theme dzięki temu, że wszystkie elementy są zintegrowane za pomocą skrótów kodowych pozostających w treści nawet po odłączeniu wtyczki. WPBakery posiada wbudowany kreator skórek oraz rozbudowaną bibliotekę szablonów, a także zaawansowany kreator siatki. O funkcjonalności WPBakery Page Builder decyduje również to, że liczni zewnętrzni dostawcy oferują dodatkowe elementy przydatne do budowy strony internetowej oraz umożliwiają integrację z innymi istotnymi funkcjami stronami, na przykład WooCommerce.
- Zalety
Głównymi zaletami WPBakery są łatwość w użyciu, pełna funkcjonalność i możliwość korzystania z wielu gotowych szablonów projektowych. Kreator pozwala przy tym na tworzenie własnych szablonów, co sprawia, że nadaje się zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych programistów. Jako dodatkowe zalety WPBakery można wymienić elastyczność i możliwość integracji z szerokim wachlarzem wtyczek.
- Wady
Jako główne problemy związane z WPBakery można wymienić przeciążony i powolny interfejs oraz brak funkcji automatycznego zapisu.
- Koszty
Opłata za podstawową licencję WPBakery Page Builder wynosi 45$. Zawiera ona dostęp do biblioteki szablonów, wsparcie premium oraz aktualizacje. Koszt licencji rozszerzonej wynosi 245$ i w tej cenie użytkownik otrzymuje wsparcie premium, aktualizacje oraz integrację z większą liczbą motywów.
Divi Builder
Divi to nowoczesny i przyjazny dla użytkownika kreator stron WordPress opierający się na elementach „przeciągnij i upuść”, umożliwiających łatwe wprowadzanie zmian. Divi, podobnie jak WPBakery, służy jako frontend i backend page builder. Cechuje się wizualną i responsywną edycją treści. Zawiera w sobie ponad 40 modułów projektowych oraz 800 gotowych pakietów układu strony. Divi umożliwia edycję tekstu w linii, funkcję cofania i ponawiania oraz opcje stylizacji CSS. Oferuje ponadto tryb wireframe umożliwiającym łatwiejsze pozycjonowanie modułów.
- Zalety
Divi Builder zawiera ponad 110 stron Themes oraz tryb ramki drucianej. Jego głównymi zaletami są intuicyjny interfejs oraz szeroka oferta elementów i układów do wyboru. Dzięki tym cechom kreator sprawdza się zarówno dla nowych adeptów programowania, jak i doświadczonych programistów.
- Wady
Główną wadą Divi Buildera jest duży plik CSS utrudniający wprowadzanie ręcznych poprawek. Niedogodność dla użytkowników może stanowić również oparcie kreatora Divi na skrótach kodowych, które znikają po dezaktywacji wtyczek.
- Koszty
Roczny dostęp do Divi Buildera to koszt 89$. Wraz z kreatorem użytkownik otrzymuje także dostęp do innych wtyczek z Elegant Themes. Zakup Divi wiąże się również z otrzymaniem pakietu witryn i aktualizacji oraz wsparcia premium. Po wniesieniu jednorazowej opłaty w wysokości 249$ użytkownik może zakupić dożywotni dostęp do Divi Buildera i pozostałych pluginów Elegant Themes.
Elementor
Elementor, podobnie do pozostałych dwóch kreatorów, działa jako frontend i backend page builder. Umożliwia łatwą edycję zawartości stron w formie „przeciągnij i upuść” oraz stwarza możliwość edycji responsywnej. Kreator oferuje użytkownikom wiele elementów przydatnych w projektowaniu wyglądu strony, takich jak nagłówki, przyciski, animacje czy galerie. Zakres elementów może być rozszerzany poprzez instalację odpowiednich wtyczek. Elementor umożliwia integrację z innymi rozszerzeniami oraz motywami dostarczającymi własne bloki. Kreator posiada ponad 30 elementów oraz 60 gotowych układów dla szybkiego startu dostępnych w darmowej wersji podstawowej. Odpłatna wersja pro oferuje użytkownikowi dodatkowych 26 modułów, takich jak menu, tabele i cenniki.
- Zalety
Elementor posiada liczny zestaw zalet. Na pierwszy plan wysuwa się duża dostępność szablonów i funkcji oraz możliwość precyzyjnego ustawienia układów. Elementor cechuje się szybkim i płynnym trybem edycji. Dużą zaletą dla użytkowników jest również dostęp do elementów udostępnianych przez licznych zewnętrznych dostawców. Wersja pro posiada dodatkowe funkcje w postaci pop-up buildera, wizualnego generatora formularzy oraz animacji i efektów specjalnych, co daje dodatkowe korzyści korzystającym z kreatora programistom.
- Wady
Wśród wad Elementora można wymienić wysoki koszt subskrypcji wersji pro w porównaniu do WPBakery oraz Divi Builder.
- Koszty
Elementor występuje w dwóch wersjach: darmowej i pro. Wersja pro w planie Personal to koszt 49$ na rok dla jednej strony internetowej. Dostępne są także plany rozszerzające zakres użycia kreatora na większą liczbę stron. Plan Plus to koszt 99$ na rok dla trzech stron internetowych, plan Expert obejmuje z kolei 1000 stron w cenie 199$ za rok.